Greyfurtun Bilinmeyen 23 Sağlıklı Faydası

Greyfurtun Faydaları, 1932’de bir grup Güney Teksas narenciye yetiştiricisi, Edinburg Narenciye Derneği’ni oluşturmak için bir araya geldi. Günümüzde Texas, kırmızı greyfurt çeşitlerinin ana vatanı olma özelliğini taşıyor. Ülkemizde ise Portakalla çapraz melez olan bu meyve türü Antalya’da yetiştirilmektedir.

ülkeler arası greyfurt ithalat ve ihracatı
Ülkeler arası greyfurt üretimi, ithalat ve ihracatı.

Türkiye dünya genelinde greyfurt üretimin söz sahibi olmayı başarabilmiş bir ülkedir. Sadece Antalya’da yetiştirilmesine rağmen ülkemize yeteri tasarım tarımı sağlanıyor ve ihracatı yapılıyor. Ülkemizde de popüler bir meyve haline gelen greyfurtun en çok tüketildiği 2015/2016 yılları arasında olmasıyla beraber son dönemler de tüketimi azalmıştır.

Greyfurt, parlak koyu yeşil yaprakları olan büyük ağaçlarda yetişir. Greyfurt, portakala benzeyen sulu bir meyve türüdür aynı şekilde benzer vitaminleri barındırır. Greyfurt suyu ve organik greyfurt sağlıklı diyetin bir parçası olabilir. Greyfurt, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu C vitamini ve potasyum besin maddelerine sahiptir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Narenciye ailesinde bulunan tüm meyvelerin sağlık açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Greyfurtta bu türden birisidir. Aşağıda greyfurtun bilinen en yaygın faydalarını sözler için derledik.

 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Böbrek taşı riskini azaltır.
 • Kansere karşı korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Dişeti hastalığı ile mücadele eder.
 • Meme kanserine karşı savaşır.
 • Grip, nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Şeker hastalığına iyi gelir.
 • Sindirim bozukluğunu düzenler.
 • Hamile kadınlar için faydalıdır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • İştah kapatıcıdır.
 • Sıtmayı tedavi eder.
 • Yüksek ateşi düşürür.
 • Mide asidini düzenler.
 • Damarların iç duvarında oluşan kalınlaşmayı engeller (ateroskleroz).

Metabolizmayı Hızlandırır

Kilo vermek isteyenler arasında popüler bir diyet meyvesidir. Siz dinleniyor olsanız dahi vücudunuz yağ yakmaya devam etmektedir. Bir araştırma, her öğünden önce değişiklik yapmadan yarım greyfurt yiyen kişilerin, 12 hafta boyunca ortalama 3.500 kalori fazladan yaktığı görüldü.

Bol miktarda enzim, yüksek su içeriği ve daha az sodyum kolayca yağ yakmaya yardımcı olur. Greyfurt büyülü yağ yakma özelliklerine sahip değildir, kalorisi düşüktür ve sindirimi hızlandırır. Yüksek lif kaynağı sayesinde tok tutma özelliği vardır.

Böbrek Taşı Riskini Azaltır

Greyfurtun başarılı bir şekilde böbrek taşı riskini engellediği bulunmuştur. Bir rapora göre doğal olarak oluşan bileşikler vücutta PKD2 proteinini düzenler.

Antioksidan ve anti-inflamatuvar etkileri sadece kist oluşumunu engellemekle sınırlı değil, aynı zamanda böbrekte tutulan fazla sıvılarında atılmasına yardımcı olur.

Günde bir litre greyfurt suyu içmek , böbrek kistlerinin oluşumunu etkili bir şekilde engellemede en büyük yardımcınız olacaktır.

Kansere Karşı Korur

Antioksidan C vitamini, bazı kanser riskini azaltmaya yada engellemeye yardımcı olur. Bir araştırma, greyfurtların insan prostat kanseri hücrelerinde hasar görmüş DNA’nın onarılmasına yardımcı olduğunu buldu. Greyfurt bu kanserli hücrelerde DNAları onarır ve vücudu kansere karşı korur.

Greyfurt gibi birçok meyve ve sebzede bulunan antioksidan olan C vitamini bakımından yüksek değere sahiptir. Mide, kolon, mesane, meme ve özofagus kanseri riskinde şifa deposu olarak görülmektedir. Bu durum tüm C Vitamini yönünden zengin meyveler için geçerlidir.

Greyfurtun faydaları ve zayıflamaya etkileri

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

C vitamini açısından zengin herhangi bir meyvenin bağışıklık sistemimizi güçlendireceği bilinmektedir. C vitamini, vücut için iyi ve düzenli beslenme sağlayan diğer mikro besinlerle çalışır.

A, B6, C ve E vitaminlerinin mikrobesin eksikliklerinin hayvanlarda bağışıklık tepkilerini değiştirdiği ve insan bağışıklık sistemi üzerinde benzer bir etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.
Vücutta C vitamini seviyelerini korumak, doğal bir antihistamin görevi gören soğuk algınlığı semptomlarının şiddetini azaltabilir.

Histamin seviyelerini düşürdüğü için alerjileri kontrol etmede yardımcı olur. Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan C vitamini bol miktarda bulunur. Bir greyfurtun yarısı, önerilen günlük C vitamini alımının yaklaşık yüzde 78’ini karşılar.

Dişeti Hastalıklarına Yardımcı

Günde iki greyfurt yemek, dişeti hastalığının neden olduğu hasarı önleyebilir hatta tedavi edebilir. Bir araştırma göre, günlük greyfurt tüketiminin, diş eti kanamasını azaltabileceğini göstermiştir.

Meme kanseri

Başka bir çalışmada, greyfurtta bulunan biyoflavonoidlerin, aşırı östrojeni vücuttan atarak kanser hücrelerinin meme kanseri hastalarına yayılmasını durdurduğunu keşfetti.

Nezle, soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı genellikle vücudunuzun fazla çalıştığınızı gösteren bir işarettir. Stresli bir dönemde düzenli greyfurt suyu içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Kolesterol

Greyfurtta bulunan bileşikler, karaciğerdeki aşırı kolesterol üretimini azaltmaya yardımcı olur.

Şeker Hastalığı

Diyabetik hastalar greyfurtu güvenle yiyebilir. Bu meyvenin daha fazla tüketimi, sistemdeki nişastaları ve tatlıların zararını azaltmaya yardımcı olacaktır. Diyabet eğilimi varsa, önlemek için daha fazla greyfurt suyu tüketebilirsiniz. Tip 2 Diyabetin belirtilerine de göz atmayı unutmayın.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Bir çok kişinin aklına ilk gelen soru “greyfurt faydaları zayıflatır mı?” olabilir. Greyfurt vücuttaki fazla nişasta ve besini emmeye yardımcı olur. Kilo vermeye çalışan insanlar tarafından yaygın olarak tüketilir. Metobolizmayı hızlandırması, sindirimi kolaylaştırması ve enerji sağlamasıyla bilinen greyfurt kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

Greyfurtun Yan Etkileri

Greyfurt tüketimine yönelik advers reaksiyon raporları ilaç etkileşimleri ile sınırlıdır. Olgu sunumları pektin ve pektine bağlı astım alerjisidir. Günlük ortalama 3 bardaktan fazla greyfurt suyu içilmemesi önerilmektedir. Doğal olarak meyvesinin tüketilmesinde herhangi bir sınır yoktur.

Kimler greyfurt yememeli, doktor programında bu sorunun cevabı verilmiş.

Greyfurtun İlaçlarla Etkileşimleri

Yüksek bir antioksidana sahiptir. Anti-tümör özelliğine sahip gibi görünen likopen, limonoidler içerir. Kandaki LDL ve trigliserit seviyelerini de azaltabilir.

Greyfurttaki maddeler ilacın etkisini değiştirebilir ve kan dolaşımına giren ilaç miktarını tehlikeli seviyelere çıkarabilir.

İlaç metabolize edici enzimlerin miktarı kişiden kişiye değişebilir. Dolayısıyla greyfurt suyu insanları farklı şekilde etkileyebilir.

Greyfurtun Besin Değeri

En çok merak edilen konulardan biriside greyfurtun besin değeridir. Genel olarak akla gelen ilk soru “greyfurt kaç kalori?” olmaktadır. Aşağıdaki tabloda bu meyvenin besin değerini inceleyebilirsiniz.

Greyfurt Suyu

Besin Değeri100 gramda% Günlük Değer *
Kalori50 kcal% 2.5
Karbonhidrat8.9 g% 3.0
     Lif0.6 g% 2.3
Protein0.6 g% 1.2
Yağ0.1 g% 0.2
     Kolesterol0.0 mg% 0.0
A Vitamini3.0 IU% 0.1
C Vitamini44.0 mg% 73.3
Potasyum180.0 mg% 5.1
Kalsiyum18.0 mg% 1.8
Demir0.3 mg% 1.9
Kaynak: fitekran.com

1 Adet Greyfurt

Besin Değeri100 gramda1 Adet / 200 g
Kalori50 kcal100.0 kcal
Karbonhidrat8.95 g1.8 g
     Lif0.6 g1.2 g
Protein0.6 g1.2 g
Yağ0.1 g0.3 g
     Kolesterol0.0 mg0.0 mg
A Vitamini3.0 IU6.0 IU
C Vitamini44.0 mg88.0 mg
Potasyum180.0 mg360.0 mg
Kalsiyum18.0 mg36.0 mg
Demir0.3 mg0.7 mg
Kaynak: fitekran.com

Siz greyfurt hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizimle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler…

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.