Bakır Minerali Nedir?

Bakır Minerali Nedir?

Bakır, enerji üretimi, demirin emilmesi, kemik ve bağ dokusu üretimi, bağışıklık sistemi işlevi, bazı hormonların sentezi ve kırmızı kan hücresi oluşumu için vücudun ihtiyaç duyduğu temel mineraldir. Aynı zamanda vücudun temel antioksidan enzimlerinden süperoksit dismutazının (SOD) parçasını oluşturur.

Bakır eksikliği, zayıf kemiklere, eklem ağrısına, B12 vitamini eksikliğine, demir eksikliğine ve anemiye neden olabilir.[1] Ayrıca aşırı bakır tüketimi kısa vadede kramplara, ishale ve kusmaya neden olur. Uzun vadede nörolojik (zihinsel) etkilere neden olabilir. Yüksek bakır içeren yiyecekler arasında deniz ürünleri, mantarlar, tofu, tatlı patatesler, susam, kaju fıstığı, nohut, bitter çikolata ve avokado bulunur.

Vücudunuz günlük bakır ihtiyacı 0,9 mg’dır. Sizler için aşağıda yüksek bakır içeren yiyeceklerin listesi hazırladık. Gelin bunları yakından inceleyelim.

Bakır Minerali Nedir?

Bakır vücudun temel mineralleri arasında kabul edilir. Sağlığı ve zindeliği artırmada rolü büyüktür. Bakır, vücudun kırmızı kan hücrelerini oluşturmasına yardımcı olmak için demir mineraliyle birlikte çalışan temel mineral türüdür. Diğer mineral türlerine göre vücudumuz daha az miktarda bakıra ihtiyacı duyar.

Bakır Minerali Ne İşe Yarar?

Vücutta en çok bulunan üçüncü mineral türüdür. Kardiyovasküler, iskelet ve sinir sistemlerinin korunmasına yardımcı olur. Atardamarlarınızın sertleşmesini ve yırtılmasını önleyen bir enzim yapmak ve sinirleri çevreleyen miyelin kılıfını oluşturmaya yardımcı olan fosfolipidlerin üretimi için gereklidir.

Vücudun güçlü antioksidan olan Süperoksit Dismutaz’ı (SOD) üretmek için bakıra sahip olması gerekir. Bakır, sağlıklı cilt ve saç gelişmesinde ve korunmasında kilit rol oynar. Vücudu, saçı ve gözleri renklendiren cilt pigmentinin melanini üretmek için bakıra ihtiyacı vardır. Bakır eksikliği nedeniyle saç griye döndüğünde, ekstra bakır takviyesi almak süreci tersine çevirebilir.

Bakır ayrıca kemiklerde, bağ dokularında ve ciltte kollajen oluşturmak için gerekli bir enzim olan lizil oksidazın işlevini düzenlemeye yardımcı olur. Cildin elastikiyetini sağlamlaştırmak ve eski haline getirmek için tasarlanmış birçok topikal krem ​​artık aktif bileşen olarak bakır peptidler içermektedir. Bakır, vücudun kardiyovasküler hastalıklarla savaşmasına da yardımcı olur.

Kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Kollajen ve elastin liflerini sağlıklı tutarak ateroskleroz ve aort anevrizmalarının gelişimini engeller. Kalp ritmi bozuklukları (aritmiler) ve yüksek tansiyon gibi durumlar genellikle bakır eksikliğinden kaynaklanır. Ayrıca kalbe sağlıklı, oksijenli kan pompalanmasını sağlamaya yardımcı olur.

Aslında kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin üretmek için gereken demirin uygun şekilde depolanması, kullanılması ve salınması için bakırın gerekli olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kansızlık gibi sorunlar bazı durumlarda bakır eksikliğinden kaynaklanabilir.

Bakır Minerali Neden Önemlidir?

Bakır, hücresel düzeyde enerji üreten enzimlerin düzgün çalışması ve kalbi, kan damarlarını ve kemikleri destekleyen bağ dokusunun oluşumunda gereklidir. Günlük tüketilen 0,9 mg bakır (900 mcg) vücut için yeterlidir.

En Çok Bakır İçeren Besinler

Aşağıdaki listede kolay ulaşabileceğiniz ve bakır açısından en zengin 10 gıda türü listelenmiştir.

Gıda Bakır Miktarı
Adet 100 G.
İstiridye 3.8mg 4.4mg
Shiitake Mantarı 0.9mg
Tofu (Firm) 0.4mg
Tatlı Patates 0.7mg 0.3mg
Susam Tohumu 0.7mg 2.5mg
Kaju Fıstığı 0.6mg 2.2mg
Nohut 0.4mg
Somon 0.3mg
Bitter Çikolata 1.8mg
Avokado 0.4mg 0.2mg

Sağlığınız için hayati önem taşıyan bakır, etten sebzelere kadar çeşitli yiyeceklerde bulunur. Özellikle istiridye, fındık, tohumlar, mantarlar, ıstakoz, karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler ve bitter çikolata bol miktarda bulunur. Bakır eksikliğini önlemek için diyetinize bu çeşitli kaynakları dahil ettiğinizden emin olun.

Bakır Eksikliği Belirtileri

Sağlığınız iyiyse, düşük bakır seviyelerine sahip olma ihtimaliniz düşük demektir. Bakır eksikliğinin belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Titreme
 • Karıncalanma hissi
 • Denge kaybı
 • Uyuşukluk
 • Yorgunluk
 • Anemi
 • Görme bozuklukları

Bakır Eksikliğine Yol Açabilecek Durumlar

Çoğu insan günlük bakır ihtiyacını yediklerinden yeterince alır. Ancak bazı durumlarda vücudunuz bakır eksikliği yaşıyorsa yada aşağıdaki hastalıklara sahipseniz ekstra bakır tüketimini arttırmanız gerekir.

Gereğinden Fazla Bakır Tüketmenin Riskleri

Vücudun günlük ihtiyacından fazla bakır tüketmeniz durumunda aşağıdaki durumlar gözlemlenebilir.

 • Kusma
 • İshal
 • Sarılık
 • Kas ağrısı

Çok daha fazla tüketilmesi durumunda zehirlenme meydana gelebilir. Bu durum sağlığınızı ciddi anlamda tehlikeye sokar. Genel olarak aşağıdaki durumlar görülür.

 • Karaciğer hastalıkları
 • Kalp yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği
 • Ölüm
Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.