Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Aracı

Günlük su tüketimi ihtiyacını hesaplamak, vücudunuzu sağlıklı tutmak, fiziksel ve zihinsel performansınızı arttırmak için önemlidir. Kendinize günde ne kadar su içmeniz gerektiğini soruyorsanız Günlük Su İhtiyacı Hesaplama Aracını kullanabilirsiniz.

Kilonuz
Cinsiyetiniz
Ortam Sıcaklığı
Aktivite Durumunuz

Bu aracı sitenize ekleyin

Günlük Su Alımının Hesaplanması

Bir çok diyetisyen yada sağlık uzmanı günde ortalama 2.5 / 3 litre su içilmesi gerektiğinden bahseder. Ancak her bünye bir olmadığından bazen bu durum su zehirlenmesine yol açar. Bu hesap makinesi günde ne kadar su içmeye ihtiyacınız olduğunu kolayca tahmin etmenize yardımcı olacaktır. Tabii ki, bunlar nüfus ortalamalarına dayalı uzmanlar tarafından oluşturulmuş tahminlerdir. Bu nedenle su tüketiminizde veya egzersizlerinizde değişiklik yapmadan önce daima doktorunuza veya beslenme uzmanınıza danışmanız önerilir. Bir uzamana danışmadan önce Günlük Su İhtiyacı Hesaplama yaparak günde yeteri kadar su içip içmediğinizi kontrol edin.

Önerilen toplam günlük su tüketimini kişinin o anki durumuna, kilosuna, aktivitelerine ve ortamın sıcaklık koşullarına göre değişiklik gösterir. Ayrıca erkekler ve kadınlar arasında günlük su tüketimi miktarında ufak farklılıklar vardır.

Günlük Su Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Su tüketimi kişinin kilosuna, günlük aktivitesine ve ortamın sıcaklığına göre değişiklik gösterir. Bunlara ek olarak erkekler ve kadınlar arasında sıvı alınması hususunda ufak farklılıklar vardır.

5N1B sitesinde yapacak olduğunuz hesaplama dünya genelinde bir çok uzmanında onayladığı formülü kullanır. Bu hesaplama kabaca şu şekildedir:

  • Erkekler için: x = (kilo x 0.03) + Ortam Sıcaklığı (0.1 – 0.4 arası) + Aktivite (0 – 0.9 arası) + Cinsiyet ( 0 – 0.1 arası)
  • Kadınlar için: x = (kilo x 0.03) + Ortam Sıcaklığı (0.1 – 0.4 arası) + Aktivite (0 – 0.9 arası) + Cinsiyet ( 0 – 0.1 arası)

Vücudunuz her zaman homeostazı korumaya çalışır. Fiziksel aktivitelere ve ortamın sıcaklığına bağlı olarak değiştiğinden, farklı su içme ihtiyaçlarına neden olabilir.

Genel Su İçme Önerileri

Aşağıda hazırlamış olduğumuz tabloda uzmanların hazırlamış olduğu önerilen standart su içme miktarını görebilirsiniz. Bu tablo Asya, Avrupa ve Amerika kıtaları baz alınarak oluşturulmuş ortalama tahminlerdir.

Yaş GrubuTavsiye Edilen MiktarBirim
0 – 6 Ay0.68 (süt)Litre
6 – 12 Ay0.80 – 1.00Litre
1 – 3 Yaş1.30Litre
4 – 8 Yaş1.60Litre
9 – 13 Yaş (Erkek)2.10Litre
9 – 13 Yaş (Kız)1.90Litre
+14 Yaş (Erkek)2.50Litre
+14 Yaş (Kadın)2.00Litre
Hamile Kadın2.30Litre
Emziren Kadın2.60Litre
+60 Yaş2.00 – 2.50Litre

Genel olarak, vücudumuzun günlük olarak ne kadar suya ihtiyaç duyduğunu tahmin etmede oldukça iyi olduğunu ve bunun susuzluk mekanizması yoluyla gerçekleştiğini belirtmek gerekir. Günlük Su İhtiyacı Hesaplama yaptıktan sonra aşağıdaki listeden de su tüketiminizi karşılayabilirsiniz.

Gıdaların Su İçeriği Tablosu

Aşağıdaki tabloda 1961 yılı verilerine dayanan gıdalardaki su yüzdelerini görebilirsiniz.

YüzdesiGıda maddesi
%90-99Yağsız süt, kavun, çilek, karpuz, marul, lahana, kereviz, ıspanak, turşu, kabak (pişmiş)
%80-89Meyve suyu, yoğurt, elma, üzüm, portakal, havuç, brokoli (pişmiş), armut, ananas
%70-79Muz, avokado, süzme peynir, ricotta peyniri, patates (pişmiş), mısır (pişmiş), karides
%60-69Makarna, baklagiller, somon, dondurma, tavuk göğsü
%50-59Kıyma, sosis, beyaz peynir, bonfile (pişmiş)
%40-49Pizza
%30-39Çedar peyniri, simit, ekmek
%20-29Pepperoni sosis, kek, bisküvi
%10-19Tereyağı, margarin, kuru üzüm
%1-9Ceviz, fıstık (kuru kavrulmuş), çikolatalı kurabiye, kraker, tahıllar, simit, taco kabukları, fıstık ezmesi
%0Yağlar, şekerler

Bu tabloyu incelemek, diyetinizde hangi yiyecekleri tüketeceğinizi belirlemede size yardımcı olabilir. Böylece günlük su tüketimi hesaplayıcısını kullanarak tahmin edilen ve önerilen günlük su tüketim miktarınıza daha yakın olursunuz.

Web Sitenize Ekleyin

Web sitesi ve blog yöneticileri günlük tüketilmesi gereken su miktarı hesaplama aracını sitelerine ekleyebilirler.

<script language="javascript" src="https://cdn.5n1b.com/js/gsi.js"></script>

Yukarıdaki kodu web sitenizin uygun bölümüne yerleştirmeniz yeterlidir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.