Diş Ağrısına Neden Olan Sebepler ve Çözüm Yolları

Diş Ağrısına Neden Olan Sebepler ve Çözüm Yolları

Diş ağrısı, ülkemizde ve dünyada en sık görülen ağrılardan birisidir. Çocuk, yetişkin yada yaşlı fark etmeksizin birçok nedenden dolayı herkeste görülebilir.

Dişin içindeki veya çevresindeki herhangi bir ağrı, acı veya sızı olarak tanımlanan diş ağrısı, sinir bozucu ve günlük hayatı etkileyen bir durumdur. Diş sancısına ek olarak ağrıyan bölge, çiğneme veya ısırma sırasında sıcaklığa / soğukluğa duyarlı hale gelebilir. Diş ağrısının tam olarak nedenini öğrenmek için tıbbi kontrol gerekmektedir.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş çürümesi, diş ağrısının birincil nedenidir. Ağzınızda biriken bakteriler, yediğiniz gıdalardaki şeker ve nişasta üzerinde bulunmaktadır. Bu bakteriler, dişlerinizin yüzeyine yapışarak, yapışkan bir plak oluşturur.

Plakta bulunan bakteriler tarafından üretilen asitler dişlerinizin (mine) dışındaki sert, beyaz kaplamadan geçerek bir boşluk oluşturabilir. Diş çürümesinin ilk belirtisi, tatlı, soğuk veya sıcak bir şey yediğinizde ortaya çıkan ağrı olabilir. Bazen çürük, dişte kahverengi veya beyaz bir nokta olarak görünür.

Diş ağrısına aşağıdaki sebeplerde neden olabilir:

 • Dişlerinizin aralarında boşluk varsa, dişleriniz arasında yiyecek ve kalıntı birikmesi.
 • Diş kökünde veya diş etlerinde iltihaplanma veya enfeksiyon.
 • Dişlerinizi gıcırdatma.
 • Diş veya diş kökünün aniden kırılması.
 • Dişlerin zamanla zedelenmesi ve ufak ufak parçalanması.
 • Dişlerde ağrı olarak hissedilebilen sinüs enfeksiyonu.
diş çürüğü görseli

Diş Çürüğü Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Boşluklar, dişlerinizin sert yüzeyinde küçük açıklıklara veya deliklere dönüşen kalıcı olarak hasar görmüş alanlardır. Diş çürüğü veya çürük olarak da adlandırılan bu oluşumlar, sık sık atıştırma, şekerli içecekleri yudumlarken dişlerinizi iyi temizlememek, kahve, sigara tüketimi gibi faktörden kaynaklanır. Temizlenmeyen dişlerin üzerinde biriken bakteriler güçlenerek dişlerinizde çürümeye neden olur.

Diş çürüğü dünyanın en yaygın sağlık sorunları arasındadır. Bebeklerde dahil olmak üzere her yaş ve kesimde görülebilmektedir. Çürükler tedavi edilmezse, büyürler ve dişlerinizin daha derin katmanlarını etkilerler. Ciddi diş ağrısına, enfeksiyona ve diş kaybına yol açabilirler. Düzenli diş kontrolleri, iyi diş fırçalama ve diş ipi alışkanlıkları, çürüklere ve diş çürümelerine karşı en iyi korumanızdır.

Diş Çürümesine Sebep Olan Nedenler

Diş çürümesi aynında oluşan bir durum değildir. Çürüğün başlaması ve gelişmesi aylar yada yıllar sürebilir. Eğer düzenli diş kontrolleri yapmıyorsanız bu durumu fark etmek için geç kalabilirsiniz. Bu nedenle dişlerimizde görülebilecek çürüme sebeplerine şimdi yakından göz atacağız.

Diş Taşı / Tartar Oluşumu

Diş plağı, dişlerinizi kaplayan şeffaf bir yapışkan film gibidir. Çok fazla şeker / nişasta yemekten ve dişlerinizi iyi temizlememekten kaynaklanmaktadır. Şekerler ve nişastalar dişlerinizden temizlenmediğinde, bakteriler hızla onlarla beslenmeye başlar ve plak oluşturur.

dişte tartar oluşumu
Dişte oluşmaya başlamış tartar örneği.

Dişlerinizde kalan plak, diş etinin altında veya üstünde sertleşerek tartar (diş taşı) haline gelebilir. Tartar plağın çıkarılmasını zorlaştırır ve bakteriler için bir kalkan oluşturur.

Tartar genellikle sarı-kahverengi renktedir. Başta renksiz olan plak uzun süre dişlerden temizlenmediğinde oluşur. Tartar oluşumu diş üzerinde ortalama iki hafta sürmektedir.

Tartar / Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Tatarlardan kurtulmak çoğu durumda mümkündür ancak zaman alabilir. Bunun için evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Islak diş fırçasına biraz karbonat dökmeyi ve hem dişleri hem de diş etlerini nazikçe ovalamayı deneyin. Dişlerinizi durulamadan önce 15 dakika bekleyin.

Farklı bir yöntemse ise beyaz sirke uygulamasıdır. Bir bardak ılık tuzlu suya beyaz sirkeyi 1-2 yemek kaşığı beyaz sirke dökün ve karıştırın. Bu çözelti daha sonra dişler ve diş etleri arasındaki bölgede oluşan tartarın çıkarılmasına yardımcı olmak için günde bir kez gargara yaparak uygulayın.

Portakal kabukları da tartardan kurtulmanın harika bir yoludur. Kabuğun içinde bulunan beyaz lifleri toplayın. Bir kaba sıcak su ile beraber ekleyin ve macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra diş macunu gibi fırçanıza sürerek uygulayın.

Dişte Plak Oluşumları

Plaktaki asitler dişinizin sert, dış minesindeki mineralleri zayıflatır. Bu erozyon, diş çukurlarının ilk aşaması olan minede küçük açıklıklara veya deliklere neden olur. Mine alanları aşındığında, bakteri ve asit dişlerinizin dentin adı verilen bir sonraki katmanına ulaşabilir.

Bu katman mineye göre daha yumuşaktır ve aside daha az dirençlidir. Dentin, dişin siniriyle doğrudan iletişim kurarak hassasiyete neden olan küçük bölgelere sahiptir.

Bakteri ve Enfeksiyonlar

Diş çürüğü geliştikçe, bakteri ve asit, sinirleri ve kan damarlarını içeren iç diş materyalinin (pulpa) yanında hareket ederek dişlerinizden geçmeye devam eder. Zaman geçtikçe bakteriler tarafından tahriş edilir. Şişliğin dişin içinde genişleyebileceği bir yer olmadığından sinir sıkışarak ağrıya neden olur. Rahatsızlık diş kökünün dışından kemiğe kadar uzanabilir.

Ayrıca bakteri ve enfeksiyonlardan kaynaklanan çürükler ağızda çekilmez koku oluşturmaktadır. Bu durumu engellemek için yukarıdaki makaleyi inceleyin.

diş ağrısının nedenleri

Diş Ağrılarının Nedenleri

Diş ağrısı, dişinizden veya diş etlerinizden kaynaklanabilir. Vücudunuzun diğer bölgelerindeki ağrı da buna neden olabilir. Diş ağrısının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Ağız veya çene yaralanması.
 • Sinüs enfeksiyonu.
 • Diş çürüğü.
 • Apse veya enfeksiyon kapmış diş.
 • Dolgu düşmesi.
 • Dişlerinizde yiyecek veya diğer kalıntıların sıkışması.
 • Yeni diş çıkarma veya yirmilik dişlerin oluşması.
 • Temporomandibular eklem bozuklukları.
 • Diş eti hastalığı.
 • Dişlerin incelmesi yada kırılması.

Yukarıda gördüğünüz etkenler genel olarak diş ağrısı neden olur sorusunun cevaplarıdır.

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Yemek yedikten veya bir şeyler içtikten sonra dişlerinizi florürlü diş macunu ile fırçalayın. Florür içeren diş macunu kullanarak dişlerinizi günde en az iki kez ve ideal olarak her yemekten sonra fırçalayın. 

Dişlerinizin arasını temizlemek için diş ipi veya diş arası temizleyici kullanın. Diş hekiminiz çürük oluşma riskinizin yüksek olduğunu düşünüyorsa, florürle gargara yapmanızı tavsiye edebilir.

Ayrıca diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Sorunları önlemeye veya erken fark etmeye yardımcı olabilecek profesyonel diş temizlikleri ve düzenli ağız muayeneleri yaptırın.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş ağrıları genel olarak yatmaya hazırlanırken aniden gelen ve hiç bitmeyecekmiş hissi yaşatan sancılardır. Bir kez başlayan ağrının geçmesini beklemek hem düzeninizi bozabilir hem de dayanılması çok daha güç hale gelebilir. Gelin şimdi diş ağrısı nasıl geçer hep birlikte inceleyelim.

Tuzlu Suyla Gargara Yapın

Çoğu insan için tuzlu suyla gargara yapmak dayanılması zor diş ağrılarını dindirme konusunda etkilidir. Tuzlu su, doğal bir dezenfektandır ve dişlerinizin arasına sıkışmış yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları yok etmeye yardımcı olabilir.

Diş ağrısını yatıştırmakla kalmaz ayrıca iltihabı azaltmaya ve ağızdaki yaraları iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Bir su bardağı ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz dökün ve iyice karıştırın. Gargara yaparak yavaş yavaş uygulayın.

Soğuk Uygulamaları

Eğer dişinizde ki ağrı durumu sıcak / soğuk hassasiyetinden kaynaklanmıyorsa bu yöntem uygulanabilir. Soğuk kompres uyguladığınızda bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olur. Bu, ağrıyı oldukça hafifletecektir. Soğuk kompres ayrıca herhangi bir şişliği ve iltihabı azaltabilir.

Bu işlemi kullanmak için, etkilenen bölgeye bir seferde 20 dakika boyunca havluyla sarılmış bir buz torbası tutun. Bunu birkaç saatte bir tekrarlayabilirsiniz.

Nane Çayı Uygulaması

Nane çayı ağrıyı uyuşturmak ve hassas diş etlerini yatıştırmak için kullanılabilir. Bunu yapmak için, etkilenen bölgeye uygulamadan önce kullanılmış bir çay poşetinin soğumasını bekleyin (tamamen soğumasın hafif ılık olması daha etkilidir).

Yada bir önceki maddede bahsettiğimiz soğuk uygulamasını nane çayı poşetiyle yapabilirsiniz. Bunun için kullandığınız nane çayı poşetini dondurucuda 1 saat kadar bekletin ve ağrıya bölgenin üstüne koyun.

Sarımsak Uygulaması

Binlerce yıldır sarımsak tıbbi özellikleriyle tanınmakta ve kullanılmaktadır. Bunu kullanmak için, bir diş sarımsağı ezip bir macun kıvamına getirin ve etkilenen bölgeye uygulayın. Etkisini arttırmak için çok az tuz ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, bir diş taze sarımsağı yavaşça çiğneyebilirsiniz.

Karanfil Yağı Uygulaması

Karanfil, tarih boyunca diş ağrılarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Ağrıyı etkili bir şekilde uyuşturabilir ve azaltabilir. Doğal bir antiseptik olan öjenol içerir.

Bu işlemi kullanmak için, az miktarda Karanfil yağını bir pamuk topunun üzerine sürün ve etkilenen bölgeye uygulayın. Karanfil yağını zeytinyağı veya su gibi birkaç damla taşıyıcı yağ ile seyreltmek etkisini arttıracaktır. Bunu günde birkaç kez yapın. Ayrıca küçük bir bardak suya bir damla karanfil yağı ekleyebilir ve gargara yapabilirsiniz.

Kekik Yağı Uygulaması

Kekik ayrıca güçlü bir anti bakteriyel ve antioksidan içerir. Bu nedenle diş ağrılarınızı hafifletme de yardımcı olacaktır. Bunu yöntemi kullanmak için birkaç damla kekik yağı ve birkaç damla suyu bir pamuğun üzerine dökün. Yağı suyla seyrelttikten sonra etkilenen bölgeye uygulayın. Ayrıca küçük bir bardak suya bir damla yağ ekleyebilir ve gargara yapabilirsiniz.

diş ağrısına çözüm yolları

Diş Ağrısına Evde Çözüm Yolları

Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. İbuprofen (Advil, Motrin), asetaminofen gibi ilaçların kullanılması (Tylenol) ve aspirin diş ağrısından kaynaklanan küçük ağrıları hafifletebilir. Yine de satın almadan önce eczacınıza ağrıdan bahsedin ve önerisini isteyin.

Başınızı vücudunuzdan daha yüksekte tutun. Bu sayede kanın başınıza gelmesini önleyebilirsiniz. Kafanızda kan birikirse, diş ağrısı ağrısını arttırabilir ve muhtemelen sizi rahatsız edecektir.

Asitli, soğuk veya sert yiyecekler yemekten kaçının. Bu yiyecekler dişlerinizi ve herhangi bir çürüğün sancısını arttıracaktır. Ağrıyı tetikleyen gıdalardan kaçınmaya çalışın.

Dişinizi temiz tutun ve gargara yapın. Dişlerinizi hem dezenfekte etmek hem de uyuşturmak için alkol içeren gargaralardan kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Hangi Dua Okunmalıdır?

Nihat Hatipoğlu, aşağıdaki Duayı diş ağrısı durumunda okumanın etkili olduğunu belirtmiştir.

Bismillahir Rahmânir Rahim. İnnamâ emruhu izâ erâde şey’en en yegule lehü kün feyekün. Fesübhânellezi biyedihi melekütü külli şey’in veileyhi türcaün.

Ağrıyan dişin üzerine yada bölgeye şahadet parmağınızı koyulup, yukarıda zikrolunan Yâsin suresinin 82. ve 83. ayeti kerimesini halis niyetle 7 kere okursa, Allah’ın izniyle diş ağrısı kesilir. Ancak tedbir sizden taktirin Allah’tan olduğunu unutmamak gerekir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.