Bartholin Kisti Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bartholin Kisti Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bartholin bezleri vajinal açıklığın her iki yanında yer alır. Bu bezler vajinayı yağlamaya yardımcı olan sıvıyı salgılar.

Bazen bu bezlerin gözenekleri tıkanır ve sıvının bezin içine geri dönmesine neden olur. Sonuç olarak bu olay Bartholin kisti adı verilen nispeten ağrısız şişlik durumuna denir. Kist içindeki sıvı enfekte olursa, iltihaplı doku (apse) ile çevrili bir bölge haline gelir.

Bartholin kisti veya apsesi kadınlarda yaygın olarak gözlemlenir. Bartholin kistinin tedavisi, kistin büyüklüğüne, kistin ne kadar ağrılı olduğuna ve kistin enfekte olup olmadığına bağlıdır.

Genel olarak bu kist türü evde tedavi edilebilir. Eğer geç kalınmışsa ve çözüm bulunamıyorsa bu kistin cerrahi olarak boşaltılması gereklidir. Eğer enfeksiyon meydana gelirse, antibiyotikler, enfekte olmuş Bartholin kistini tedavi etmek için yardımcı olabilir.

Bartholin Kisti Neden Oluşur?

Uzmanlar, Bartholin kistinin nedeninin vajinal bölgedeki bir sıvı yedeği olduğuna söylemektedir. Bu bez (kanal) tıkandığında sıvı birikebilir, belki enfeksiyon veya yaralanmadan kaynaklanabilir.

Op. Dr. Funda Yazıcı Erol tarafından anlatılan bartholin kisti nedenleri.

Bartholin kisti enfekte olabilir ve apse oluşturabilir. Escherichia coli (E. coli), gonore ve klamidya gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara neden olan bakteriler dahil olmak üzere bir dizi bakteri enfeksiyona neden olabilir.

Bartholin Kistini Önleme

Bartholin kistini önlemenin bir yolu maalesef yok. Daha güvenli seks uygulamaları örneğin prezervatif kullanmak ve iyi hijyen alışkanlıkları, bir kistin enfeksiyonunu ve apse oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

Bartholin Kisti Belirtileri

Küçük, enfekte olmamış kistiniz varsa, bunu fark etmeyebilirsiniz. Kist büyürse vajinal açıklığınızın yakınında bir yumru veya kitle hissedebilirsiniz. Bir kist genellikle ağrısız olsa da hassas olabilir.

bartholin kist gelişimi ve apse oluşumu
Yukarıdaki görsel müstehcen içerik barındırdığı için gizlenmiştir. Görüntülemek için resmin üstüne tıklayın.

Bartholin kistinin tam gelişmiş enfeksiyonu birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Kist enfekte olursa, aşağıdaki durumlar gözlemlenebilir.

 • Vajinal açıklığın yakınında hassas, ağrılı bir yumru
 • Yürürken veya otururken rahatsızlık
 • İlişki sırasında ağrı
 • Ateş

Bartholin kisti veya apsesi tipik olarak vajinal açıklığın yalnızca bir tarafında meydana gelir. Kistini teşhis etmek için doktorunuz aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirebilir.

 • Tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.
 • Pelvik muayene uygulayabilir.
 • Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu test etmek için vajinanızdan veya rahim ağzınızdan bir salgı örneği alacaktır.
 • Menopoz sonrası veya 40 yaşın üzerindeyseniz kanserli hücreleri kontrol etmek için kitle testi (biyopsi) önerebilir.

Kanser bir endişeyse, doktorunuz sizi bir jinekoloğa sevk edebilir.

Bartholin Kisti Tedavisi

Genellikle bu kist tedavi gerektirmez. Özellikle de kist hiçbir belirti veya semptom göstermezse. Gerektiğinde tedavi, kistin boyutuna, rahatsızlık düzeyinize ve enfekte olup olmadığına bağlıdır, bu da apse ile sonuçlanabilir.

Genel olarak önerilen tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir.

 • Oturma banyoları: Üç veya dört gün boyunca günde birkaç kez ılık suyla (oturma banyosu) dolu bir küvete oturmak, enfekte bir kistin kendi kendine yırtılmasına ve boşalmasına yardımcı olabilir.
 • Cerrahi drenaj: Enfekte veya çok büyük bir kisti boşaltmak için ameliyat olmanız gerekebilir. Bir kistin drenajı lokal anestezi veya sedasyon kullanılarak yapılabilir. İşlem için doktorunuz kistte küçük bir kesik açarak içeride biriken irini boşaltacaktır. Kesiğe küçük bir kauçuk tüp (kateter) yerleştirir. Kesiği açık tutmak ve tam drenaj sağlamak için kateter altı haftaya kadar yerinde kalır.
 • Antibiyotikler: Doktorunuz, kistiniz enfekte ise veya testler cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz olduğunu ortaya çıkarırsa bir antibiyotik önerebilir. Ancak apse düzgün bir şekilde boşaltılırsa, antibiyotiğe ihtiyacınız kalmaz.

Nadiren, yukarıdaki prosedürlerle etkili bir şekilde tedavi edilmeyen inatçı kistler için, doktorunuz bartholin bezini almak için ameliyat önerebilir. Ameliyatla çıkarma genellikle bir hastanede genel anestezi altında yapılır. Bezin cerrahi olarak çıkarılması, işlemden sonra daha fazla kanama veya komplikasyon riski taşır.

Bartholin Kistinde Yaşam Tarzı Değişikliği

Günde birkaç kez ılık suda bekletmek, enfekte olmuş kistin veya apsenin ağrısını gidermek için yeterli olabilir.

Enfekte bir kisti veya apseyi tedavi etmek için cerrahi bir prosedürden sonra, ılık su uygulaması yapmak önemlidir. Oturma banyoları bölgeyi temiz tutmaya, rahatsızlığı azaltmaya ve kistin etkili bir şekilde drenajını sağlamaya yardımcı olur. Ancak doktorunuz tavsiye etmedikçe ilaç kullanmayın.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Bartholin kisti evde nasıl patlatılır sorusunu kendinize sormadan önce etkili yöntemleri denemenizde fayda var. Kistiniz küçükse, ağrısı yoksa ve enfekte değilse, tedavi etmek için deneyebileceğiniz birçok yöntem vardır. Ancak belirtileriniz birkaç gün içinde düzelmezse tıbbi tavsiye için doktora görünmeniz önemlidir. Bu kisti kendi çabalarınızla patlatmaktan kaçının.

Sitz Banyosu (Oturma Banyosu)

Doktorlar, küçük bartholin kistini tedavi etmek için genellikle günde birkaç kez oturma banyosu önermektedir. Küvetinizin sadece birkaç santimini dolduracak ılık suyla oturma banyosu hazırlanabilir.

Enfekte olmuş kistlerde günde bir kez uygulamak yeterli olacaktır. Kisti tedavi etmek için cerrahi uygulama geçirdiyseniz, sitz banyosunu sık sık uygulamak önemlidir. Oturma banyosu, etkilenen bölgeyi temiz tutmaya, ağrıları ve rahatsızlığı gidermeye yardımcı olacaktır.

Probiyotikler

Probiyotikler, vücudumuz için faydalı bakterilerden oluşur. Enfeksiyonu ortadan kaldırmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve vücudun yararlı bakterilerini dengelemeye yardımcı olabilirler. Probiyotik takviye üründür, genel olarak sağlığınız açısından faydalıdır. Ayrıca enfekte Bartholin kistinden sorumlu olan bakterileri yok etmeye yardımcı olabilir.

Elma Sirkesi

Binbir derdin şifacısı sirke yine aramızda. Kistinize pamuk veya pamuklu ped ile kolayca uygulayabilirsiniz. İlk maddede belirttiğimiz gibi oturma banyosu yapın, bölgeyi iyice kurulayın ve ardından elma sirkesini doğrudan kistinize uygulayın. Sirke bölgede dayanılmaz açılar veriyorsa uygulamaktan vazgeçin.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.