Çocuklarda Anksiyete Bozuklukları ve Tedavi Süreci

Çocuklarda Anksiyete Bozuklukları ve Tedavi Süreci

Çocuklarda anksiyete bozuklukları, çocukluk döneminde en sık görülen ve de en çok önemli hastalıklardan bir tanesidir. Görülme oranları yüzde yirmilere kadar uzanmakla birlikte çoğu kez saptanması zor olan sorunlardandır.

Çocuklar tarif edemedikleri için de onların tarifi edemedikleri şeyi ailelerin anlaması zor olur. Halbuki günlük yaşamda kullanılan bazı tabirler bazı deyimler anksiyete bozukluğunu anlatmaktadır. Utangaç, aşırı duyarlı, kuruntulu, evhamlı, sıkıntılı gibi kelimeler aksiyetenin tanımı olabilirler. Genellikle daha doğru tanımlamalar bunlardır. Anksiyete durumunu Türkçe olarak “Kaygı Bozukluğu” olarak da adlandırabiliriz. Başlama yaşı genellikle ergenlik döneminden öncedir.

Duyguların yansıttığı bulgulara genel olarak baktığımız zaman çok farklı olabilir. Ama bütün çocuklarda anksiyete bozukluklarının ki bunların içine fobiler girer, panik bozukluklar girer, ayrılık kaygısı veya bir olaydan sonra duyulan kaygıların hepsi girebilir. Ancak hepsinin çoğu kez bedensel bulguları vardır. Baş ağrısı, ağız kuruluğu, yüzde kızarma, karın ağrısı, mide bulantısı, kalp çarpıntısı gibi bedensel bazı belirtiler verir.

oturan üzgün çocuk görseli

En çok gözden kaçan bozukluk belli bir nedene bağlanamadığı için genel anksiyete bozukluğu endişeli olma durumudur. Bu durumda en sık rastlanan bulgular uykuya dalmak zorluğu ya da süt uykudan uyanmak bazen uyku sırasında kaygılı rüyalar görme ya da gün içinde herhangi bir zaman da bazı şeylerden aşırı endişe duyma, şimşek çakınca evimize yıldırım ya da başımıza bir şey gelir mi gibi belirtilerdir.

Bunların yanı sıra anneme, babama bir şey olur mu gibi endişeler başka evlere gitmeyen, arkadaşlarıyla aktivitelere katılmayen, yabancılarla iletişim kurmakta güçlükler çeken ve bunları reddetme, öfke nöbetleri, aşırı derece üzgün olma, sürekli yerinde duramama, dikkat eksikliği çok önemli belirtilerinden bir tanesidir.

Çocuklarda kaygı bozukluğu, okuldan eve yorgun gelme, arkadaşları ile ilişkilerinde sorunlar gibi bir takım başka bulgularda olup olmadığını yani askiyete olup olmadığının belirtilerindendir. Anksiyete bozukluğunun önemli olmasının sebeplerinden biride özellikle çocukluk çağında başlayan anksiyete bozuklukları eğer tedavi edilmezse hem çocukluk döneminde depresyona dönüşme olasılıkları çok fazladır hem de ileriki dönemde birçok başka psikiyatri hastalıklara yol açabilir. Uzun süreli izlenen ve tedavi edilmeyen anksiyete bozukluğu çocukların bir çoğu erişkin dönemde başta depresyon ve diğer aksiyete bulguları olmak üzere hastalıklar meydana gelir. Bu nedenle çocukluk çağındaki anksiyete bozukluğu tanınarak tedavi edilmesi önemlidir.

Çocuklarda Anksiyete Bozuluğunun Tedavisi

Anksiyete bozukluğu çocukluk döneminde önce tanı koymak gerekiyor. Bu nedenle de bu tür bulguların gözden kaçmaması ailelerin bu konuya dikkat etmesi önemli bir süreçtir. Özellikle başta belirttiğimiz utangaç, kuruntulu gibi tanımladıkları çocukların da diğer bulguların olup olmadığını araştırmaları önemlidir. Bu bulgulara bakıldıktan sonra anksiyete bozukluluğundan şüpheleniyorsanız tedavisinde öncelikle çocuğun yaşına uygun bir terapi yöntemi seçilmesi gerekir. Bu süreçte profesyonel bir destek almanız şarttır.

Genellikle bu yöntem kaldırabilen, alabilen çocuklar için davranışçı terapi yöntemleridir. Anksiyete bozukluğunun tedavisinde çok etkinlerdir. Daha küçük çocuklar için oyun terapileri olabilir. Bunların yanı sıra da anksiyetede, kaygının boyutuna göre de çocuğa ilaç vermek gerekebilmektedir. Eğer bunlar yapılmazsa özellikle genç ve erişkin dönemde ya da daha öğrencilik döneminde aileden ayrılamama, üniversite kazanmasına rağmen başka bir şehre gitmekten çekinme, okulu bitirdikten sonra çalışamama, dolayısıyla yaşamını gerçekten kısıtlayacak bulgular oluşması çok sık olan durumlar içindedir.

örnek aile fotoğrafı

Çocuklarda anksiyete bozuklukları konusunu kısaca toparlarsak çocukluk döneminde sık görülen, önemli olan, sıkça gözden kaçabilen sorunlardır. Bu yüzden ailelerin dikkat etmeleri gerekir. Anksiyete bozukluğu olan çocukların ebeveynlerin de anksiyeteli ya da en azından birisi anksiyeteli, kaygılı olduğu için daha kolay kaçırabilirler. İlerki dönemde daha büyük problemlere yol açacağını ve bunun önemini unutmamalıdırlar.

Çocuklarda Anksiyete Düzeyleri İle Annelerin Tutumları Arasındaki İlişki

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.