Aynısafa Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aynısafa bitkisi her mevsimde toplanabilen bir bitki türüdür. Dolayısı ile her mevsimde kullanılabilme özelliğine sahiptir ve kendiliğinden yetişip, dünyanın hemen hemen her yerinde bulunması da onun çok masrafsız olmasına neden olmaktadır.

Peki aynısafa bitkisi nelere iyi gelir? İlerleyen bölümlerde bu tip soruların yanıtlarını sizlere aktaracağız.

Aynısafanın faydaları arasında ilk olarak ağrı kesici etkisinden söz etmemiz gerekmektedir. Aynısafanın faydalarından bir diğeri de terletme özelliğidir. Aynısafanın faydaları arasında yer alan bir başka etkisi ise idrarı kesme özelliğidir. Aynısafanın faydaları arasında yer alan bir diğer etki ise nikris sorunu için yararlı olmasıdır.

Aynısafanın faydaları arasında iştah açıcı etkisinden de söz etmek gerekmektedir. Aynısafa ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan adet gecikmelerinde adet sökme özelliğini belirtmeyi de unutmamamız gerekmektedir.

Aynısafa Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

 • Bu bitkisinin antibakteriyel özellikleri bulunması dolayısı ile faydaları arasında mikroplarla savaşması ilk sırada yer almaktadır.
 • Özellikle yaz aylarında, denize ve havuza girilmesi ile ortaya çıkan kulak enfeksiyonlarını gidermek, bu bitkinin faydaları arasında yer almaktadır.
 • Kış aylarında pek çok kişinin karşılaştığı ve geçirmekte zorlandığı boğaz ağrısını giderme özelliği gösterir.
 • Vücutta biriken toksinlerin daha kolay atılmasını sağlar. Dolayısı ile kanserojen maddelerin vücuttan atılımını sağladığını söyleyebiliriz.
 • Ağız içerisinde bulunan iltihapları giderme özelliği gösterir.
 • Mideyi koruma özelliği göstererek rahatsızlıkların önlenmesine katkıda bulunur. Aynısafa bitkisi nasıl kullanılır? sorusunun cevabını biraz aşağıda bulacaksınız.
 • Bu bitkisinin çok yüksek antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde kanser hücreleri ile savaşır.
 • Menopoza bağlı olarak gelişen sıcak basması, kemik erimesi… gibi diğer etkilerin de olabildiğince azalmasını olanaklı hale getirir.
 • Egzama, sedef gibi iltihaplı deri hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde meydana gelen kesik, yara ve yanıkların tedavisinin kısa sürede gerçekleşmesini sağlamak bu bitkinin faydaları arasında yer almaktadır.
 • Kolajen cilt için çok önemlidir ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Ancak 25 yaşından sonra kolajen miktarı azalmaya başlar. Bu bitki ise kolajen üretim miktarını arttırma özelliği ile bilinmektedir. Dolayısı ile daha sıkı bir cilt için çok önemlidir.
 • Midede ortaya çıkan ağrı ve krampların giderilmesi ve azaltılmasına yardımcı olur.
 • Kadınlarda meydana gelen adet düzensizliklerini giderici özellik taşır.

Aynısafa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aynısafa bitkisinin faydalarından yararlanmak için onu çay olarak tüketebilirsiniz. Bu noktada bir bardak suya bir çay kaşığı bu bitki için yeterli olacaktır. Ölçüye göre bitki ayarlamasını yaptıktan sonra 15 dakika kaynatıp, ardından da 10 dakika demlenmesini bekleyerek süzüp, hazırlamış olduğunuz aynısafa çayını içebilirsiniz

Aynısafa bitki kremini de kullanabilirsiniz. Ancak onu saklamak için tercih etmeniz gereken yerin serin olması önemlidir.

Bu bitkinin faydalarından yararlanmak isteseniz de, hamile iseniz ya da emziren anne iseniz kullanmamalısınız. Ayrıca diyabet probleminiz varsa kullanım öncesinde doktorunuza danışmalısınız.

Aynısafa Kürü Nasıl Hazırlanır?

İbrahim Saraçoğlu anlatımıyla aynısafa kürü hazırlanışı.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.