En Başarılı +10 WordPress Cache Eklentisi

En Başarılı +10 WordPress Cache Eklentisi

Kendi web sitemizi geliştirirken, yükleme süresini her zaman minimuma indirmek isteriz. Hızımızı arttırmak içinde hepimizin aklına WordPress Cache eklentisi kullanmak gelir. Çünkü web sitelerinde ki hız faktörü SEO’nun en önemli kurallarından birisidir. Yapılan araştırmalara göre yüksek hit ölçeği olan sitelerde ki %0.1’lik hız kaybı bile binlerce ziyaretçi kaybına neden olabiliyor. Bunun yanı sıra arama motorlarında ki sıralamamızı da etkiliyor.

Web sitelerini önbelleğe almanın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak yükleme sürelerine bakarak kendimizi kandırmanın birçok yolu var. Biz bu yazımızda sizlere kendinizi kandırmanızı değil gerçek anlamda web site performansınızı arttırabileceğiniz kaliteli cache eklentilerine göz atacağız.

Eklentilere göz atmadan önce değinmekte fayda var. Kaliteli ve hızlı bir sunucu kullanıyorsanız, yerel bölge için hizmet veriyorsanız, sunucunuzda Varnish vb. önbellekleme eklentisi aktifse Cache eklentisi kullanmanıza gerek yok demektir. Ancak yurtdışından ziyaretçi alıyorsanız, kullandığınız eklentilerden yada temadan kaynaklı yavaşlık problemleri varsa bu eklentileri deneye bilirisiniz.

Testleri Nasıl Gerçekleştireceğiz?

Sizler için 12 farklı önbellekleme eklentisini test ederken sunucu taraflı olarak hem localhost hem de sunucuda bulunan farklı bir site üzerinden test edeceğiz. Tahmin edebileceğiniz üzere alt yapımız WordPress olacak ve önbellekleme yapılmadan önceki ve sonraki yüklenme sürelerini hep birlikte yakından incelemiş olacağız. Test edilen sayfa ve sunucu hakkında ki diğer detayları aşağıda görebilirsiniz.

 • Sunucu: Denizli / Türkiye
 • CDN Kurulumu: Yok
 • WordPress Teması: Twentytwenty
 • İçerik Uzunluğu: 7096 Kelime
 • İçerikteki Görseller: 6
 • İçerikteki Videolar: 1 (Youtube)

Test Sonuçları Neyi İfade Ediyor?

Yaptığımız test sonuçlarında 5 ana faktörü ele alacağız. Web site hızlandırma konusunda olmazsa olmaz değerler ne anlama geliyor aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • İlk İstek: Websitesi açıldığı zaman ilk yüklenen dosyanın süresi anlamına gelir. First Byte olarak adlandırılır.
 • İstemci: Kullanıcı taraflı (Client) yükleme süresi anlamına gelir.
 • Sunucu: Sunucu taraflı (Server) yükleme süresi anlamına gelir.
 • Genel: İstekler, istemci ve sunucunun toplamında ki yüklenme süresidir.
 • Dosyalar: Önbellek oluşturulmadan önce ve oluşturulduktan sonraki CSS, JS ve Resim dosyalarının sayısıdır.

Artık hazırsak gelin olmazsa olmaz cache eklentilere yakından göz atalım.

Litespeed Cache (LSCache)

Litespeed Cache eklentisi

Önbelleğe almayı eğlenceli hale getiren bir eklenti varsa oda LiteSpeed ​​Cache olabilir. Litespeed kurulu sunucularda kullanılması tavsiye edilen bu eklenti tamamen ücretsiz ve üst düzey performans sunar.

 • LiteSpeed, Nginx, Apache gibi web sunucusuna uygun temel özellikleri vardır.
 • OpenLiteSpeed, LiteSpeed Web Server veya LiteSpeed Hosting iyi %100 performans sağlar.

Temel özellikler arasında nesne önbelleği, çoklu CDN desteği, kayıplı / kayıpsız görüntü optimizasyonu, tarayıcı önbelleği, OPCache önbelleği, CSS / JS için HTTP / 2 aktarımı, DNS önceden getirme, Cloudflare desteği, çoklu site desteği ve Heartbeat (kalp atışı) kontrolü bulunur.

Ayrıca, satır içi CSS ve JavaScript dahil, HTML’yi küçültebilir ve otomatik olarak kritik CSS dosyaları oluşturabilir.

Alternatif olarak, resimleri ve iframe’leri geç yükleme (lazyload) özelliği vardır. CSS / JS’yi eşzamansız olarak yükleyebilirsiniz. Veritabanı optimizasyonu desteği de bulunan bu eklenti en kullanışlı ücretsiz cache eklentisidir.

Kullanımı W3, WP Super Cache gibi eklentilere göre daha kolaydır. LiteSpeed’e özel özellikler arasında otomatik sayfa önbelleğe alma ve temizleme, kayıtlı kullanıcılar için özel önbellek, WordPress REST API önbellekleme, mobil cihaz algılama, zamanlı önbellek temizleme, WP CLI desteği ve çok daha fazlası bulunur. Son zamanda kullanılan en popüler wordpress cache eklentisidir.

Litespeed Cache (LSCache) Test Sonuçları

Kullandığımız sunucu Litespeed desteklememektedir. Bu nedenle aşağıdaki sonuçta Litespeed Cache eklentisinin Litespeed kurulu olmayan sunucuda ki performansını görmektesiniz.

LITESPEED CACHE TESTİ
# Öncesi Sonrası
İlk İstek 0.599 ms. 0.488 ms.
İstemci 1.034 ms. 0.187 ms.
Sunucu 0.649 ms. 0.492 ms.
Genel 2.002 ms. 0.695 ms.
Dosyalar 15 8
Kurulumdan sonra 1.300 / 1.500 milisaniye (ms) hızlanma görüldü.
Litespeed Cache Satın Al

Cachify

Wordpress Cachify eklentisi

Cachify, birkaç farklı önbellekleme türüne sahiptir. WordPress çoklu site kurulumlarıyla çalışır. 20.000’den fazla aktif kullanım sayısıyla oldukça popüler olan eklentiler arasındadır.

Cachify yükleme süresini 1,04 saniye azaltarak %26,14’lük bir iyileşme sağlamayı başardı. Basit ve kullanımı kolay olan bu eklentiyi mutlaka deneyin.

Cachify Test Sonuçları

Kurulumun ardından sadece bir kaç saniye ayırdık. Eğer bu işlem için ayıracak vaktim yok diyenlerdenseniz tam size göre. Ayarların sonucunda öncesi – sonrası aşağıdaki gibidir.

CACHIFY TESTİ
# Öncesi Sonrası
İlk İstek 0.599 ms. 0.326 ms.
İstemci 1.034 ms. 0.643 ms.
Sunucu 0.649 ms. 0.330 ms.
Genel 2.002 ms. 0.989 ms.
Dosyalar 15 13
Kurulumdan sonra 1.000 / 1.100 milisaniye (ms) hızlanma görüldü.
Cachify Satın Al

W3 Total Cache

W3 Total Cache

W3 Total Cache, en popüler WordPress önbellekleme eklentilerinden biridir. En köklü eklenti olmasından ötürü en fazla kullanım ve indirme sayısına sahiptir.

Bu eklenti, sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olacak şaşırtıcı önbelleğe alma özelliklerine sahip. W3 Total Cache eklentisinin başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir.

 • Sayfa önyüklemelerini hızlandırmak için tarayıcı önbellekleme özelliği
 • Bant genişliğinizin %80’ine kadar tasarruf sağlar
 • HTML, CSS ve JavaScript sıkıştırma
 • Sanal ve özel barındırma (sunucuları) ile uyumlu
 • Tam İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Entegrasyonu
 • Özelleştirilebilir ayarlar
 • Veritabanı nesneleri dahil nesneleri önbelleğe alma
 • Önbelleği temizlemek için WP_CLI desteği
 • Özelleştirilmiş istatistikler paneli
 • Varnish, Nginx ve proxy sunucular ile entegrasyon
 • Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) desteği
 • Ve daha fazlası

Bu WordPress cache eklentisindeki çok sayıda özellik, yeni başlayanların kafasını karıştırabilir. Ancak, bir kez ustalaştığınızda, W3 Total Cache harika bir WordPress önbellekleme çözümüdür. Ücretsiz sürümüde bulunan, W3 Total Cache sizin aradığınız eklenti olabilir.

W3 Total Cache Test Sonuçları

Bu testi yaparken W3 Total Cache eklentisinin ücretsiz sürümünü kullandık.

W3 TOTAL CACHE TESTİ
# Öncesi Sonrası
İlk İstek 0.599 ms. 0.073 ms.
İstemci 1.034 ms. 0.886 ms.
Sunucu 0.649 ms. 0.074 ms.
Genel 2.002 ms. 0.979 ms.
Dosyalar 15 11
Kurulumdan sonra 1.000 milisaniye (ms) hızlanma görüldü.

WP Super Cache

WP Super Cache

WP Super Cache, Akismet ve Jetpack gibi eklentilerin yapımcısı olan WordPress.com (Automattic) tarafından geliştirilen önbellek eklentisidir.

WP Super Cache, 2 milyondan fazla yüklemeye sahiptir, bu da birçok yayıncı ve web geliştiricisi için popüler bir önbellek eklentisi olduğu anlamına gelir. Neticede WordPress’un desteklediği bir eklendi.

Sitenizi hızlandırmak için, WP Super Cache dinamik WordPress içeriğinizden statik HTML dosyaları oluşturur. Ağır PHP betikleri sunmak yerine, web sunucunuz daha hafif HTML dosyaları sunarak bant genişliğinden tasarruf sağlar ve sayfa yükleme sürelerini azaltır.

Eklenti, oturum açmış veya yorum bırakmış kullanıcılar dahil olmak üzere site ziyaretçilerinizin %99’u için statik HTML dosyaları sunar. Sayfaları sıkıştırmanın yanı sıra, WP Super Cache, güncel olmayan ve eski önbellek dosyalarını otomatik olarak temizler. Ayrıca, “Ön Yükleme Modu”nu etkinleştirirseniz olabildiğince çok mesajı önceden yükleyebilirsiniz.

Ancak bu eklentiyi kullanmak WordPress ve Cache konusunda biraz pratik ve uzmanlık gerektirir. Yeni başlayanların kullanabileceği bir eklenti değildir. Bu eklentiyi kurmadan önce mümkünse genel site yedeğinizi almayı ihmal etmeyin.

WP Super Cache Test Sonuçları

Kurulumdan sonra sadece önbelleği aktif ettik tüm ayarları önerilende bıraktık.

WP SUPER CACHE TESTİ
# Öncesi Sonrası
İlk İstek 0.599 ms. 0.088 ms.
İstemci 1.034 ms. 0.666 ms.
Sunucu 0.649 ms. 0.116 ms.
Genel 2.002 ms. 0.801 ms.
Dosyalar 15 14
Kurulumdan sonra 1.100 / 1.200 milisaniye (ms) hızlanma görüldü.
WP Super Cache Satın Al

WP Rocket

WP Rocket

Başarılı cache eklentilerinin ayarları ve kurulumu her ne kadar zorsa WP-Rocket’de bir o kadar kolay. En iyi premium WordPress cache eklentilerinden biri olan WP Rocket’e merhaba deyin.

Sitenize yatırım yapacak bir miktar paranız varsa, WP Rocket muhtemelen ihtiyacınız olan tek premium cache eklentisidir.

WP Rocket’in en başarılı özelliklerinden birisi onlarca özelliği olmasına rağmen kurulumunun ve kullanımının aşırı kolay olmasıdır. Eklentiyi etkinleştirir etkinleştirmez, WP Rocket sitenizi hemen önbelleğe almaya başlar. Kurulumdan sonra dakikalarca hatta saatlerce bir ton ayarın içerisinde savaşmanıza gerek yok, 5 dakika da her şey hazır olacak 🙂

WP Rocket, JavaScript ve CSS dosyalarını küçültür. Tüm ayarları özelleştirilebilir ve CDN desteği sunar. Cloudflare yada Sucuri gibi alt yapılar kullanıyorsanız kolayca hesabınızı bağlayabilirsiniz.

Ayrıca, WP Rocket’in tembel yükleme (lazyload) özelliği de bulunur. Bu nedenle, sitenizdeki resimler yalnızca bir ziyaretçi sayfayı aşağı kaydırdığında yüklenmeye devam eder. WP Rocket sayesinde bu özelliği avantaj olarak kullanabilirsiniz. Daha saymakla bitmeyecek bir çok özelliğini farklı bir makalemizde özellikle inceleyeceğiz.

WP Rocket İndir

Hummingbird

Wordpress cache eklentisi Hummingbird

WPMU gibi WordPress içerik geliştirme konusunda uzman bir ekibin hazırladığı performans eklentisi Hummingbird alanında oldukça başarılı diyebiliriz. Eğer amacınız web sitenizin hızınır arrtırmaksa bu eklenti size yeterde artar bile.

Hummingbird, dosya sıkıştırma, CSS ve JavaScript dosyalarını ve komutlarını erteleme, CSS ve JS için küçültme, Lazy Load entegrasyonu ve birinci sınıf önbelleğe alma gibi temel performans özellikleri sunar. Google PageSpeed ​​Insights hızını artırmanın en etkili yollarından birisi olan bu eklenti sık sık güncellenmektedir.


WP Fastest Cache

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache, 900.000’den fazla indirilme sayısına sahip bir başka popüler WordPress önbellekleme eklentisidir. Bu eklentinin bizdeki yeri ayrıdır çünkü ilk ve tek milli cache eklentimiz, Emre Vona tarafından geliştirilmiştir. Etkileyici bir özellik listesi ve düzenli güncellemelerle, favori WP sitenizi hızlandırmak için WP Fastest Cache‘e güvenebilirsiniz.

Sayfa hızını artırmak ve sunucu yükünü azaltmak için, WP Fastest Cache dinamik WordPress içeriğini statik dosyalara dönüştürür.

Eklentinin kullanımı o kadar kolaydır ki, kullanmak için herhangi bir teknik bilgiye ihtiyacınız yoktur. Önbelleğe alma işleminin çoğu otomatik gerçekleşir. WP Fastest Cache aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Mükemmel (ve kullanımı kolay) yönetici paneli
 • HTML ve CSS küçültme
 • GZIP sıkıştırması
 • Sayfa önbelleğe alma
 • Tarayıcı önbelleğe alma
 • CSS / JS birleştirme yeteneği
 • Satır içi CSS özelliği
 • Çoklu dil desteği
 • CDN desteği
 • SSL desteği
 • Önbellek zaman aşımı
 • Önbelleği önceden yükleme
 • Ve daha fazlası

WP Fastest Cache, hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için basit ama güçlü bir cache çözümüdür. Ayrıca, ihtiyaç duyduğunuzdan daha fazla özellikle birlikte gelen premium bir sürüm mevcuttur.

WP Fastest Cache Test Sonuçları

Bu testi yaparken WP Fastest Cache eklentisinin ücretsiz sürümünü kullandık.

WP FASTEST CACHE TESTİ
# Öncesi Sonrası
İlk İstek 0.599 ms. 0.245 ms.
İstemci 1.034 ms. 0.710 ms.
Sunucu 0.649 ms. 0.247 ms.
Genel 2.002 ms. 0.978 ms.
Dosyalar 15 12
Kurulumdan sonra 1.000 / 1.100 milisaniye (ms) hızlanma görüldü.

Swift Performance

Swift Performance

Swift Performance, bir WordPress cache eklentisinden daha fazlasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi odak noktası tamamen site performansını arttırmaya dayalıdır.

WordPress sitenizin performansını ve hızını sorunsuz bir şekilde arttırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklerle bu eklentide mevcut. İlk kurulumdan sonra eklenti otomatik olarak çalışmaya başlar. Cloudflare, bbPress, WooCommerce, Varnish ve uygulamalar ile uyumludur.

Statik kaynakların dağıtımını küçültme yoluyla optimize edebilmektedir. Birden fazla CSS ve JS dosyalarını birleştirip küçültebilir. Async Execute olarak bilinen bir özellik sayesinde, komut dosyalarını yüklenirken ayrı ayrı çalıştırabilirsiniz, bu da web sitenizin hızını, SEO’yu ve kullanıcı deneyimini arttıran önemli farktörlerdendir.

Swift Performance içerisinde veritabanı temizleme özelliğide barındırmaktadır. Yinelenen meta verileri, süresi dolan gereksiz kayıtları, kullanılmayan verileri ve spam yorumları temizler. 

En önemli özelliklerinden birisi web sitenizde ki eklentilerin dosya dağılımını kontrol edebilmenizdir. Bu sayede eklenti dosyalarını sadece gerektiği yerde çağırabileceksiniz. Dolayısıyla sayfa boyutunu küçültebilir ve performans sorunlarına neden olan çakışmaları en aza indirebilirsiniz.

Swift Performance Test Sonuçları

Bu testi yaparken Swift Performance eklentisinin ücretsiz sürümünü kullandık. Kolay kurulum ekranında “Auto Config” seçeneğini işaretledik ve standart ayarları değiştirmedik (HTML Minify hariç).

SWIFT PERFORMANCE TESTİ
# Öncesi Sonrası
İlk İstek 0.599 ms. 0.336 ms.
İstemci 1.034 ms. 0.919 ms.
Sunucu 0.649 ms. 0.339 ms.
Genel 2.002 ms. 1.280 ms.
Dosyalar 15 10
Kurulumdan sonra 700 / 800 milisaniye (ms) hızlanma görüldü.

Autoptimize

wordpress Autoptimize

Autoptimize WordPress eklentisi cache odaklı değil performans odaklı çalışan bir yapıdır. Eklenti, sitenizin hızını önemli ölçüde artırmak için hafif bir çözüm arıyorsanız idealdir.

Eklenti, tarayıcı ve sayfa önbelleği gibi alanlara odaklanmak yerine komut dosyalarınızı optimize eder. Autoptimize, komut dosyalarını birleştirebilir, küçültebilir ve önbelleğe alabilir ve HTML’i sıkıştırabilir.

Eklenti, diğerlerinin yanı sıra WordPress Emoji çekirdeğini, görüntüyü, Google Yazı Tipleri optimizasyonunu ve eşzamansız, kümelenmemiş JavaScript’i kaldırmak için ek seçeneklerle birlikte gelir. 

Önbellekleme ve daha fazla hız istiyorsanız Autoptimize eklentisini listelerde ki cache eklentileriyle beraber kullanabilirsiniz.


WP Speed of Light

WP Speed of Light

WP Speed ​​of Light, daha fazla performans optimizasyonu arayanlar için oldukça başarılı bir alternatiftir. Hem ücretsiz hem de premium seçeneği bulunun eklentinin Lite sürümündeki özellikler başlıca aşağıdaki gibidir.

 • Sayfa önbelleğe alma
 • Cihaza göre veya genel cache
 • Dosya gruplama
 • GZIP sıkıştırması
 • Sorgu dizelerini kaldırma
 • Tarayıcı önbelleği
 • HTML, CSS ve JavaScript küçültme
 • Veritabanı optimizasyonu
 • CDN entegrasyonu
 • Hem sayfa yükleme süreleri hem de veritabanı sorguları için gösterge tablosu içi performans raporları

Simple Cache

Simple Cache

Kullanımı en basit cache eklentilerinin başında gelen Simple Cache, basit ama etkili özelliklere sahip. Tamamen ücrertsiz olarak en başarılı sonuçları verme konusunda daha iyisini bulabileceğinizi sanmıyorum.

Hemen hemen tüm eklenti ve temalarla uyumlu çalışabilen, ayarlar içinde boğulmadan hız ve performans odaklı iyileştirmeler sağlayan bu eklentiyi denemenizde fayda var.

Simple Cache Satın Al

Comet Cache

Comet Cache

WordPress’in en köklü önbellek eklentisi olan ZenCache’in yapımcıları tarafından geliştirilen yeni gözde eklenti Comet Cache! Bu eklenti için ZenCache’in güncellenmiş versiyonu ve devamı diyebiliriz.

Kullanımı oldukça basit, sadece eklentiyi kurun ve çalıştırın. Ayarlar içinde boğulmadan Comet Cache otomatik olarak çalışmaya ve önbelleklemeye başlayacaktır. Tecrübeli ekip tarafından geliştirilen bu eklentinin ücretsiz versiyonu pek güncelleme almasa da (en son 3 yıl önce güncellenmiş) premium sürümünü denemenizi öneriyoruz.


WP Cloudflare Super Page Cache

WP Cloudflare Super Page Cache

Yazımızın başında belirtmiştik, eğer kaliteli ve hızlı bir sunucuya sahipseniz Cache eklentisi kullanmanıza gerek yoktur diye. WP Cloudflare Super Page Cache, eklentisi de tamda bu konuyu ele alarak hazırlanmış.

Websitenizde önbellekleme yapmak istemiyorsanız yani dinamik sayfalara ihtiyacınız varsa WCSPC sizin aradığınız eklenti olabilir. Cloudflare’in alt yapısı kullanıp site performansızı arttırabilir ve bu performansı WCSPC eklentisi ile daha da yukarılara taşıyabilirsiniz.

WPCSP Cache Satın Al

Powered Cache

Powered Cache

Powered Cache, WordPress alt yapısı kullanan siteler için önbelleğe alma ve performans arttırma eklentisidir. Yapımcısı olan yerli yazılımcı Mustafa Uysal tarafından geliştirilmeye devam edilmekte.

Hem ücretli hem de ücretsiz sürümü bulunan bu eklentinin kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. Ücretsiz sürümde sayfa ve objeler için önbellek özelliği sunmasının yanı sıra CDN entegrasyonu da bulunmaktadır.


İncelememizin sonuna geldik, hep birlikte WordPress en iyi cache eklentisi konusuna değinmeye çalıştık. Birbirinden başarılı 14 eklentiyi inceledik ve sizlerin huzuruna sunduk.

Siz hangi cache eklentisini kullanıyorsunuz? Avantajları yada dezavantajları neler? Bizimle paylaşmak isterseniz yorumlarınızı bekliyoruz. Hepinize iyi çalışmalar görüşmek üzere…

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.