Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin 7 Doğal Yolu

Tüm dünyanın mücadele verdiği Koronavirüs, bağışıklık sisteminizi ve genel sağlığınızı nasıl artıracağınızı yeniden düşünmenizi hatırlattı mı? Eminim cevap evet olacaktır.

Şu günlerde hepimizin ortak problemi olan, hijyen, bağışıklık ve doğal sağlık kürleri aklımızda ki en büyük sorular. Koronavirüse karşı şuanda geliştirdiğimiz bir bağışıklık sistemimiz yok, tedavi sürecinde kullanılabilen bir ilaç yok ancak zaman zaman önleyebileceğimiz yada minimuma indirebileceğimiz bazı durumlar var. Sizler için derlediğimiz maddelere gelin bir göz atalım.

Elinizi Kurallara Uygun Şekilde Yıkayın

Başta Koronavirüs olmak üzere diğer birçok virüs, 20 saniye boyunca sabunla uygun el yıkama gerektirir. Aynı zamanda 80 derece veya üstü alkol bazlı (bknz: kolonya) el dezenfektanı kullanmak virüslerin büyük kısmını öldürecektir.

Sigarayı Bırakın (Azaltın)

Sigara içenlerin enfeksiyon yakalama riski ve bu enfeksiyonlardan ciddi komplikasyonlar yaşama riski vardır. Sigara içmemek için daha fazla nedene ihtiyacımız olmaması gerekir. Sigara kullanan birisi için oldukça zor bir süreç olsa da başlangıç olarak azaltmak denenebilir. Gerekiyorsa daha profesyonel kişilerden yardım alın, kliniğe gitmek, Alo 171 sigarayı bırakma hattını aramak gibi…

Yeterli Uyku ve Uyku Düzeni

Uyku genel olarak sağlık için önemlidir ve bir bonus olarak bağışıklık fonksiyonumuza da fayda sağlayabilir. Örneğin, bir çalışma uykusuzluğu olanların ortalama influenza aşısına karşı daha az bağışıklık tepkisine sahip olduğunu gösterirken, ikizler üzerinde yapılan bir başka çalışma daha kötü uykusu olanların bağışıklık fonksiyonuna bağlı gen düzeninin değiştirdiğini göstermiştir.

Hayatınıza Egzersizleri Dahil Edin

Gözlemsel çalışmalar, egzersiz yapanların daha az enfeksiyona yakalanma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu çalışmaların karıştırıcı değişkenleri olsa da genel fikir birliği bazı uyarılarla birlikte genel olarak egzersizin muhtemelen faydalı olacağı yönündedir.

Stresinizi Yönetin

Akut stresörler geçici olarak bağışıklık fonksiyonunu artırabilirken, kronik stres faktörleri bağışıklık fonksiyonunu azaltmaktadır. Borsa hakkında endişelenmek, platonik bir aşk yaşamak geleceğe dair belirsizliklerine odaklanmak bağışıklık fonksiyonumuzu olumsuz etkileyebilecek kortizon seviyelerini artırabilir. Verilerin bu alanda yorumlanması zor olsa da, bir çalışmada tıp öğrencilerinin final sınavlarında bağışıklık sistemimizin “ilk müdahalesi” olan hücreler doğal öldürücü hücrelerin işlevlerini azaltmadan önce artan stres düzeylerine sahip olduğu gösterilmiştir.

Stresli durumunu ortadan kaldıramayız, ancak hepimiz stresi kontrol etmek için önlemler alabiliriz. Meditasyon, farkındalık egzersizleri, yürüyüşe çıkmak, ev işleriyle uğraşmak bazı basit örneklerdir.

Dozunda Alkol Tüketmek

Stres zamanlarında, bazı insanlar başa çıkma mekanizması olarak alkole dönüşür. Meditasyon, doğa yürüyüşleri ve farkındalık egzersizleri muhtemelen daha sağlıklı başa çıkma yolları olsa da, bazıları için yeterli değildir.

Yapılan çalışmalar alkol tüketimi ile enfeksiyonlara karşı artan duyarlılık arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Burada ki ince çizgi nerede duracağınızı bilmenizdir. Alkol tüketimini güncel rutine çevirmekten kaçınmalısınız. Ayrıca bol su tüketmek önemlidir, günlük tüketmeniz gereken su miktarını öğrenin.

Takviye Gıdalar Tüketin

Vitamin, mineral veya diğer takviyeleri almak sizi COVID-19’dan korumaya yardımcı olabilir. C Vitamini, D Vitamini, Magnezyum ve Çinko gibi vücut direncini arttıracak ek gıdalar tüketebilirsiz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.