Bel Fıtığı Nedir, Neden Oluşur ve Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı nedir dediğimizde önce omurga yapısını bilmemiz gerekir. Omurgamız yukarıdan aşağıya doğru, her birine omur adı verilen kemiklerden oluşmaktadır. Bu kemikler birbirleri üzerinde hareket etmektedir ve bu hareketi sağlayan arada eklemler bulunur. Belde bulunan ilk ağrı hissi bir çok kişi tarafından sırt ağrıları ile karıştırılabilir.

Bel bölgesindeki omur kemikleri arasındaki eklemin bulunduğu yerden çıkarak hemen arkasındaki bacaklara giden sinir köklerinin zarlarına ve sinir köklerinin kendilerine baskı yapması durumuna bel fıtığı denir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Belinde fıtık başlamış olan bir hasta genellikle bel ağrısı yakılmasıyla müracaat etmektedir. En sık görülen belirti bel ağrısıdır. Bunun yanı sıra hastalık ilerledikçe ağrı belden kalçaya ve bacağa doğru yayılma gösterir.

Bir süre sonra hastalığın dahada ilerlemesi sonucunda tamamen ortadan kalkabilir. Hasta, kalça ve bacağında şiddetli ağrısıyla müracaat edebilir. Genellikle ağrı tamamen bacakta oluşmaya başladığında hastalığın ileri bir aşamada olduğu ve belki de cerrahi bir müdahale gerekebileceğini akla gelmektedir.

Bel fıtığı ameliyatı ne zaman ve kimler için gereklidir?

Bel fıtığı olan hastaların aslında %90’ı belki %95’i cerrahi bir müdahale gerektirmeden tedavi edilebilmektedir. Temel tedavi seçenekleri yatak istirahati, ilaç tedavisi ve fizik tedavi uygulamalarıdır.

Yani hastaların neredeyse %95’i medikal tedavi ile eski sağlığına kavuşabilir. Sadece %5 kadar bir hasta cerrahi tedaviye ihtiyaç duymaktadır. Eğer hastalık yani bu iki omur kemiği klem sinir köküne oluşturduğu baskı ileri derecede ise ve sinir köklerine zarar verecek düzeyde ise o zaman cerrahi tedavi gündeme getirilir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Belinden fıtık ameliyatı geçirmiş bir hasta erken ve geç dönem diye ikiye ayrılır. Dikkat edilmesi gereken en önemli etken, erken dönemde ameliyatın yapılması sonucunda hemen ertesi gün hasta taburcu edildikten sonra bir hafta kadar yatak istirahati yapmasını ve evin içindeki aktiviteler ile sınırlı kalması tercih edilmelidir.

Bu bir haftalık evde dinlenme döneminden sonra hastanın yürüyüşler yapması ve basit fiziksel aktivitelerde, eğer ev kadını ise basit ev işlerini yapabilmesi ne izin verilir. Yüzme biliyorsa ve mümkünse, müsaade edilir. 2-3 haftalık dönemi aktif fiziksel ve ağır fiziksel aktivitelerden uzak durarak geçirmesi gerekir. Bundan sonra genellikle 3. ve 4. haftaya doğru çalışanları işe başlayabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyat sürecinde olduğu gibi bel fıtığı ameliyatının da kendine göre riskleri vardır. Ancak hastanın ameliyat olmadığı takdirde almış olduğu riskler eğer cerrahi risklerinden daha fazlaysa böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden operasyonu yani fıtık ameliyatının gerçekleştirilmesi gerekir.

Fıtık ameliyatından sonra süreç nasıl işler?

Günümüzde belde bulunan fıtığın ameliyatları Lomber mikrodiskektomi denen yöntemle yapılmaktadır. Bu yöntemde çok küçük bir cilt insizyonu ve işlem tamamen mikroskobun altında gerçekleştirilerek operasyon yapılır.

Hastalar hemen ertesi gün ayağa kalkarak evine taburcu olabilmektedir. Birkaç günlük yatak istirahati ve kısa bir istirahat döneminden sonra günlük hayatlarına tekrar dönebilmektedir.

Ameliyat ne kadar sürer ve nasıl yapılır?

Bu fıtık ameliyatı genellikle 30 / 40 dakika sürmektedir. Günümüzde çok gelişmiş ve modern tıbba yönelik bütün dünyada kullanılan teknikler mevcuttur. Bu tekniklerin en çok kullanılanı Lomber mikrocerrahi denen yöntemdir.

Örnek olarak, Lomber mikrocerrahi (bel fıtığı) ameliyatı nasıl yapılır?

Bu yöntemde ufak bir cilt insizyonu takiben cerrahi mikroskop kullanılarak operasyon gerçekleştirilir. Bu işlem tamamen mikroskop altında yapılır. Küçük bir yerden açıldığı ve işlem cilt insizyonu çok kısa olduğu için hastalar çok kısa sürede iyileşir. Ayrıca hastanede kalış süreleri çok kısa olmaktadır.

Bel Fıtığı Hakkında Sıça Sorulan Sorular

Bel fıtığıyla ilk kez tanışan hastaların aklında bir çok soru bulunabilir. Bu sorulardan en sık karışılaşılanlar aşağıdaki gibidir.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası ağrılar ne zaman geçer?

Cerrahi ameliyat gereken bel fıtığı hastalarında, sancı önemli ölçüde bacakta olduğu için ameliyatın hemen akabinde, bacak ağrısı düzelmektedir. Ameliyatın kendisine bağlı bir miktar ufak bel ağrısı olabilir. Hastalarda ameliyat sonrasını takip eden günlerde, haftalarda kendini toparlamaya başlar.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Ameliyat sonrası geç dönemde yani bir ayı doldurduktan sonra, hastaların büyük çoğunluğunda eğer engel bir sebep yoksa fizik tedavi muhakkak önerilir. Bu ameliyat sonrası dönemde omurganın güçlendirilmesi adale yapılarının güçlendirilmesi ve ameliyata bağlı olabilecek ufak tefek ağrılarının tedavisi için önemlidir.

Siyatik ve Fıtıklaşmış Disk arasındaki fark nedir?

Fıtıklaşmış disk, omuriliğin şişkinliğinden kaynaklanır. Her omuru birbirine bağlayan ve şok emilimi görevi gören yumuşak bir vardır. Sıkışan sinir tarafından sağlanan bölgede hem duyusal hem de fonksiyonları etkileyebilecek sinirlerin çarpmasına neden olabilir. 
siyatik sinirin yolu boyunca yayılan ağrıyı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. 
Siyatik sinir, fıtıklaşmış disk ve sıkı bir kas dahil olmak üzere herhangi bir spinal duruma ikincil olarak çarpması sonucu oluşur. Sinir kaslardan geçer, herhangi bir kas gerginse siniri sıkıştırabilir. Omurganın alt kısmında bulunan piriformis, siyatik sinirin sıkışabileceği ortak kastır.

Spondilolistez L4 L5 L5 S1 için tedavi nedir?

Spondilolistezis, bir omurun aşağıdaki bitişik omur üzerinde öne doğru kaydığı bir omurga durumudur. Bu genellikle alt omurda, özellikle sakrumun alt kısmında (L4-S1) meydana gelir. Altındaki sinire basınç uygular. 
Bu durum, doğuştan, dejeneratif veya ayakta kalıcı ağrı, halsizlik, sertlik, kas spazmı ve karıncalanma hissine yol açabilen bir yaralanmanın nedeni olabilir.
Kaymanın ciddiyetine bağlı olarak 1. ila 3. derece veya kayma %75’ten az ise fizik tedavi gibi konservatif tedavi yapılabilir. Bu ağrıyı dindirmeyi, postürü düzeltmeyi, fonksiyonların geri kazanılmasına yardımcı olacaktır.
4. derece veya %75’ten fazla kayma için spinal füzyon cerrahisi gerekebilir.

Lomber spinal stenoz nedir?

Bu bir sinir sıkışması bozukluğudur. Yaşlılarda yaygındır ve omurilik kanalının daralmasına neden olur. Durum, yumuşak dokunun aşırı büyümesinden veya şişkinlikten kaynaklanabilir. Siyatik ile sonuçlanan sinir köklerine baskı uygulayan disktir.

L4 ve L5 diski için tedavi yöntemleri nedir?

Ozon tedavisine gitmeniz önerilecektir. 5 yıl ve daha uzun süre boyunca l4 l5 ve l5 s1’de disk kayması olan bazı hastalarda, ozon tedavisi %80’e kadar iyileşmeme yardımcı olduğu görülmüştür.
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.