Goşenit Taşı (Goshenite) Faydaları ve Özellikleri

Goşenit Taşı (Goshenite) Faydaları ve Özellikleri

Goşenit taşı, renksiz beril taşları sınıfında bulunur. Doğada, saydam, yarı saydam prizma kristalleri veya diğer şekillerin aglomeraları ile ayırt edilir. Tüm kıtalarda goshenite yatakları bulunur.

Ancak bu değerli taş genel olarak İtalya, Meksika, Namibya, Mozambik ve Afganistan’da çıkarılmaktadır. Takı ve aksesuar sektöründe kullanılmak üzere en elverişli goşenit taşı çeşidi Burma (Myanmar) ve Brezilya’da çıkarılmaktadır.

Goşnetin ilk örnekleri ABD’nin Massachusetts eyaletinde gözlemlenmiş ve adını Goshen şehrinden türetilerek almıştır.

Goşenit Taşının (Goshenite) Özellikleri

Goshenite (goşenit), berrak ve renksiz beril türüdür. Berillerin en safı olarak kabul edilir. Goşenit taşı ayrıca yüksek enerjiyle ışınlayarak mavi, pembe, yeşil veya sarı renklere dönüştürülebilir.

Bu taşın pratik bilgeliği, entelektüel merakı, düşünceli ve dikkatlice düşünülmüş kararları arttırdığı bilinmektedir. İnatçılığı ve katılığı azaltarak sağ duyunuzu arttıracak aynı zamanda uyum sağlamakta zorlandığı ortamlarla yada kişilerle yaşadığınız problemleri azaltacaktır. Karar verme sürecinde zorluk çekenlerin doğru cevaba giden net bir yol görmelerine yardımcı olacaktır.

Goşenit taşı, tüm işlerinizde ve özellikle kişinin sözünü verirken gerçekçi olmasına yardımcı olan doğruluk taşıdır. Bilinene göre  Goshenite sahibine özdenetim, yaratıcılık ve özgünlük kazandırır. İletişimi kolaylaştırır ve birçok ilişki türünü stabilize edebilir.

Goşenit, hem duygusal hem de fiziksel acıyı iyileştirerek, kişinin vücudunda sağlıklı enerji akışını geri kazandırmaya yardımcı olacaktır. Kişinin iletişim kolaylığına sahip, kendini kontrol etmesine ve ilişkilerde sadakatin artmasına yardımcı olur.

Özellikle bacak bölgesi başta olmak üzere kas ağrılarına ve yaralanmalar sonucu oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak içinde kullanılır. Ayrıca toz alerjilerinin yanı sıra saman nezlesinin giderilmesine de yardımcı olur.

Goşenit Taşının Kimyasal Özellikleri

Bu taş renksiz yada çeşitli beyaz yapıda beril sınıfında yer alır. Beril sınıfının bilinen taşlarına daha kullanımı daha azdır.

Kimyasal FormülBe3Al2Si6O18
Sertlik7.5 – 8.0
Kristalize YapıAltıgen
Kırılma indisi1.57 – 1.58
Ağırlık2.6 – 2.8
ParlaklıkCamsı
Bölünme3,1 – bazal
SınıfıBeril

Goşenit Taşının Faydaları

Her şifalı taş gibi goşenit taşının da kendine has faydaları bulunur. Yaygın olarak kullanılma sebebi hoş görüntüsü olsa da sahibine aşağıdaki durumların üstünden gelebilmesi için yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Goşenit taşı genel olarak aşağıdaki faydalarından dolayı tercih edilmektedir.

  • Depresyon, uykusuzluk, migren gibi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur.
  • Gözleri iyileştirir, görüşü keskinleştirir.
  • Hormonların hatalarını ayıklar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Toz ve mevsimsel alerjiler için faydalıdır.
  • Kas, eklem ve bacak bölgesindeki ağrılar için faydalıdır.
  • Viral enfeksiyon kapmış olanlar ve alerjisi olanlar için kullanışlıdır.

Goşenit Taşı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Her şifalı taş gibi goşenit hakkında da aklınızda soru işaretleri olaşabilir. Biz genel olarak merak edilen sorulara burada yer vermeye çalışalım. Eğer siz aklınıza takılan sorular varsa bize yorumlar bölümünden bildirebilirsiniz.

Goşenit taşı hangi burç?

Renksiz kristaller doğal doğum taşları değildirler. Bu nedenle Goşenit herhangi bir burçla ilişkilendirilmez. Ancak, Beril sınıfında bulunan bu taş Boğa ve Yengeç burçları için önerilmektedir.

Goşenit taşı fiyatı ne kadar?

Ülkemizde pek yaygın olmadığında doğrudan bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Eğer yurtdışı piyasasını baz alacak olursak 1 gramı asesuarlarda ortalama 60-100 TL arasında, ham hali ise 300-350 TL arasında değişiklik göstermekte.

Goşenit Taşının Bakımı (Temizliği)

Bu taş, Mohs sertlik ölçeğine göre oldukça sert ve günlük kullanım için oldukça uygundur. Genellikle çatlak ve kapanımlarla dolu olan zümrütlerin aksine, goşenit taşı daha serttir.

Taşınızın pırıl pırıl kalmasını sağlamak için düzenli aralıklarla temizlemek gerekir. Temizlemek için sıvı sabun ve ılık su yeterli olacaktır. Bez veya yumuşak uçlu diş fırçası kullanabilirsiniz. Gosheniti temizlemek için ultrasonik temizleyici kullanmaktan kaçının, çünkü makinenin yoğun titreşimleri taşa zarar verebilir.

Goşenit taşı, elmas gibi safir gibi daha sert değerli taşlardan ve nesnelerden uzakta saklanmalıdır. Daha sert cisimler taşınızın çizilmesine sebep olabilir.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Goşenit Taşı (Goshenite) Faydaları ve Özellikleri
    Bu yazımıza henüz kimse yorum yapmamış 😞
Sizde Yorumunuzu Paylaşın