Ginkgo Biloba Çayı Faydaları Nelerdir?

Baldırıkara otu olarak da bilinen Ginkgo biloba, Çin’de binlerce yıldır çeşitli sağlık durumlarını iyileştirmek için kullanılan eski bir bitki özütüdür. Beyin sağlığı için en yaygın olarak kullanılan bitçi olarak bilinir.

Etkili anti-enflamatuar, antioksidan, trombosit ve dolaşımı güçlendirici etkileri nedeniyle yaygın olarak tüketilir. Ginkgo biloba faydaları dikkati arttırma, ruh halini dengeleme, enerjiyi arttırma, hafızayı güçlendirme ve kronik hastalıkla ilişkili semptomları azaltmasıyla ön plandadır.

Dünyanın en eski ağaçlarından biri olan Ginkgo biloba, “yaşayan fosil” olarak kabul edilir, çünkü yaklaşık 300 milyon yıldır vardır. Buda kabaca tabir etmek gerekirse dinazor neslinden yaklaşık 270 yıl öncesi bulunmuştur. Ginkgo biloba çayı birçok yönden benzersizdir. “Baldırıkara otu” ağacı olarak da bilinen bu bitki sadece geceleri çiçek açar ve çiçeklerini hemen bırakır. 

Ginkgo biloba bitkisinin tıbbi geçmişi de uzundur. Eski dönemlerde, Çin ve Asya bölgesi, kan dolaşımını ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmek için yaprakları MÖ 2800’e kadar kullandıkları bilinmektedir. On beşinci yüzyıl kayıtları, yaprakların cilt yaraları ve ishal için kullanılmasından bahsetmektedir.

Ginkgo Biloba Nedir?

Ginkgo biloba (Bilimsel adı, “Salisburia adiantifolia“), baldırıkara otu ağacı olarak da adlandırılan Çin ginkgo ağacının yaprağından elde edilen doğal bir bitki çeşitidir.

EGb761 ve GBE, yeşil ginkgo biloba bitkisinin standartlaştırılmış bilimsel terimleridir. Bu bitkinin o kadar etkili olduğuna inanılıyor ki, Almanya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde reçetesiz alınamaz. Eski zamanlarda doğal ilaç, demans tedavisi ve tıbbi bir çok alanda kullanılmıştır.

Ginkgo onlarca yıldır Fransa, Almanya ve Çin’de kullanımı yaygındır. Çin bitkisel tıbbı hem kurutulmuş ginkgo yaprağı hem de tohumları kullansa da, bugün klinik çalışmalarda odak, bitkinin kurutulmuş yeşil yapraklarından yapılan standart ginkgo biloba sıvı ekstraktının etkinliği üzerinedir.

Ginkgo’yu Bu Kadar Güçlü Yapan Nedir?

Geleneksel Çin Tıbbı ve mevcut klinik çalışmalarda, ginkgo biloba için etkili, güvenli olduğu belirtilir. Bunun nedeni vücuda karşı bir çok yararının bulunmasıdır. 

Bu bitki, güçlü antioksidan özelliklere sahip iki ana bileşen içerir. Bunalrdan birisi flavonoidler diğeri terpenoidlerdir. Bunların dokulara, hücrelere ve DNA’ya zarar vermeyi önleyerek yaşa bağlı hastalıkların ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Ginkgo Biloba’nın Faydaları Nelerdir?

Alzheimer hastalığı, serebral ateroskleroz, koklear sağırlık, demans, depresyon, menopoz, periferik gibi sayısız hastalığın tedavi sürecinde ve sonrasın kullanılır.

Ellere ve ayaklara giden kan akışını hızlandırmanın yanı sıra beyni uyarmada ve kısa süreli hafıza kaybını azaltmada etkili olduğu bilinir. Beyne kan akışını ve beyin hücreleri tarafından glikoz alımını arttırır. Sinir sinyallerinin iletimini geliştirir. Ginkgo’nun kan damarlarını açarak ve kanı sıvılaştırarak, kan dolaşımını iyileştirdiğini tespit edilmiştir. Aynı zamanda bir antioksidandır. Bu nedenlerle, ginkgo damar ve göz sağlığına iyi gelir.

Ayrıca orta yaş ve yaşlı kesim için hafızayı koruyucudur. Vücudunuzda, yaşlandıkça serbest radikal adı verilen zararlı parçacıklar oluşur. Kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer hastalığına sebep olur. Ginkgo’da bulunanlar antioksidanlar serbest radikallerle savaşır. DNA ve diğer hücrelere zarar vermelerini önler.

 • Hafızayı ve odağı güçlendirir.
 • Artan vasküler dilatasyon, kan akışı ve kan damarlarının sağlığını düzenler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ani gelen atakları engeller.
 • Dolaşım problemleri ve hafıza bozukluğu gibi tıbbi durumların tedavisinde kullanılır.
 • Anksiyete ve depresyon gibi yaygın ruh hali bozukluklarının yanı sıra PMS’nin neden olduğu bozuklukları azaltır.
 • Baş ağrısı ve migren tedavisinde etkilidir.
 • Libidoyu arttırır.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Hemoroid (bağsur) tedavisinde kullanılır.
 • İşitme kaybı, baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi kulak bozukluklarının neden olduğu semptomların azaltır.
 • Kilo vermeye yardımcı olabilir (kanıtlanmamıştır).
 • Astım belirtilerini azaltır.
 • Kadınlarda adet öncesi ağrıları hafifletir.
 • Böbrekleri korur.

Astım Belirtilerini Azaltır

Astım ve bronşit için faydalıdır. Sabah ve akşam bir bardak ginkgo biloba çayı astım ataklarını hafifletebilir. Ginkgo biloba çayı düzenli olarak tüketildiğinde, bronşitin düzelmesine yardımcı olabilir. Ginkgo biloba çayı ayrıca sigaralarının neden olduğu zararı azaltabilir.

Görme Sağlığını Geliştirir

Ginkgo biloba kullanmanın ikinci en yaygın nedeni görme üzerindeki güçlü etkisidir. Sadece ginkgo biloba‘daki antioksidanlar, oküler sistemi oksidatif stresden uzak tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, böylece maküler dejenerasyon ve kataraktı önler.

Gözlere kan akışını arttırır. Kornea, makula ve retinaya zarar verebilecek serbest radikal hasarı engeller.

Hemoroidin İyileşmesine Yardımcı Olur

Ginkgo biloba’nın, anüs ve rektum damarları üzerindeki basıncındaki bir artış nedeniyle ağrı ve kanamaya neden olan sancılı hemoroid şişkinliğini hafiflettiği bilinmektedir. 

Kalp Sağlığı Faydalıdır

Ginkgo biloba, yavaş kan dolaşımı nedeniyle oluşan pıhtılaşmayı önler. Kanı sıvılaştırarak kan akışını da hızlandırır. Kan damarlarını genişletmek kalp üzerindeki yükü azaltırken, pıhtılaşma önleme özelliği kalp krizi veya felç geçirme şansınızı önemli ölçüde azaltır.

Libidonuzu Arttırır

Ginkgo biloba bitkisini kullandıktan sonra yaşanan en hayati etkilerden biri kan dolaşımındaki artıştır.

Yeterli kan dolaşımı, tükettiğimiz gıdalar, vitaminler ve bitkisel takviyelerden tam olarak değiştirilmemiş faydalar elde etmesini sağlarken, ideal vücut enerji seviyelerini korumaktan sorumludur.

Bitkisel ilaçların özellikle erkeklerde iktidarsızlık ile ilgili sorunlarına en pratik çözüm olduğu bilinir. Ginkgo biloba’nın hem erkeklerde hem de kadınlarda libidoyu arttırdığı kanıtlanmıştır.

Yavaşlayan kan akışı doğal olarak penise de yavaş kan akışı sağlanmasına neden olur. Bu durumda erkeklerde ki iktidarsızlık sorununun en büyük nedenidir.

Kanserden Korur

Zengin terpenoidler, flavonoidler ve polifenolik bileşikler de dahil olmak üzere ginkgo biloba‘da bulunan yüksek antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri, apoptoz veya mutasyona neden olan hücresel metabolizmanın tehlikelerini ortadan kaldırmak için faydalıdır.

Ginkgo biloba, tüm vücudun kronik hastalıklardan, özellikle kanser ve kalp hastalıklarından korunmasına yardımcı olabilir. Çünkü serbest radikaller kardiyovasküler sistemin kan damarlarının duvarlarını zayıflatır.

Depresyonu ve Stresi Azaltır

Hafif depresyon tanısı konan hastalara, tıbbi olarak Ginkgo Biloba çayı tüketmeleri önerilir.

Ginkgo biloba’nın bitkisel ilaçlarıda bulunur. Yaşlı hastalar genel olarak bitkisel ilaç halinde kullanmayı tercih eder. Bu sayede bağımlılık yaratan antidepresan ilaçlarıda kullanmayı bıraktıkları bilinmektedir. Değişik seviyelerde vasküler yetmezlikten muzdarip kişiler, bu bitkiyi kullandıktan sonra ruh hallerinde önemli bir düzelme yaşayabilirler.

Ruh ve Beden Sağlığına İyi Gelir

Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun Ginkgo Biloba hakkındaki yorumları.

Yaşlanmayı Engeller

Ginkgo biloba’nın en popüler kullanım amaçlarından biriside yaşanmayı engelleme özelliğidir. İçerisinde bulunan antioksidanlar cilt sıkılaştırma, vücut direncini arttırma, yaraların çabuk iyileşmesi, kırışıklıkları azaltma ve benzeri yaşılık belirtilerini ortadan kaldırmasıyla ilgilidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

İnsanların sağlıklı kiloyu korumakta zorlanmasının birçok nedeni vardır. Menopoz döneminde kadınların sağlıklı kilolarını korumalarına yardımcı olabilir . Ginkgo özütü, yağ hücrelerini daraltarak diyet ve yaşam tarzında değişiklik yapmakta zorlanan insanlar için kilo vermeye yardımcı olur.

Ginkgo ayrıca, obezite ve diyabet problemi yaşayan kişilerde insülin direncini dengeleyen faydaları bulunur. İnsanlar yemek yeme şekillerini değiştiremese bile, Ginkgo sağlıklı kan şekeri seviyelerini düzenlemesiyle bilinir.

Ginkgo Biloba’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Bazı insanlar hafif yan etkiler yaşar, bu nedenle kullanmaya başlamadan önce uzman tavsiyesi almanız önerilir. Görülebilecek bazı yan etkileri şu şekildedir:

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Baş dönmesi
 • Baş ağrıları
 • Karın ağrısı
 • Midede huzursuzluk hissi
 • Mide bulantısı, kusma

Bazı insanlar alerjik veya duyarlılık reaksiyonları yaşayabilir. Ginkgo  biloba’nın yan etkileri tükkettiğini miktara bağlı olarak değişir. Herhangi bir yan etki yaşarsanız ginkgo biloba kullanmayı bırakın. Doktorunuza veya profesyonel bir tıbbi bitki uzmanına danışın.

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ginkgo Biloba tarifi oldukça basittir. Kısa bir sürede demlenir ve tüketmeye hazır hale gelir.

Malzemeler:

 1. 20 g. (1 yemek kaşığı) kurutulmuş ginkgo biloba çay yaprakları
 2. 1 litre su veya maden suyu
 3. Tatmak için şeker, limon suyu veya bal (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

 • Önce kabınıza suyu boşaltın ve kaynayana kadar bekleyin.
 • Su kaynadıktan sonra ateşin altını kısın.
 • ginkgo biloba yapraklarını suya ekleyin ve demlenmesi için kısık ateşte ortalama 3-5 dakika bekleyin.
 • Demlendikten sonra çayınızı bardağınıza doldurun ve 10 dakika kadar soğumaya bırakın.
 • Son olarak çayınızı süzdükten sonra içime hazır, afiyet olsun.

Sizler ginkgo biloba çayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce kullandız mı yada aklınızda soru işaretleri mi var bizimle yorum yaprak paylaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.