Diyette Başarısız Olmanın 7 Nedeni

Bu yazımızda diyetisyenlerin en sık karılaştığı 7 hatalı diyet uygulamasını inceleyeceğiz. Yeni bir diyete başlamak son derece cesaret gerektirici olabilir, ancak bu durumun ilk 1 haftası oldukça kritik. İlk hafta başarıyla atlatılırsa psikolojik olarak beynimiz 21 gün içerisinde tat ve koku kavramlarını unutacağı için geriye kalan süre daha rahat geçecektir. Püf nokta sadece ilk 7 güne odaklanmak ve irademize sahip olmak. Ayrıca, sağlıklı bir diyetin zor olması gerekmiyor, bu yüzden yeni bir yaşam tarzına girerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey ve sorunların nasıl üstesinden geleceğiz hep birlikte inceleyelim.

Gizli Kalorili Besinler Tüketmek

Sağlıklı görünen ancak kalori değeri yüksek bazı besinler vardır. Bu makarna soslarından veya önceden hazırlanmış yemeklerden, fast food tarzı hazır gıdalardan olabilir. Pişirme işlemini görmemek, yemeğin ne derecede sağlıklı ve hijyenik olacağını bilmediğimiz anlamına gelir. Gizli kaloriler gıda maddeleriyle de sınırlı değildir. Gazlı içecekler ve alkollü içecekler genellikle şekerle doludur, istikrarlı başlanan diyette kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Kalori Alımına Dikkat Etmemek

Gün için ne yediğinize bakarken, günlük kalorilerinizin bazılarını göz ardı etmek veya hafife almak kolay olabilir. Bu, özellikle belirli yiyeceklerin kalori içeriğinden emin değilseniz veya hareket halindeyken yemek yiyorsanız ve genellikle ne kadar tükettiğinize dikkat etmiyorsanız kolayca kilo aldıran bir durumdur. Öncelikle günlük ideal kalori hesaplama aracımıza giriş yapın. Boy, kilo, cinsiyet ve günlük yaşam standartınıza göre günlük almanız gereken kalori miktarını hesaplayın. Uyguladığınız diyete göre bu kalori sınırı aşmamaya yada yakın şekilde aşağıda tutmaya dikkat edin.

Enerjiyi Harcamamak

Sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir kısmı, hafif bir yürüyüş olsa bile, bazı egzersizlerde bu rutininizin içinde yer alması gerekmektedir. Alınan kalori miktarına göre yapılacak ufak egzersizler bile size pozitif olarak dönecek yani kas değil yağ kaybı yaşatacaktır. Doğamız gereğe en ideal enerji harcama yollarından birisi de güzel bir uykudur. Saat 22:00’dan önce uyumak ve güne erken başlamak size hem fazladan enerji sağlar hemde ortalama 300 kalori yapmanıza neden olur. Az uyumak diyette başarısız olmanın en önemli faktörlerinden biridir yapımız gereği günde ortalama 8 saat uykuya ihtiyaç duyarız.

Gerçekçi Hayaller Kurmamak

Gerçekçi olmayan hedefler belirlemek, diyet süresince moralimizi ve motivasyonumuzu kıran en büyük etkendir. Örneğin ayda 30 kilo vermek gibi uçuk kaçık hayallerden vazgeçmek gerekir. Ayda 30 kilo verilebilmesi için yapımız gereği 30 gün boyunca hiç bir şey yemesek dahi bu rakama erişemeyiz.

Yukarıda ki videoda Diyetisyen Andaç Yeşilyurt bizlere ütopik hayaller kurmaktansa istikrarlı ve sağlıklı bir şekilde diyetimize devam etmemiz gerektiği hakkında çok güzel açıklamalarda bulunmuş.

Yemek Saatlerindeki Dengesizlik ve Öğün Atlamak

Bir çoğumuz günlük yaşantımızda işlerimiz gereği yemekleri ayak üstü yiyor, geç yemek yiyor yada öğün atlayabiliyoruz. Geç saatlerde yemek, vücudun kaloriyi yağ olarak depolamasına neden olmaktadır. Tüketilen gıda vücudumuz tarafından öğütülmesi ve geri yakılmaya olanak tanıması için ortalama 45 dakika kadar bir süre gerekir. Hal böyle olunca gece yenilecek olan yemek hareketsiz kalacağınız için yağa dönüşür ve vücutta depolanır. Atlanılan öğün ise vücut panik haline gelerek aç kalacağını düşünür ve kaloriyi değil enerjinizi kullanır. Vücutta tutulan yağ daha sonra kullanılmak üzere depolanır. Öğün atlamak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir.

Geçici Diyetler Uygulamak

Sağlıklı uygulanacak diyetler bir çok kişi tarafından geçici olarak uygulanır. Vücudunu yaza hazırlamak, daha fit bir bedene sahip olma arzularından kaynaklı olarak bir süre uygulandıktan sonra bırakılır. Bu durum yanlıştır, vücut verilen kiloyu hızlı bir şekilde almaya meyillidir. Kişi istenilen hedefe ulaştığında yada yaklaştığında diyeti bırakır ancak kısa sürede beklemediği şekilde eski haline geri döner. Diyetler geçici olmamalı, sağlıklı bir yaşam için devamlı uygulanması gereken yöntemlerdir. Ayrıca günlük yaşantınızda sebze ve meyvelerin büyük bir rol olması gerekmektedir.

Can Sıkıntıları

Akşamları televizyon izlerken veya öğleden sonra gelen halsizlikle eliniz abur cuburlara gidebilir. Ancak gün boyunca bu küçük görünen atıştırmalıklar diyet planınızı rayından çıkarabilir. Ülkemizde biraz pahalı olsa da badem, fındık, yer fıstığı gibi çerezler abartılmadığı sürece sindirim sisteminizi hızlandırmaya yardımcı olur. Ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz ancak her sıkıntıda yada açlık hissi durumunda bulaşmamalısınız.

Özet: Diyette Yapılan Hatalar

– Ulaşabileceğinizi düşündüğünüz üç gerçekçi hedefle başlayın ve bunlara odaklanın.
– Bir yiyecek günlüğü tutun. Bu yemek yemeyi çok daha dikkatli hale getirir.
– Günde 400g meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Bunu yaparsanız, açlık hissi yaşamayacağınızı göreceksiniz.
– Yemekleri pişirirken kaliteli yağlar kullanmaya özen gösterin. (Zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi)
– Şekerli gazlı içecekleri hayatınızdan çıkartın.
– Konserve yada fast food tarzı hazır gıdalardan uzak durun.
– Ketçap, mayonez, hardal, barbekü gibi sos kullanmaktan kaçının.
– Alkollü içecekleri hayatınızdan çıkarın.

0 Kalorili Yiyecekler

Uyguladığınız diyette elinizde olmayan nedenlerden dolayı çok zorlanıyor olabilirsiniz. Ani gelen açlık krizlerinin önüne geçmek için 0 kalori içeren yiyecekleri tüketebilirsiniz.

 • Patlamış mısır
 • Kereviz sapı
 • Patlıcan (Yağsız, buharda pişirme yada salatası)
 • Portakal, mandalina ve greyfurt
 • Kavun ve karpuz (Diyabet hastaları için önerilmez)
 • Su yosunu (Bizim kültürümüzde pek yeri yoktur ancak salatası yapılabilir)
 • Salatalık, Kabak, Domates ve Pancar.
 • Yumurta (Haşlanmış yumurta günün her öğünü tüketilebilir kalori değeri yoktur. Ayrıca uzun süre tok tutar)
 • Elma ve erik (ekşi).
 • Ananas
 • Salata (Dozunu kaçırmadan tatlandırılabilir ve yağlanabilir)
 • Kırmızı meyveler (Böğürtlen, ahududu, yaban mersini…)
 • Lahana, brokoli ve karnabahar
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.