Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Aracı

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcı, gün içerisinde aktivitelerde bulunmasanız bile vücudunuzun kaç kaloriye ihtiyaç duyduğunu hesaplamaya yarayan basit bir araçtır.

Yaşınıza, boyunuza, kilonuza ve cinsiyetinize bağlı olarak Bazal Metabolizma Hızı değişiklik gösterir. Bazal metabolizma hızının (BMR) web sitemizde Mifflin St Jeor denklemi hesaplanmaktadır. Kadınlarda ve erkeklerde bazal metabolizma hızı değişiklik gösterir.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcısı Nasıl Kullanılır?

Sizler için basit ve hızlı şekilde kullanabileceğiniz BHM ölçme aracımızla çok kısa sürede günlük kalori harcamanızı görebilirsiniz.

 • Öncelikle hemen aşağıda bulunan formda yer alan bilgileri doldurun. (Yaş, kilo, boy, cinsiyet)
 • Daha sonra “Hesapla” butonuna tıklayın.
 • Hepsi bu kadar 🙂

Şuan ki kilonuzdan memnun değilseniz BHM aracı size diyet listelerinizi hazırlayabilmeniz için yardımcı olacaktır. Eğer amacınız kilo almak yada kilo vermek ise daha sonra Vücut Yağ Oranı Hesaplama Aracı ve Vücut Kitle İndeksi Hesaplama aracımızı kullanın.

Yaşınız
Kilonuz
Boyunuz
Cinsiyetiniz

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Bazal Metabolizma Hızı, bir insan vücudunun gün içerisinde dinlenirken kullandığı enerji miktarıdır. Vücudunuzun hayati işlevlerini desteklemek için ihtiyaç duyduğu enerji miktarına denir. Nefes alma, kan dolaşımı, vücut ısısını kontrol etme, beyin ve sinir fonksiyonları bunlardan bazılarıdır.

Dinlenirken en fazla enerjiyi kullanan organlar beyin, merkezi sinir sistemi ve karaciğerdir. İlginç olan şey, gün boyunca sıvı hacimlerinin ve iyon seviyelerinin düzenlenmesiyle kasılan kasların gerçek mekanik çalışmasına (örneğin nefes alma) göre daha fazla enerji tüketilmesidir.

Vücudun iç organlarının çalışarak yaktığı enerji vardır ve bunda bizim hiçbir payımız yoktur. Dolayısıyla bazal metabolizması daha yüksek olan kişiler kilo kontrolünü daha kolay sağlayan kişilerdir. Bazal metabolizması düşük olan kişilerde kilo kontrolü biraz daha zor olan kişilerdir. O yüzden baza seviyeniz ister yüksek olsun ister düşük olsun kilo kontrolünde bunu yükseltmek ve belir seviyelere getirmekte son derece mümkündür.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplayıcı

BMH hesaplayıcı, Bazal Metabolizma Hızı hesaplayıcısının kısaltmasıdır. Bazal metabolizma, herkesin vücudunda meydana gelen ve yaşam durumunu sürdüren bir dizi kimyasal reaksiyondur. BMH sağlıklı yaşamak için almanız gereken minimum kalori miktarını tahmin eder. Bu da vücudunuza günlük olarak vermeniz gereken toplam kalori miktarını değerlendirmenize yardımcı olur.

5N1B sitemizden bulunan BMH hesaplayıcımız tarafından hesaplanan kalori miktarına, yürüme, konuşma vb. gibi diğer aktivitelerden harcadığınız enerji miktarını eklemeniz gerektiğini unutmayın. Sindirim için %10 daha eklerseniz, günlük Toplam Enerji Harcamanızı alırsınız. BMH sonucunuzu kilo verme planınızın temeli olarak kullanabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Formülü

BMH’yi hesaplamak için kullanılan birden fazla formül vardır. Günümüzde, Mifflin-St Jeor denkleminin en doğru sonucu verdiği ve en popüler hesaplama yöntemi olduğu için 5N1B aracıda bu formülden yararlanır.

 • G = Gün
 • B = Boy
 • K = Kilo
 • Y = Yaş

Erkeklerde BMH Hesaplama Formülü

BMH = 10 x K(kg) + 6.25 * B(cm) – 5 * Y + 5(kcal / G)

Kadınlarda BMH Hesaplama Formülü

BMH = 10 x K(kg) + 6.25 * B(cm) – 5 * Y – 161(kcal / G)

Bazal Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Vücudunuzdaki her hücre, doku ve organ hayatta kalmak için sürekli bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar. Mantıksal olarak, vücudunuz ne kadar ağırsa o kadar fazla kilokaloriye ihtiyaç duyacaktır. Kilo arttıkça Bazal Metabolizma Hızınız da yükselecektir. BMH yalnızca ağırlığa bağlı değildir.

 • FFM: Yağsız kütle anlamına gelir. Herhangi bir yağ dokusu ağırlığı olmadan vücudunuzun ağırlığıdır. Kaslar dinlenirken bile yağdan çok daha fazla enerji tüketiyor. Aslında yağ dokusunun temel işlevi, enerjiyi yağ asitleri şeklinde korumaktır. Yağsız kütlenin yağ kütlesine büyük bir oranı BMH’yi artırır.
 • FM: Yağ kütlesi anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi vücudumuzdaki tüm yağların ağırlığıdır. Yağ kütlesinin çok daha düşük olmasına rağmen, Bazal Metabolizma Hızı üzerinde de etkisi vardır.
 • Yaş: Bazal Metabolizma Hızınız her yıl yaşınız ilerledikçe ve kilonuz arttıkça artar. Ancak yetişkinler için BMH, yaşlandıkça azalma eğilimindedir. Araştırmacılar bunu esas olarak insan vücudunun yaşlandıkça bileşimlerindeki değişime bağlamaktadır. Yağsız kitle azalır ve bu nedenle Bazal Metabolizma Hızı düşer.
 • Cinsiyet: Erkeklerin BMH’si kadınlardan istatistiksel olarak daha yüksektir. Bunun nedeni, yağsız kütlelerinin ortalama olarak daha ağır olmasıdır.
 • Genetik: Her insan BMH’si az da olsa birbirinden farklılık gösterir. Bu farklılıklardan bazıları, metabolizmanızın DNA’nıza şifrelenmiş hızı ile açıklanabilir.
 • Spor: Egzersiz yaptığınız zaman, özellikle vücut geliştirme egzersizleri BMH’nı etkiler. Kaslarınızı geliştirdiğinizde, yağsız kütlenizin ağırlığını artırırsınız. Egzersiz yaparken aşırıya kaçmamayı unutmayın.
 • Vücut ısısı: Vücut sıcaklığı ne kadar yüksekse vücudunuzda çeşitli kimyasal işlemler o kadar hızlı gerçekleşir.
 • Ortam sıcaklığı: Daha soğuk sıcaklıklarda vücudunuzun uygun sıcaklığını korumak için daha fazla ısı oluşturması gerekir. Bu, BMH’de bir artışa yol açar.
 • Hormonlar: Vücudun birçok bezi tarafından üretilen maddelerdir. Ana görevleri, diğer organ ve dokuların işlevlerini düzenlemektir. BMH açısından dikkat edilmesi gereken tiroid bezidir. Bu bez tarafından salgılanan hormonlar, metabolizmanızın hızının düzenlenmesinden sorumludur. Kanda yüksek konsantrasyonda olduklarında, BMH’niz artar ve bu durumun tersi de geçerlidir.
 • Hamilelik: Bebekler, tüm besini annesinden aldığı için gerekli temel kalori miktarını hesaplarken BMH’sini annesinin BMH’sine eklememiz gerekir.
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.