Göbek Yağı Nedir? Nasıl Kurtulabiliriz?

Sağlıksız beslenmenin sonunda herkes biraz göbek yağı ile uğraşmak zorunda kalır. Ancak bu tür dokuların çok fazla olması sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Ama ne kadarı çok fazla? Bu, birkaç faktöre bağlıdır. Uzmanlar, bel çevresi 88 cm veya daha fazla olan bir kadının yada bel çevresi 102 cm veya daha fazla olan bir erkekseniz, göbek yağının tehlikelerine karşı savunmasız olduğunuz konusunda hemfikirdir.

Göbek yağı sadece kıyafetlerinize sağmanızda problem yaratmaz. Aşırı karın yağı, diyabet, demans, kalp hastalığı ve kanser gibi bazı ciddi hastalıklara yakalanma olasılığınızı artırır. Daha iyi sağlık ve daha ince bel ölçüsü için yaşam tarzınızı değiştirmek ister misiniz? Göbek yağını eritmeye ve formunuzu korumaya yardımcı olacak bu sağlıklı teknikleri mutlaka deneyin.

Karın Yağlarından Kurtulmak İçin Önce Mutfağa

Mutfakta harika karın kasları yapılır sözünü duydunuz mu? Doğru. Ne yediğiniz gerçekten önemli. Bu kesinlikle göbek yağını eritmek için sağlıklı bir yaklaşım benimsemek için geçerli bir sözdür. Şekerli yiyecek ve içecekleri öncelikle hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren herhangi bir gıdayı unutmak zorundasınız. Dolabınızdan trans yağları atın ve işlenmiş beyaz unlu ekmek ve makarna tüketimini sınırlayın. Tüm bu yiyecekler karın yağlanmasını arttıran temel gıdalardır.

Bunun yerine, lif bakımından zengin yiyecekleri tercih edin. Bunlar açlık hormonlarını dengeleyerek daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir. Böylece sık sık yemek istemezsiniz. Kepekli tahıllar, baklagiller, sebzeler ve meyvelerin hepsi kolay sindirilen lif kaynaklarıdır. Karın yağlarıyla savaşan yardımcınızdır. Balık, tavuk, yumurta ve süt ürünleri gibi yüksek proteinli yiyeceklerin de göbek yağı durumunu azalttığı bilinmektedir. Enerjik hissetmenize ve metabolizmanızı hızlandırmanıza da yardımcı olabilirler. Zeytinyağı ve avokado gibi size iyi gelen yağlar da tokluğa katkıda bulunur. Bu da tok kalacağınız ve sonuç olarak daha az yiyeceğiniz anlamına gelir.

Göbek Yağı Yakmak için Harekete Geçin

Göbek yağını eritebilecek bir egzersiz yok, daha doğrusu bölgesel zayıflama diye bir durum söz konusu değil. Uzmanlar, belinizi inceltmek için günlük yüzlerce mekik ve egzersizi yapmanın sağlıklı yolu olmadığı konusunda hemfikir. Bunun yerine, vücut yağını azaltmak ve karın bölgenizi çalıştırmak için kuvvet antrenmanı ve kardiyo çalışmasını birleştiren antrenmanlar arayın. Ek bir avantaj olarak, düzenli egzersiz kan şekeri seviyenizi düşürebilir. İltihaplanmayı azaltabilir ve fazla göbek yağı ile ilişkili metabolizma sorunlarını iyileştirebilir.

Fitness konusunda yeni olsanız bile, her şeye temelden başlayabilirsiniz. Yürüyüşe çıkın yada bisiklet sürün. Kısacası hareket etmeye başlayın. Koşmak, yürümek, yüzmek ve bisiklete binmek nabzınızı attırmanın en sağlıklı yollarıdır. Bir alışkanlık haline getirmek için günlük rutininize zindelik oluşturmaya başlayın. Örneğin, iş yerinde öğle yemeği molalarınızda yürümeye başlayabilir veya en sevdiğiniz TV programı yayınlanırken koşu bandına çıkabilirsiniz. Başlangıçta egzersiz yapmak için ne kadar az yoldan çıkmanız gerekiyorsa, zindeliği ömür boyu sürecek bir sağlık alışkanlığı haline getirmek ve sağlıklı bir kiloya ulaşmak sizin için o kadar kolay olacaktır.

Karın Yağı İçin Yaşam Tarzınızı Düzenleyin

Diyet ve egzersiz önemlidir, ancak inatçı karın yağlarını ertimek için ele almanız gereken tek şey bunlar değildir. Örneğin, alkol tüketimini azaltmak yapabileceğiniz yararlı bir değişiklik örneğidir. Aşırı alkol tüketimi sadece kilo almayı kolaylaştırmakla kalmaz (hepsi boş kaloridir), aynı zamanda karaciğerinize zarar verebilir. Sağlık sorunları olasılığınızı ve iltihabı artırabilir. Alkol, vücudunuzun doğal yağ yakma yeteneklerini de törpülemektedir.

Yapılması gereken diğer sağlıklı değişiklikler arasında her gün daha fazla su içmek yer alır. (Günlük Su İhtiyacı Hesaplama aracını kullanın.)

Bu, metabolizmanızı hızlandırabilir ve toksinlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olabilir. Stres seviyenizi azaltmak bir başka önemli adımdır. Stres, vücudunuzun karnınızdaki yağları tutmasına neden olabilecek daha yüksek kortizol hormonuyla bağlantılıdır.

Taylan KUMELI’nin Göbek yağları hakkında yorumu.

Son olarak, her gece iyi bir uykuya öncelik verdiğinizden emin olun. SLEEP dergisinde yakın zamanda yapılan bir çalışmada araştırmacılar, insanların her gece aldıkları uyku miktarı ile aldıkları kilo miktarı arasında, özellikle de karın bölgesinde net bir bağlantı buldular. Her gece ortalama beş saatten az uyuyan kısa uyuyanların göbek yağı artma riski en yüksek olan gruptur. Bu yüzden sağlıklı kiloyu koruma şansınızı artırmak için dinlenin.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.