Güneş Yanığı Nedir, Yanıklardan Nasıl Korunulur?

Güneş yanığının bir diğer adıda güneş zehirlenmesi, güneşe maruz kalmanın neden olduğu en yüksek yanık derecesidir. Bu durum bizlere basit görünse de, uygun şekilde tedavi edilmediği taktirde büyük bir hasara neden olabilir. Bu güneş zehirlenmesi genellikle normal bir güneş yanığı olarak başlar ve bu nedenle insanlar ilk semptomları görmezden gelme eğilimindedir.

Bazı insanlar gerçekten hassas bir cilde sahiptir, özellikle ömürleri boyunca güneşe daha az maruz kalan açık tenli insanlar. Ayrıca, düşük melaninli insanlar güneş zehirlenmesine daha yatkındır. Melanin, UV ışığını emen ve bazen korumak için koruyucu bir cilt tabakası oluşturan bir pigmenttir. Bu pigmentler genellikle koyu cilt tonlarına sahip kişilerde daha yüksektir. Güneş zehirlenmesi vücudun herhangi bir yerinde olabilir. Bu zehirlenme aynı zamanda fotodermatit veya fotoalji olarak da bilinir ve uzun süre güneşe maruz kaldığında cildinizde ciddi döküntülere neden olur. Bu makalemizde hep birlikte yüzdeki güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bulacak ve nedenlerini inceleyeceğiz.

Güneş Zehirlenmesinden Kaynaklı Döküntüler

Güneş zehirlenmesi döküntüsü güneş zehirlenmesinin sonraki etkileridir. Genellikle güneşe duyarlı insanlar güneş yanığı olur. Bazı durumlarda, güneş yanığı kötü bir şekil alır ve güneş zehirlenmesine dönüşür. Normal güneş yanığı, yüz şişmesi, şişmiş gözler, şişmiş ayak bilekleri, kaşıntılı göz kapakları, ağrılı bölgelere neden olabilir, aynı zamanda güneş zehirlenmesinin diğer bazı belirtileri de baş ağrısı, bulantı, döküntü, kusma vb. gibidir.

Döküntüler güneş zehirlenmesi durumunda fark edilen ana ve ilk şeydir. Bu döküntü esas olarak ciltte aşırı güneşe maruz kaldığında yanmış olan kırmızı bir yumrudur. Bazı insanlarda güneş zehirlenmesi döküntülerinin gözlemlenmesi 15 dakikadan az sürer. Bu döküntü kaşıntılı, kırmızı, engebeli ve bazen içine irin dolu kabarcıklara yol açabilir. Bu, özellikle dudaklarda oluşan güneş zehirlenmesi durumunda geçerlidir. Bazı durumlarda, döküntünün aşırı kaşıntısı, deride yara izleri bırakabilecek morarmaya neden olabilir. Güneş zehirlenmesinden kaynaklı döküntüler, yüz şişmesi, kollarda kızarıklık, göğüs ve ayaklarda aşırı kaşıntı, gözlerde şişlik, soğuk yaralar, ishal, ateş ve çok daha fazlası görülebilir.

Cildiniz uzun süre ışığa maruz kalırsa döküntü cilt kanserine yol açabilir. Göğüs, bacaklar ve kollar gibi bölgeler kurdeşen oluşabilir. Bu durumda deri şişer ve güneş zehirlenmesi durumunda hafif bir ağrı ve karıncalanma hissi oluşur. İshal, ateş, dehidrasyon, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa, en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekir. Yumrular ve döküntüler daha sonra kurur ve cilt kabuklanmaya ve çatlamaya başlar. Genel olarak çatlayan bölgeler kanama eğilimindedir ve bu oldukça sancılı geçen bir durumdur.

Güneş Zehirlenmesinde Neler Görülür?

Kabarcıklar: Kabarcıklar güneş zehirlenmesinin ilk belirtilerindendir. Bu kabarcıklar, göğüs, kollar ve bacaklar dahil vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Bu kabarcıklar kuruduğunda aşırı kaşıntıya neden olur ve eğer patlarsa ciltte yara izleri bırakabilir. Bunlar genellikle kuru ve gergin cildi çevreleyen kümeler oluşturur.

Kurdeşen: Deri aşırı derecede güneş zehirlenmesi vakası yaşadıysa kurdeşen oluşumu görülür sonra döküntüler oluşur. Döküntüler cildin güneş ışığında bulunan zararlı ultraviyole ışınlarına alerjik reaksiyonu gibidir. Daha sonra küçük kaşıntılı yumrulara dönüşen ciltte kırmızı lekeler oluşur. Döküntü genellikle tüm vücudu kaplar ve ağrılıdır. Tedavi için özel tıbbi bakıma ihtiyaç vardır.

Ağrılar: Şiddetli güneş yanığı durumunda, deride döküntü, kabarcık ve şişme gibi durumlar görülür ve çoğunlukla acı verir. Yüz şişmesi durumunda, şişlik azalana kadar iltihaplanma ve karıncalanma hissi oluşabilir.

Uçuk: Güneş zehirlenmesi durumunda, ağızın iç kısmında, dış tarafta veya dudakta yaralar oluşmaya başlar. Uçuklar sancılıdır genellikle gruplar halinde oluşurlar. Bu, dudaklarda ve dudak çevresindeki bölgede şişliğe ve kızarıklığa yol açar.

İltihap: Enflamasyon, herhangi bir güneş yanığı veya güneş zehirlenmesi durumunda ortaya çıkan en temel semptomlardır. Güneşle zehirlenen bölge kızarır ve sorun tedavi edilmedikçe iltihaplanmaya hatta yayılmaya devam eder. Enflamasyon, bir kişinin cildinde ortaya çıkan çarpma ve güneş zehirlenmesi döküntülerinden öncede oluşabilir.

Derinin dehidrasyonu: Daha şiddetli semptomlar cilt ve vücut susuz kalmaya başladığında başlar. Vücuttaki artan ısı nedeniyle dehidrasyon yaygındır ve bu nedenle kişinin çok fazla su takviyesi alması gerekir.

Cilt kanseri: Kişi çok uzun süre güneşe maruz kalırsa, uzun vadede cilt kanserine yol açabilir. Bu kısa sürede gerçekleşmez ancak dikkat edilmesi gerekir. Kansere dönen cildin tedavisi meşakketlidir.

Bulantı, Ateş ve Baş Dönmesi: Şiddetli güneş zehirlenmesi vakalarında sadece cilt etkilenmez, aynı zamanda vücutta artan ateş, kusma, ishal ve bulantı gibi bazı belirtiler de görülür. Bu belirtiler döküntülerden sonra görülürse, durum kötüleşmeden hemen tıbbi yardım alınmalıdır.

Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş zehirlenmesi genellikle evde bazı doğal yöntemlerle veya reçetesiz satılan ilaçlar ile tedavi edilir. Daha şiddetli semptomların görüldüğü durumlarda tıbbi yardım önerilir. Güneş zehirlenmesinin önüne geçmek için güneşe çıkmadan önce önlemler alınmalıdır.

Eğerki güneş zehirlenmesi yaşıyorsanız bu durumda ilk adımımız iltihapların azaltılması (artmaması) için önlemler almaktır. Soğuk bir duş erken müdahale için önemlidir. Ağrı kesiciler ve anti-bakteriyel losyonlar uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Kalamin losyonları döküntüler için en iyilerinden biridir, vakanın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bol su içilmelidir ve dehidrasyon olabileceğinden cildin nemlendirilmesi gerekir. Soğuk bir duşun ardından nemlendirici kremler uygulanabilir. Mümkün oldukça dışarı çıkmayın, güneş ışığına maruz kalmayın, çıkmak zorundaysanız uzun kollu, kapalı elbese tercih edin güneş yanığı olan bölgenin tahriş olmaması için salaş pamuklu giysiler giyin.

Güneş Yanığı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Aloe Vera: Her cilt için mükemmel bir bileşendir. Güneş yanığından dolayı cilt susuz kaldığından Aloe Vera, cildin iyice kurumasını önler. Tahriş ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olur aynı zamanda cildi nemlendirir. Aloe Vera suyunu veya taze Aloe Vera jelini doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Yoğurt: Güneş yanığını tedavi etmek için en kolay bulunan maddedir. Şişliği, ağrıyı azaltmak ve cildi soğutmak için bölgeye biraz yoğurt uygulayın.

Yeşil Çay: Yeşil çayı haşlayın ve soğutun, ardından yanmış cilde uygulayın. Yeşil çay, güneş yanığı olan cildin soğutulmasında çok faydalıdır. Ayrıca şişlik ve iltihaplanmayı azaltmada etkili olduğu görülmüştür. Yeşil çay ne kadar soğuksa o kadar iyidir. Cildinize doğrudan dökmek istemiyorsanız, pamuklu bir bez kullanarak yanan bölgelere hafifçe uygulayın.

Sirke: Suda karıştırılmış sirke cilt için harikalar yaratabilir. Sirke cildin pH dengesini yönetir ve tekrar normal haline getirir. Uzmanlar mümkünse elma sirkesi kullanılması gerektiğini öneriyorlar.

Bal: Mükemmel bir antibakteriyel ev ürünüdür. Yanan bölgenin yanık derecesine göre diğer bakteriler tarafından enfekte edilmesi ve bir enfeksiyona dönüşmesi durumu yüksektir. Bu nedenle bal uygulamak, bölgeyi başka enfeksiyonlardan korumak ve cildi daha hızlı iyileştirmek için çok yararlıdır.

Kabartma tozu: Yanık sırasında oluşan döküntülerde en etkili maddedir. Biraz kabartma tozu suyla karıştırın ve dökülen bölgeye uygulayın.

Süt: Soğuk süt alın ve yanmış cildinize dökün ya da bir pamuk veya bir bez alıp sütün içine daldırın ve bir kompres gibi alana uygulayın. En iyi sonucu elde etmek için bunu yaklaşık yarım saat yapın.

Salatalık: Cilt üzerinde serinletici bir etki sağlamak için en iyi bileşendir. Salatalık cildi nemlendiren su değerini içerir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.