Bebeklerde Pamukçuk (Ağız Yaraları) Sebepleri ve Tedavisi

Bebeklerde pamukçuk, çocuğunuzun ağzında bulunan bakterilere karşı aşırı duyarlılık göstermesi sonucu oluşur. Bu duruma bademcik enfeksiyonu yada demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliğide neden olabilir.

Bebeklerde bulunan pamukçuklar, yetişkin insanlardaki gibi ağız içinde bulunan beyaz kabarcıklardan oluşur ve ağrılıdır. Genelde dil altında ve ağız içi et duvarlarında görülürler. Genel olarak iğne ucu büyüklüğünde olsalar da enfeksiyonun boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda pamukçuk yaraları genel olarak grup halinde çıkar.

Bebek Ağzında Pamukçuk Neden Olur?

Bir çocuğun pamukçuk yaraları, çocuğun ağzında normal olarak bulunan bakterilere aşırı duyarlılık göstermesi sonucu oluşur. Oluşum başladıktan birkaç gün sonra ülserler beyazımsı lezyonlara yol açarsa, iyileşme sürecinin başlamış olduğu anlamına gelir.

Pamukçuk yaralarının bebeklerde yıl boyunca sık sık ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır.

Ayrıca, bebeğinizde bulunan demir, B12 vitamini ve folik asit eksikliği de pamukçuk oluşmasına neden olur. Bu durumda uzman bir doktordan yapmanız gerekenler hakkında bilgi alabilir yada bu eksikleri karşılayacak ek gıdalarla beslenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğin Pamukçuk Yaraları Nasıl Tedavi Edilir?

Antibiyotikler ve anti-enflamatuarlar, kullanımlar tek başına bebeklerdeki pamukçuk yaralarını iyileştirmede fayda sağlamayacaktır. Çocuk doktorları genel olarak bir fırçayla bebeğinizin ağzına uygulanacak antiseptik bir çözüm önermektedir. Pamukçuk yaraları ağrılı geçeceğinden dolayı bebeğinizin canı yanacak ve doğal olarak huysuzluk belirtileri gösterecektir. Bu durumda ise uzmanların önerisiyle beraber parasetamol verilebilir.

Pamukçuk yaralarına erken önlem almak yada devamlılığını önlemek adına her beslenmeden sonra çoçuğunuzun ağzını temiz tutmanız önemlidir. Dişleri henüz çıkmadıysa su içirerek, dişleri çıktıysa hafif diş fırçası hareketleriyle bu hijyeni sağlayabilirsiniz. Ek olarak, pamukçuk yaralarının iyileşmesini kolaylaştırmak için, çocuğun asidik veya tuzlu yiyecekler yememesini sağlamak gerekir. Meyve ve sebze suları yada taze peynirler gibi yarı sıvı gıdalar birkaç gün boyunca iyileşme sürecinde kullanılabilir.

Tüm önlemlerinize rağmen yaralar iyileşme göstermiyorsa doktara gitme vakti gelmiş demektir. Acil önlem almak için aşağıdaki durumları gözlemlediğiniz zaman derhal doktorunuza başvurun.

  • Çocuğun diş etleri şişerse, kırmızı veya sarı bir renk alırsa.
  • Pamukçuk yaraları 4 veya 5’ten fazlaysa.
  • Çocuğun 38ºC’den fazla ateşi varsa.
  • Kırmızı, yumuşak ve iltihaplı diş etleri varsa.
  • Yeterince beslenemiyorsa.
  • Göz kapaklarında ve cinsel organlarda da pamukçuk yaraları ortaya çıktıysa.
  • Çocuğun durumu kötüleşirse.

Bebeklerde Pamukçuk Nasıl Temizlenir?

Alanında uzman Pınar Mallı tarafından anlatılan, bebeklerde pamukçuk temizleme yöntemini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Terimler Sözlüğü

Ülser: Mide ya da onikiparmak bağırsağının, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilip, doku kaybının oluşmasıdır. Doku kaybının yanı sıra mide ya da onikiparmak bağırsağında pepsinin de etkisi ile yaralar oluşur.
Pepsin: mide özsuyundaki et, yumurta gibi proteinli yiyeceklere tesir eden kuvvetli bir enzimdir. Anlamı Yunanca’da “πέψις” sözcüğünden gelmiş olup, 1836 yılında Theodor Schwann tarafından keşfi yapılmıştır. Yapı olarak büyük ve karmaşık bir moleküldür.
Lezyon: Organların yapısında görülen bozukluk, doku bozukluğu.
Antibiyotik: Bitkisel ya da hayvansal organizmalarca çıkarılan, özellikle küf mantarlarında bol bulunan, yapay olarak da elde edilen, birçok mikrop türüne karşı kullanılan penisilin, streptomisin, teramisin gibi maddelerin ortak adı.
Anti-enflamatuar: İltihapla savaşan ilaçlar daha doğru bir tanımlama ile, yangı önleyici anlamına gelir. Herhangi bir maddenin iltihap azaltıcı özelliğine binaen verilebilecek isim olarak da tanımlanabilir.
Antiseptik: Enfeksiyon, septisemi veya çürümeyi önlemek amacıyla canlı dokuya uygulanan mikrop karşıtı maddelerdir. Vücuttaki mikroorganizmaları öldüren antibiyotikler ile canlı olmayan nesnelerde bulunan mikroorganizmaları öldürmekte kullanılan dezenfektanlarla karıştırılmamalıdırlar.
Parasetamol: Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidir. Parasetamol ağızdan alındığında gastrointestinal sistemde hızla emilir. İlaç alındıktan 30-60 dakika sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.