Daha Hızlı Kilo Vermek İçin 10 Sağlıklı İpucu


Hani bazı insanlar ne isterse yer, spor salonuna düzenli gitmeyi ihmal eder ve yine de kilo almaz ya onların sırrı bölgemizde yer alan kelebek şeklindeki salgı bezinden geliyor. Tiroid temelde metabolizmanın dinamosudur. Vücudunuzun aldığı kalorileri kontrol eden hormonları salgılar. Vücudunuzun doğal yağ yakma makinesine istediğini vererek iyot, çinko ve selenyum açısından zengin gıdalar bu besinler arasında da iyotlu tuz, deniz yosunu, et, kabuklu deniz ürünleri ve ceviz vardır. Bu makalemizde sağlıklı bir şekilde hızlı kilo vermek için yapılması gerekenleri hep beraber inceleyeceğiz.

Soğuk Su İçin

Hazır yaz aylarıda gelmişken soğuk sular en çok aradığımız içiceklerin başında geliyor. Soğuk su metabolizmayı yüzde 10 ile 30 oranında hızlandırır. Bilimsel araştırmalara göre vücudunuz içilen soğuk suyu ısıtmak zorunda olacağı için metabolizmamızın daha fazla kalori yapmasına yardımcı oluyor. Günde 6 ila 8 bardak su içmek dinlenen metabolizmanızı günde 50 kalori yakar hale getirmeye yeter. Başka bir değişle dinlenirken yağ yakarsınız.

Soğuk Duş Alın

Az önce bahsettiğimiz maddenin bir benzeri. Eğer duş alacağınız su 21 dereceden soğuksa vücudunuz sıcak kalmaya çalışır. Bu metabolizmanızı hızlandırır ve daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur. Siz yine de biz burada belirtiyoruz diye bunu sorgulamadan yapmayın. Şimdiye kadar bunu zaten öğrenmişsinizdir. Amerikan ulusal sağlık enstitüsünün bir araştırmasında 21 derecenin altında duş almanın metabolizmayı %93 hızlandırdığı bulunmuştur. 14 derece olunca bu oran %350’ye fırlıyor buna 5 dakikalık soğuk bir duş ile başlayın ve soğuk suya maruz kaldığınız süreyi her hafta bir dakika arttırın.

Kendinizi Şekerlemelerle Ödüllendirin

Vücudunuz uyurken dinlenme metabolizmasının hızını arttırarak kalori yakmanızı sağlar. Sadece 8 saatlik uyku bile tek başına 300 kalori yakar dahası yeterince uyumazsanız vücudunuz daha çok enerjiye ihtiyaç duyar ve bunu şekerleme yaparak sağlayamayacağı yiyeceklerde arar. Hormon seviyeleriniz allak bullak olur ve vücudunuz daha çok açlık hormonu ve daha az koku hormonu salgılamaya başlar. Bu araştırmada yer alan az sayıdaki sağlıklı yetişkinden 5 hafta boyunca günde 6 saat uyuması istendi. Araştırmaların sonucuna göre dinlenme metabolizmaları %8 yavaşladı. Düzenli bir uyku düzeni sayesinde sağlıksız ama hızlı kilo verme gibi tuhaf yöntemlerden kaçınmış olursunuz.

Odanın Sıcaklığını Azaltın

Vücudunuz kendisini sıcak tutmak için daha fazla yakıt harcar. Vücudunuz için bu yakıt kalorilerdir. Yani oda ne kadar soğuksa vücut tarafından o kadar fazla kalori harcanır. Daha önce anlattığım soğuksu maddesinde olduğu gibi en doğru yol uyurken termostatı 18 dereceye düşürmektir. Siz rüyalar aleminde gezerken bütün işi vücudunuz yapar. Yeter ki kendinizi sıcak tutmak için çok kalın giyinmeyin. Aksi halde göreceğiniz tek fayda elektrik faturasının azalması olur.

Güzel Bir Sabah Kahvesi İçin

Burada kremalı kahvelerden bahsetmiyorum, bahsettiğimiz güzel bir filtre kahve yada Türk kahvesi. Bir fincan sade kahve için sade kahve metabolizmanızı hızlandırır ve yatarken bile daha fazla yağ yakmanızı sağlar. Az önce bahsi geçen Amerikan ulusal sağlık enstitüsü kahvenin etkilerini araştırdı. Yağ yakma oranını daha zayıf kişilerde %29, fazla kilosu olanlar da %10 artırdığını buldu. Dozunda sade kahve tüketimi doğrudan sinir sistemine gidiyor, yağ hücrelerine parçalanmalarını emrediyor.

Yağ Kullanımınızı Değiştirin

Tarifleri değil yağınızı değiştirin. Kızartmalardan vazgeçmenize gerek yok kızartma yağınıza hindistan cevizi yağı yada palm çekirdek yağı gibi daha sağlıklı yağ türleriyle değiştirin. Araştırmalar kahvaltısına 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyenlerin öğle yemeğine kadar aç olmadıklarını ve öğleden sonra iştahlarının azaldığını gösteriyor. Bu iki yağ vücutta daha hızlı parçalara ayrılıp tüketiliyor ve metabolizmanın işi daha hızlı görmesine yardımcı oluyor.

Yemeklerinizde Baharat Kullanın

Beslenmenize kırmızı biberMeksika biberi ve sucuk ekleyin. Bu baharatlı besinler kapsaisin denilen bir madde içerir. Çok baharatlı şeyler yiyince su içmeye konuşmanıza neden olan o maddedir. Kapsaisin metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayan, her yemekte fazladan 10 kalori yakmanıza yardımcı olarak. Aynı zamanda iştah kapatıcı özelliği de biliniyor. Örneğin akşam yemeğinde bol baharatlı pizza dilimi sizi daha uzun süre tok tutar ve yatmadan önce tekrar acıkmazsınız. Bu şekilde evde kilo vermenin en lezzetli yollarından birisini denemiş olursunuz.

Elma Sirkesi Kullanın

Hızlı kilo vermek istiyorum, dediğinizi duyar gibiyim. Beslenme düzenine Elma sirkesi ekleyenlerin her gün 200 kalori daha az aldı kanıtlandı. Bunun nedeni elma sirkesi, beynin işleri kontrol eden bölümünü baskılaması ve böylece kendinizi o kadar aç hissetmemiz. Ayrıca vücutta biriken yağ miktarını azaltır. Örneğin salatanıza bir yemek kaşığı elma sirkesi eklemek metabolizmanızı harekete geçirebilir ve yavaşlamasını engelleyebilir.

Karbonhidrat Tüketimini Dengeleyin

Karbonhidrat, vücudunuz tarafından metabolizmanızı hızlandırmak için kullanılır. 1 kase yulaf, tam tahıllı makarna veya yulaf ezmesi yüksek karbonhidrat kaynağıdır. Vücudunuz size enerji vermek için o Karbonhidratları şekere dönüştürür. Eğer metabolizma tarafından şeker kullanılmazsa vücutta yağ olarak depolanır. Fakat ağırlık kaldırıyorsanız vücut harekete devam edebilmeniz için enerji olarak kullanır. Vücut geliştirenler antrenmanlarını sürdürebilmek için normalden %50 daha fazla karbonhidrat kullanır ve metabolizma ortalamadan %14 daha hızlı çalışır.

Protein Tüketimini Dengeleyin

Vücudunuz proteini işlerken, karbonhidratları ve yağları parçalarken olduğundan daha fazla efor harcar. Örnek vermek gerekirse 200 gram tavuk göğsü yediğinizi düşünelim, bu 330 kalori içerir. Vücudumuz bu kalorinin 99’unu sindirim sırasında yakar oysa 1 kalıp çikolata yeseydiniz kaloriler artardı. Protein kas gelişiminize de yardım eder.

Bu içerik en son 05 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.