Diyabet Nedir, Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet Nedir, Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabet, dünya nüfusunun %10’undan fazlasını oluşturan yaygın bir hastalık türüdür. Bu sayının büyüklüğünü düşündüğünüzde, herkeste bu hastalığın belirtilerinin farkında olması gerektiğini anlamak oldukça kolaydır. Tedavi edilmeyen diyabet ciddi komplikasyonlara neden olarak yaşamı tehdit edebilir boyuta gelebilmektedir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis, hastalığı etkili bir tedavi planıyla başarılı bir şekilde yönetme olasılığını artırır.

Aslında, hastalığın prediyabet aşamasında potansiyel bir sorunun belirtilerini fark ederseniz, Tip 2 diyabet geliştirmeden belirtileri durdurabilirsiniz. Bu yazımızda diyabetin risk faktörlerini ve hastalığın başlangıcını gösterebilecek belirtileri hep birlikte öğreneceğiz.

Prediyabet Belirtileri

Prediyabet, kan şekeri seviyeleri sıklıkla normalden yüksek olursa ancak diyabet olarak sınıflandırılacak kadar yüksek değilse ortaya çıkar. Prediyabet, diyabet gelişmeden önce neredeyse her zaman bir uyarı işareti olarak görülmektedir. Genellikle fark edilmesini kolaylaştıracak semptomlara neden olmaz. Ancak bazı insanlarda boyun, koltuk altları, dirsekler, eklemler ve dizler etrafında koyulaşmış cilt lekeleri fark edilir.

Prediyabet Önlenebilir mi?

Evet önlenebilir, çünkü bu hastalık diyabetin başladığı yerdir. Diyabet, pankreasta insülin salgısının bozulduğu yerde başlıyor. Buna neden olan en önemli faktör vücuttaki yağın fazla olmasıdır. Buna bağlı gelişen toksinlerdir.[kaynak]

Prediyabet Tedavisi Nasıl Yapılır?

Prediyabet gelişimi için risk faktörleri arasında aşırı kilolu olmak, çok fazla şeker ve işlenmiş gıda içeren ürünler tüketmek, hareketsizlik, yaş ve ailede diyabet öyküsü nedenleri bulunmaktadır. Prediyabetiniz varsa, yaşam tarzı değişiklikleri semptomların ilerlemesini durdurmak ve gerçek diyabetin gelişmesini önlemek için yeterli olacaktır. Bol miktarda egzersiz yapmak ve sınırlı şeker, tuz ve doymuş yağ ile sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek önemlidir.

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Çoğu insan Tip 1 diyabeti çocuk diyabeti olarak düşünür, çünkü genellikle çocuklarda görülen bir durumdur. Ancak her yaşta başlayabilir. Bu tip diyabet, bağışıklık sistemi, pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırdığında ortaya çıkar. Hücrelerimiz, kandaki kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve vücut için yakıta dönüştürmek için insülin kullanır. Pankreas artık insülin üretmediğinde veya yeterli insülin üretmediğinde, birçok tehlikeli komplikasyona neden olur.

Yetişkinlikte başlayan tip 1 diyabetle, birçok hastaya ilk aşamada tip 2 diyabet tanısı konulur. Ayrıca ileri yaşlarda teşhis etmek daha zordur çünkü çoğu yetişkin ilk başta belirti göstermez. Sonunda ortaya çıkan Tip 1 diyabetin yaygın semptomları arasında “kilo kaybı, dehidrasyon, sık idrara çıkma, aşırı susama ve açlık, yorgunluk, bulanık görme ve iyileşmeyen yaralar” gibi belirtiler bulunur.

Durum tedavi edilmezse, vücut sonunda diyabetik ketoasidoz durumuna geçecektir. Bu, kanda asidik ketonların ve karaciğer tarafından salınan fazla şekerin biriktiği anlamına gelir. Durum bu noktaya geldiğinde, yüksek glikoz ve keton seviyeleri böbrekler, kalp ve gözlerdeki sinirlere ve dokulara zarar verebilir. Diyet ve egzersizler hastalık yönetimi için önemlidir, ancak Tip 1 diyabeti olanlar için insülin replasmanı gereklidir.

Tip 1 Diyabetin Yetişkinler ve Çocuklar Arasındaki Farkları

Çocuklarda tip 1 diyabet genellikle kilo kaybı, çok miktarda sıvı tüketme, sık idrara çıkma ve yorgunluk ile kendini gösterir. Bazı durumlarda, çocuklar geceleri altını ıslatabilirler yani idrarını tutamayabilirler. Bu da bir soruna işaret eder. Klinikte yapılacak olan kan şekeri kontrolü, çocuğun yüksek kan şekeri düzeyine ve Tip 1 diyabet tanısına sahip olup olmadığını gösterecektir.

Yetişkinlerde, Tip 1 diyabetin aşırı semptomları hemen ortaya çıkmayabilir. Kan testi ile rutin bir kontrol sırasında laboratuar sonuçları yüksek kan şekeri seviyesini gösterdikten sonra yetişkinlerde teşhis edilebilmektedir.

Diyabet Durumunun Ciddi Komplikasyonları

Her iki diyabet türü tedavi edilmediğinde ortaya çıkan sürekli yüksek kan şekeri seviyeleri, zamanla ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Diyabet nedeniyle yavaş iyileşen kesikler, yanıklar ve diğer yaralar ciddi şekilde enfekte olabilir ve muhtemelen sinir hasarına veya uzuvların kesilmesine yol açabilir. Kollara ve ayaklara giden dolaşım yavaşlayabilir, vücudun bu bölgelerine giden oksijeni azaltabilir.

Yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu organ hasarı böbreklere ve kalbe yayılabilir. Muhtemelen böbrek hastalığı, kalp hastalığı ve felce neden olabilir. Diyabetin ilerlemesi durumlarda, bulanık görme, diyabetik retinopatiye ve görme kaybına neden olabilir. Diyabetik ketoasidoz, kanda aşırı keton birikmesinden meydana gelirse, diyabetik komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.