Beyin Gücü Nasıl Arttırılır? 6 Harika Hafıza Güçlendirme Önerisi

Beyin Gücü Nasıl Arttırılır? 6 Harika Hafıza Güçlendirme Önerisi

Birçok insanın sorunu bu çok çabuk unutuyorum diyoruz. Aslında beyin gücü arttırmak pekte zor olmamalı. Peki hiç düşündünüz mü? Neden bazı şeyleri çok çabuk unuturken bazı şeyleri uzun yıllar hafızamızda tutabiliyoruz?

Bu yazımızda öğrenciler için çok önemli aslında hepinizi çok ilgilendiren bir konuya değineceğiz. Hafıza gücü nasıl arttırılır? Bu yazımızda hafızamızın çalışma metoduna bakacağız sonra da hafızamızın nasıl geliştirebiliriz diye teknikler inceleyeceğiz. Yani bu yazıda bayağı bir şey öğreneceğiz.

hafıza gücünü arttırma yöntemleri

1970′ lere gelirken iki Amerikalı psikolog hafızayı 3’e ayırdı. Duyumsal hafıza, kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafıza.

Duyumsal hafıza aslında çevreye bakarken algıladığımız her şey anlık hislerimiz.

Kısa süreli hafıza: Örneğin internetten alışveriş yapacağız telefonumuza bir kod geliyor o kodu aklımızda tekrarlarken bilgisayara giriyoruz işte orada ne kadar süre geçtiyse ona kısa süreli hafıza diyoruz. Kısa süreli hafızalar beyin gücü için önemli faktör oynamaktadır.

Uzun süreli hafıza da bilirsiniz her zaman bildiğimiz şeyler aslında becerilerimiz de diyebiliriz yani hatırlarken zorluk çekmediğimiz zaten bizde olan bilgiler. Olayın matematiğini aldıysak yeni sorumuz şu olmalı uzun süreli hafızamızı nasıl daha kullanılabilir ve aktif hale getirebiliriz? Çünkü bunu yapabilirsek anahtarlarınızı sürekli bir yerde unutmayı, bir kitabın sayfasını okurken sayfanın sonuna geldiğimizde başını unutmayı, markete gittiğimizde ya ben ne alacaktım özellikle erkekler demeyi bırakabiliriz. Şimdi gelin dünyada yapılmış çalışmalar doğrultusunda hafızamızın nasıl geliştirebiliriz konusunda çözümlere bakalım.

Beyin Gücü İçin Hafızaya İyi Gelen Besinler Tüketin

Kahve bunlardan biridir. İçerdiği kafein sebebiyle günde iki bardağı da geçmemek şartıyla çünkü fazlası zarar oluyor, hafızaya çok iyi geldiği birçok araştırmalar ortaya konulmuş. Beyin gücü için kaliteli sade kahve içmek süreci hızlandıracaktır. [Kaynak]

Folik asit eğer daha önce beyinle ilgili bir gelişimi, hafıza mı nasıl geliştirebilirim, neler buna iyi gelir araştırması yaptıysanız mutlaka folik asit önünüze çıkan bir mineral olmuştur. Folik asit, beyin gelişiminde, büyümesinde ve çalışmasında çok etkili bir mineral aslında belki bilmeden birçok gıdada zaten folik asit alıyorsunuz.

Omega-3, vücudun üretmediği ama çok kritik beynin vücudun ihtiyacı olan bir yağ asidi beynin yakıtıdır adeta. Omega-3 bilenler bilir öğrenme güçlüğü çeken çocuklara omega-3 tedavisi uygulanır. Peki nasıl alırız omega-3’ü tuna, sardalya, uskumru, somon gibi derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan omega-3 alabiliyoruz. Aynı zamanda bu balık yağları yani omega-3 içeren balık yağları hap olarak da satılıyor güvenilir olanlarından tüketebilirsiniz.

Zihnin En Büyük Düşmanı Stres

Stres modern dünyada insanın her geçen gün daha çok yüklendiği bir hastalıktır. Çünkü her geçen gün daha çok çalışıyoruz daha az dinleniyoruz ve daha zor kazanıyoruz. Bu kaotik yaşamlarda stresimizi her geçen gün arttırıyor birçok hastalık bölgesel olarak insana zarar verir. Ama stres hem bedeni hem zihni beyni her noktadan çökertiyor.

Sizde denk gelmiş olabilirsiniz eğer stresli bir dönemden geçiyorsanız yüzünüzde sivilce çıkabilir, normalde ağrımayan dişleriniz ağrıyabilir, saç dökülmesi yaşayabilirsiniz, sindirim problemleri yaşayabilirsiniz, uyku düzensizliği yaşayabilirsiniz aslında görmediğimiz hücresel bazda tonla problem yaşatıyor arkadaşlar bize ve özellikle ümmin sistemi zayıflattığı çökerttiği için bütün hastalıklara karşı zayıflamış oluyoruz. Dolayısıyla da hafıza gücü direkt etkilenmiş oluyor.

Stres Nedir? Stres Yönetimi | Psk. Cansu Güney

Stres Nedir? Stres Yönetimi | Psk. Cansu GüneyMadalyon Psikiyatri Merkezi İstanbul çocuk, ergen ve aile bölümü uzmanlarından Psikolog Cansu Güney "Stres Nedir? Stres Yönetimi" hakkında bilgi veriyor.İletişim: 4448590Web: https://madalyonklinik.com/Daha fazla video için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsinizhttps://www.youtube.com/c/MadalyonPsikiyatriMerkezi#MadalyonVideo #stres #stresnedir #stresyonetimi

Madalyon Psikiyatri Merkezi paylaştı: 24 Ocak 2020 Cuma

Stresli hayatlar yaşayan insanların ve bu streslerin süresi eğer çok uzarsa özellikle uzun süreli hafızalarda çok ciddi sıkıntı yaşıyor bu insanlar. Birçoğu da stres ve depresyon durumunu birbirine karıştırabiliyor.

Kısaca stresten uzak durmak gerekiyor, bunun en kolay yolu da yapmamız gereken adımlar da önce hayatta bizi strese sokan şeyleri listelemek ve onlardan tek tek nasıl kurtulacağımızı çözümlerini üretmektir. Beyin gücü arttırmak için, ruhunuza stres veren şeylerden kurtulurken günlük hayatımızda doğacak boşluklara güzel hobiler yazarsak eğer onlarla kurtulma sürecini çok daha hızlı atlatabiliriz.

Hafıza Gücü İçin Nöroplastisite Egzersizleri

Nöroplastisite, beynin yapısal ve fizyolojik olarak değişimi uğrama yeteneğidir. Yani bilgisayarların nasıl donanımlarını değiştiriyorsak beyninde yapısını değiştirebiliyoruz. Bu egzersizlere örnek vermek gerekirse sudoku çözmek, bulmaca çözmek buna bazı basit örneklerdir. Ayrıca müzikle uğraşmak bir enstrüman çalmak beynin sağlığı için zihin gücü için çok önemli hobi türüdür. Müzikle ilgilenen ya da sanatsal bir uğraşı olan insanları gözlemlersiniz bu insanlar da alzheimer gibi rahatsızlıklar çok nadir görülür.

sihirli rubik küpü

Ayrıca dil öğrenmekte beynin nöroplastisitesini yani yapısını geliştirici uzun süreli hafızayı geliştirici en önemli yöntemlerden birisi. Çok detaylı öğrenmenize gerek yok merak ettiğiniz bir dili 100-200 kelimesini ezberleyerek temelde bir gramer dersi alarak bunu online da yapabiliyorsunuz. Uzun süreli hafızanıza harika bir yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca beyin gücü arttırmak için çok fazla oyunlarla vakit harcıyorsanız alternatif olarak satranç önerebilirim. Çünkü üç boyutlu düşünmeniz de sağlıklı karar vermenizde ve uzun süreli hafızanızda çok iyi bir seçim olacaktır.

Bilgileri Görselleştirmek

Görselleştirdiğimiz duygularımızla yani korku, sevgi, endişe, şaşkınlık gibi duygularla iletişim kurduğunuz şeyleri hiç unutmuyoruz. Örneğin rüyanızda bir uçak görürseniz yıllar sonra onu unutma ihtimali çok yüksektir. Ama rüyanızda gördüğünüz uçağın kanadında, ıstakoz varsa yıllar geçse de o uçağı gördüğünüz o rüyayı muhtemelen unutmazsınız.

Dünya hafıza şampiyonları bu tekniği kullanıyor. Ardışık ve birbirinden bağlantısız şekilde dizilmiş binlerce rakamı görselleştirmek ve yakaladıkları çağrışımlarla hafızalarında tutuyorlar. Etkili öğrenmek ve uzun süreli hafıza için Dünyada bilinen en iyi yöntem budur. Kısaca, hafıza gücü arttırmanın en etkili yollarından birisi görselleştirme yöntemidir.

Verimli ve Düzenli Uyku

Her canlı gibi bizimde uyuma ya ihtiyacımız vardır. Büyümemiz, hücre yenilenmesi ve belki de en çok beynimiz için düzenli ve verimli uyku olmazsa olmazdır. Konumuzla alakalı kısmı ise uyku bellekte bilgi tutabildiğimiz için çok kritik bir durumdur. Hatta araştırmalara göre beyin gücü için eğer bir bilgiyi hafızanıza kazımak istiyorsanız o bilgiyi öğrenme sürecinden hemen sonra kısa da olsa bir biraz uyumanız gerektiğidir.

Bu noktada özellikle öğrenci arkadaşlara ve sivil hayatında kendini geliştirmek isteyen arkadaşların, sabah erken kalkıp yoğun bir öğrenme programından sonra öğlen yapacağınız kısa bir kestirme o bilgilerin kalıcı olması için çok ideal bir yöntemdir. Peki belleği toparlayan, zihni temizleyen beyne çok iyi gelen bu uykuyu daha verimli hale getirmek için neler yapmalıyız? Uyumadan hemen önce yemek yememeliyiz. Çünkü uyurken bedenimizin ve zihnimizin gerekli olan şeylerle ilgilenmesini istiyoruz. Yemek öğütme ile enerji ve vakit kaybetmesini istemiyoruz. Dolayısıyla Akşam sekizden sonra yemek yememenizi öneriyorum.

Uyku verimi için bir diğer yöntem ise doğru pozisyonda uyumalıyız. Rahat konforlu bir yerde uyumalıyız. Bir diğer yöntem, az önce örneğini verdim eğer mümkünse imkanımız varsa öğlen 15 dakika 20 dakika da olsa şekerleme yapmak. Hem beden hem zihin sağlığı için çok önemli oluyor. Farklı bir yöntem de yeteri kadar uyumalıyız. Yani Uykumuzu iyi almalıyız, az da uyuyun diye öneriler vardı tavsiyeler vardır ama bunu çok bilinçli olarak yapmak gerekir. Yani uyku süremizi azaltmak için bir süreci bir egzersiz programına ihtiyaç vardır. Günlük 8 saat uyumaya alışmış birisi eğer ertesi gün altı saat uyumaya çalışırsa hem zihnine hem bedenine ciddi zarar vermiş olur.

Burada önümüzde İki seçenek çıkıyor ya bedenimize ihtiyacı olan uykunun tamamını vereceğiz ya da özellikle kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar gün içinde çok işime yarayacak diyenler kendilerine en az 30 günlük bir program yapacaklar. Alışık oldukları 8 saati, 7.5 saat ya da yedi saati indirmek için 30 günlük egzersizi yavaş yavaş azaltmaya yöntemini kullanacaklar. Yani az uyuyabiliriz Ama bu çok kontrollü ve çok sistematik bir çalışmanın sonucu olmalıdır. Yoksa gün içinde bir saat kazanacağız diye kalan bütün saatlerimizi çok verimsiz hatta Çok sağlıksız geçirmiş oluruz

Düzenli Beden Egzersizleri

Egzersizin stres soruların azalttığı serotonin, dopamin ve adrenalin salgılanmasını teşvik ettiği biliniyor. Yani beden egzersizleri aynı zamanda çok güçlü ve sağlıklı antidepresanlardır. Tempolu yürüyüşler bile beden ve zihin sağlığını çok iyi gelmektedir. Kalbin daha hızlı kan pompalamasını sağlıyor. Dolayısıyla beyin dahil bütün organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.

hafıza gücü arttırmak için egzersiz

Ayrıca vücudumuzu biraz yoran biraz zorlayan bu egzersizler sinir hücreleri arasında yeni bağlantılar kurulmasını sağlıyor. Dolayısıyla hafızamıza beyinde ayrılan yeri aslında arttırmış oluyor. Egzersiz yaptığınız günleri hatırlayın, kendinizi nasıl daha mutlu hissettiğiniz o günlerde bunu sebebini. İşte o egzersizleri dolaylı olarak vücuda salgıladığı hormonlar egzersiz yaptığımız günlerde biz kendimizi nasıl iyi hissediyorsak aynı şekilde bedenimizde organlarımızla beyninizde zihnimizde yani aslında hafızamızda kendini çok daha iyi hissediyor.

Biliyorum hayatta unutmak istediğimiz anlarda tabii ki oluyor ama lütfen sanmayın ki daha iyi bir beyne sahip olursam daha güçlü daha uzun süreli bir hafızaya sahip olursam bunlardan asla kurtulamam, hayır tam tersi sağlıklı bir zihin bizi kontrollü ve mutlu bir hayat sunar. Öyle olunca da neyi unutup neyi hatırlayacağımıza biz karar veririz, sağlıkla kalın…

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.