Bebeklerde Sivilce Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Bebeklerde Sivilce Neden Olur? Sebepleri ve Tedavisi Nedir?

Bebeklerin vücudunda sivilce gibi kızarıklıklar sıkça görülen durumlardandır. Bebek sivilcesi, yeni doğmuş bir bebeğin cildinde oluşan aknelere denir. Bebek sivilceleri yüzün herhangi bir yerinde olabilir. Genellikle yanaklarda, burunda ve alında görülür. Bebek sivilceleri yaygın görülen durumlardandır ve geçicidir. Bebek sivilcesini önlemek için yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok ancak süreci hızlandırmak için neler yapabileceğinizi bu yazımızda derledik.

Bebeklerde Sivilce Nedenleri

Bebek sivilceleri genellikle bebeğin yanaklarında, burnunda ve alnında küçük kırmızı veya beyaz yumrular şeklinde oluşur. Sıklıkla doğumdan sonraki ilk iki ila dört hafta içinde gözlemlenmektedir. Bebek aknesi bazen yeni doğmuş bebeklerde de görülebilir.

Çoğu bebeklerin burun, çene veya yanaklarında küçük beyaz yumrular oluşabilir. Bunlar milia olarak adlandırılır. Bu sivilcelere (aknelere) neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Eğer bebeğinizin vücudunda anormal şekilde sivilce artışı gözlemleniyorsa vakit kaybetmeden doktorunuzla görüşün.

Bebek sivilceleri genellikle üç ila dört ay içinde geçer, eğer azalma gözlenmiyorsa doktorunuz size tavsiyelerde bulunacaktır. Bu belirtiler gözle görülebilir şekilde belli olduğu için herhangi bir test yada prosedüre ihtiyaç duyulmaz.https://www.youtube.com/watch?v=1jhhZwo4nog

[toggle title=”Bebeklerde sivilce ne zaman geçer?” state=”close”]Ortalama 2 – 4 hafta içinde geçmektedir. Bazı durumlarda 3 – 6 ay kadar sürebilmektedir.[/toggle]

Milia Nedir?

Milia, bebeğinizin yüzünde oluşabilecek küçük beyaz yumrulardır. Ölü cilt hücreleri küçük cilt yuvalarına dolduğu zaman ortaya çıkar ve doğumdan birkaç hafta sonra görülmektedir.

Milia, bebek aknesi ile ilgisizdir ve tedavi gerektirmez. Belli bir süre sonra kendi kendine geçecektir. Bazı ebeveynler bu durumu bebekte iltihaplı sivilce sanabilmektedir.

bebeklerde sivilce belirtileri

Bebek Sivilcesinin Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Tıpkı çocuk ve yetişkinlerde ki gibi kırmızı kızarıklıklar bebeklerde de görülebilir. Sivilceler bebeklerin herhangi bir bölgesinde yaygın olarak görülebilse de sıklıkla yanaklarında bulunurlar. Bazı bebeklerin sırtlarında veya boynunda da sivilce olabilir.

Eğer sivilce oluşumları bebeğinizi uyurken rahatsız edecek bölgelerindeyse huzursuz olabilir (ağlayabilir). Bu durumda bebeğinizin cildine dikkat etmeli, sert kumaştan oluşan elbiseler giydirmemelisiniz. Tahrişi en aza indirgemek için pamuklu elbiseler giydirebilirsiniz.

Bebeklerde Sivilce Nasıl Geçer?

Bebek sivilceleri kendiliğinden geçen durumlardır. Ancak bu süreci hızlandırmak ve bebeğinizin cildinde iz bırakmamak istiyorsanız aşağıdaki adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Sivilceli Bölgeyi Yıkayın: Günde bir kez sabunlu ve ılık suyla hafifle yüzünü yıkayın ve durulayın. (Cildi tahriş etmemek için çok narin davranın.)
 • Anne Sütünü İhmal Etmeyin: Bazı anneler, bebeklerinin sivilcelerini anne sütü ile tedavi etmekte başarılı olduklarını söylüyor. Bunu destekleyecek bir araştırma yok ancak anne sütünün antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikleri olduğu için denemeye değer olabilir.
 • Kokusuz Losyonlar Kullanın: Özellikle bebekler için özel olarak üretilen banyo ürünleri ve losyonlar kullanın. Diğer ürünler bebeğinizin cildine zarar verir, sivilcelerin artmasına neden olabilir.
 • Çamaşırları Yumuşak, Kokusuz Deterjanla Yıkayın: Bebeğinizin hassas cildi, kimyasal maddelerle kolayca tahriş olabilir.
 • Pamuk Kumaş Tercih Edin: Bebeklerin narin ciltleri çok kolay tahriş olabilir. Bu nedenle sürtünme durumunu azaltacak kumaşlar tercih edin.
 • Sabırlı olun: Bebeğinizin sivilceleri onu rahatsız etmiyor, bu yüzden sizi de rahatsız etmesine izin vermeyin. Geçici bir süreç olduğunu hatırlayın.

Bebek sivilcesinde yapılmaması gerekenler

 • Bebek sivilcesine kir neden olmaz. Bebeği çok fazla yıkamak cildini daha fazla tahriş edebilir, bu yüzden aşırıya kaçmayın.
 • Bu süreçte (genellikle) hiçbir ilaca gerek yoktur.
 • Bebeğinizin cildine yağlı losyon sürmeyin. Bunlar sivilceyi daha da kötüleştirebilir.
 • Enfeksiyona, ize veya tahrişe neden olabileceği için sivilceyi sıkmayın veya sıkışmasına engel olun.

Bebek Sivilceleri Hangi Durumlarda Kötüleşir

 • Bebeğin ateşlenmesi.
 • Bebeğiniz telaşlı hareketleri (cildini bilmeden tahriş edebilir).
 • Ağzından çıkan tükürüklerin kuruması.
 • Sert kumaşlı elbiseler.
 • Kimyasal ürünlerle teması yada havayla soluması.

Bebeğin Sivilceleri Geçmiyorsa Ne Yapılmalı?

 • Bebeğinizin sivilceleri birkaç ay içinde geçmezse veya durum daha da kötüye gidiyorsa kontrol vakti gelmiş demektir. Doktorunuz, sivilceye neden olan bir durum olmadığından emin olmak isteyecektir. Eğer enfeksiyonel bir durum görülürse krem yada ilaç tavsiyesinde bulunabilir.
 • Bebeğinizin sivilceleri iltihaplı hale gelirse veya siyah noktalar oluşursa, hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bunlar bir enfeksiyona işaret olabilir. Erken tedavi edilmemesi durumunda mantara dönüşebilir.
 • Bebeğiniz ilaç aldıktan veya hastalandıktan sonra sivilce (veya herhangi bir kızarıklık) geliştirirse, aile hekiminize bildirin.
 • Bebeğinizin 6. haftasından sonra sivilce oluşursa (infantil sivilce), bir deri enfeksiyonu, egzama veya başka bir cilt problemini oluşmuş olabilir. Teşhis için doktorunuza danışın.
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.