Ay Taşının 12 Şaşırtıcı Faydası ve Özellikleri


Ay taşı, halk arasında toprak ana kaya olarak bilinir. Ancak bilim dünyasında ay taşı adını almıştır.

Hemen hemen her taşın sembolü olan bazı değerler vardır. Ay taşı, bolluk ve bereketin sembolü olarak bilinir. Ay taşı, eski uygarlıklar da dahil olmak üzere binlerce yıldır mücevher yapımında kullanılmıştır. Romalılar, Ay’ın katılaşmış ışınlarından kaynaklandığına inandıkları için ay taşına hayranlık duymuşlardır. Hem Romalılar hem de Yunanlılar ay taşını ay tanrılarına ait olduğunu düşünürlerdi.

Genel oalrak ay taşı sahipleri bereket ve huzuru kavuşacaklarına inanılır. Yakın dönemlerde aytaşı hem toprağın anası hem de bereket sembolü haline gelmiştir.

En eski zamanlardan beri Ay taşı, ayın büyüsüyle somut bir bağlantı kurmuştur. Eski dönemlerde gezgin tüccarı koruduğuna inanıldığı için muska, aşıkların bir birine olan sevgi ve sadakatini arttığına inanıldığı için sevgi taşı, falcı ve kehanetle uğraşan kişilere de yol gösterici gücünden dolayı tercih edilmiştir. Ayrıca sakinleştirici gücünden dolayı ruhsal sıkıntıları atlatabilmemizde ve duygularımızı kontrol edebilmemizde etkili olduğu bilinir.

Ay taşı, yaklaşık iki bin yıldır, Asya’da daha da uzun süredir bilinmektedir. Hindistan’da her zaman sevenler için özel bir öneme sahip kutsal bir taş olmuştur. Hindistan ve çevre ülkelerde geleneksel düğün hediyesi olarak ay taşı takıları armağan edilir. Art Nouveau döneminde kuyumcular için popüler bir seçimdi olmuştur. Ay taşı, özellikle geceleri sağladığı koruma nedeniyle Gezgin Tüccar Taşı olarak bilinir. Umut ve pozitif enerji sağladığına inanılır.

Ay benzeri parlaklığıyla adlandırılan Moonstone, yumuşak, opak ve ışık değiştikçe yüzey boyunca bir çizgi olarak hareket eden katoyanite adı verilen gümüşümsü beyaz bir yansıma gösteren bir Feldspat mineraldir. Ay taşının bazı çeşitleri de bulunur.

Ay Taşının Tarihi

Romalılar, değerli Ay Taşı’nın, sahibine sevgi, zenginlik, zafer ve bilgelik bahşedebilecek Ay Tanrıçası Diana’nın imajını çevrelediğine inanıyorlardı. Diğer efsaneler, Ay Taşı’nın zihni temizleyebileceğini ve sahibinin akıllıca kararlar almasına yardımcı olacağını not etmişler. Kalp ve zihni birbirleriyle iletişim halinde tutabileceğini iddia ederek, kehanet ve üçüncü göz çakrasını açtığını belirtmişlerdir. Sahipleri içlerinde çok fazla öfke tutmaya devam ederse, ay taşlarının parlaklığını yitirdiği bilinmektedir.

Eski çağlarda Ay Taşı, tılsımlı bir mücevher olarak kabul edilirdi. Doğu kültüründe pazartesi günleri giyilecek “olağanüstü bir mücevher” olarak biliniyordu. Olağanüstü mücevherler, ışık değiştikçe yüzeyde hareket eden bir çizgi, yıldız veya değişiklikler sergiledi. Bu taşın sahibine iyi şans getirdiği düşünülüyordu.

Evlilik yıl dönümleri nedeniyle, Ay Taşları on üçüncü yüzyılda tercih edilen bir hediye olarak kabul edildi.

Ay Taşı, Hindistan’ın kutsal taşı olarak tarihte özel bir hürmetin nesnesi durumundadır. Geleneklere göre taş, zamanın başlangıcından beri dört elli ay tanrısının alnına yerleştirilmişti. Kısmen renginden ve temsil ettiği tanrının etkisinden dolayı, ayın büyümesi ve küçülmesiyle eş zamanlı olarak taşın parlaklığı arttır ve azaldı. Bu nedenle ay taşı denildi ve günümüzde hala aynı ismi taşımakta.

Ay Taşının Çeşitleri

Ay taşının beş farklı çeşidi bulunur. Her çeşidin kendine ait özellikleri vardır.

Mavi veya Kedi Gözü Ay Taşı

Kişinin meditatif veya değişmiş bir farkındalık durumundayken odaklanmasını sağlayarak zihnin ve hissiyatın netliğini arttırır. Duygusal kalıpları ve hayattan ders almanızda size yardımcı olur. Yin ve yang enerjilerini dengelemede özellikle yararlıdır.

Gri Ay Taşı

Göz perdesinin kalkmasında etkili olduğu düşünülen, görülmeyen alemlere ulaşabilmeniz de size yardımcı olabilecek algılama taşı olarak bilinir. “Yeni Ay Taşı” olarak adlandırılır ve her şeyin potansiyel olarak var olduğuna inandırdığı bilinir. Ayın gizemlerini ve güçlerini taşır.

Beyaz Ay Taşı

Gücünü doruğunda ayın enerjisinden aldığı bilinir. Ruhsal algıyı düzenlemede, vizyonu arttırmada ve rüyaları kontrol etmede kişiye yardımcı olur. Kadınlarda kundalini enerjisini ve erkeklerde duygusal dengeyi düzenleyerek kişinin duygularını arttırabilir. Çocuklarda kabusları veya uykusuzluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Sarı Ay Taşı

Zihni canlandırdığı, endişeyi yatıştırdığı ve insanlarda iyiliği ortaya çıkardığı için kullanılır. Sarı ay taşı, sevgi dolu enerjisi ile her durumda İlahi Olanı teşvik eder. Sezgisel veya hassas çocuklar için duygusal destek sağlar.

Gökkuşağı Ay Taşı

Aura boyunca enerji yayan bir prizma görevi görür. Ruhsal koruma sağlar, zihni ve duyuları temizler. Güzel rüya görmeye ve sakin uykuya yardımcı olur. Kişinin negatif düşüncelerden arınmasına yardımcı olur.

Ay Taşının Faydaları

Ay ışığını yansıttığına inanılan bu taşa ay taşı denmektedir. Bu ışıltılı taş, hem görsel olarak hem de faydaları açısından özel taşlar listesinde yer almaktadır.

Ay taşı, insan doğası için birçok kullanım alanı olan şifalı taşlardan biridir. Özellikle kısırlık sorununun bir çözüm olduğuna inanılmaktadır. Buna ek olarak ay taşı, insanı daha iyi hissettirdiği için hemen herkesin evinde bulunması gereken şifalı taşlardan birisidir.

Sadece iyileştirici etkisi için değil, zarif görünümü ile de takı sektöründe tercih edilmektedir. Özellikle bayanlar kolye, yüzük ve küpe seçiminde ay taşını tercih eder. Zarif, kibar ve albenisi bulunan popüler bir değerli taştır.

 • Ay taşı, başta Haziran ayı olmak üzere Eylül ve Şubat ayında doğan kişilere şans getirdiğine inanılır.
 • Stres, depresyon ve anksiyete durumlarını yatıştırır.
 • Bir birini seven çiftler arasında uyumu ve sevgiyi arttırır.
 • Kısırlık durumunu düzeltebileceğine inanılır (çocuk sahibi olamayan çiftler üzerinde etkili olduğu söylenir).
 • İyi şans getirir.
 • İnsan ve hayvan sevgisini arttırır.
 • Barışçıl olmayı destekler.
 • Güvenli seyahat etmenize yardımcı olur.
 • Zihin açıcı özelliği bulunur.
 • Pozitif enerji sağlar.

Ay Taşı Özellikleri

 • Formül: K (Na, Ca) Al Si3 O8
 • Çakralar:  Üçüncü Göz Çakrası ve  Solar Pleksus Çakrası
 • Şans Ayı: Haziran
 • Uyumlu Burç: Yengeç,  Terazi,  Akrep
 • Gezegeni: Ay
 • Elementi: Su
 • Tipik renkler: Krem, sarı, mavi, gri, pembe

Ay Taşının Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

Ay taşı, bir çok özelliği bulunan nadir ve değerli taşlardan birisidir. Özellikle fizyolojik rahatsızlıklarınızın çözüme ulaşmasında oldukça başarılıdır. Ayrıca ruhunuza iyi gelecek bir yapıda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Özellikle kabızlık başta olmak üzere bir çok bağırsak sorununa çözüm olabileceği bilinmektedir.

Rahatsızlığı olan kişilerin karnının üzerine ay taşını koyması yeterlidir. Biyoenerji yaymak, hastalığınızın iyileşme sürecini hızlandırır. Bağırsaklarda meydana gelen enfeksiyonlar için de tavsiye edilir.

Bu taş, kramp sorunu çok sık yaşayanlara çözüm olabilir. Bacaklarda, kollarda ve kafada sıklıkla yaşanan kramp problemi, düzenli ayak masajı ile çözebilirsiniz.

Ay Taşı Kısırlık İçin Çözüm Olabilir mi?

 • İnsanlar arasında ay taşının toprağın ana maddesi olarak anılmasının temel nedeni bereketi temsil etmesidir.
 • Ay taşının en sık kullanım amacı kısırlık durumuna çözüm olmasıdır.
 • Bu taş kısırlık teşhisi konanlar veya gebe kalamayanlar için iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Kişinin yatak odasının bir köşesinde tutulması gereken ay taşı da uyumadan yarım saat önce kasıklarının üzerine yerleştirilmelidir.

Ay Taşı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ay taşı, bağışıklık sisteminin etkili olduğu alanlardan biridir. Özellikle soğuk kış dönemlerinde halsiz düşen vücuda şifalı geldiği bilinir. Vücudu mikroplardan uzaklaştırır, gücünüzü toplamanız da size yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Aytaşı’nın Psikolojik Faydaları Nelerdir?

Bir ay taşı ile hemen hemen herkesin yaşam enerjisinde belli bir artış olduğuna inanılıyor. Tüm umudunu yitirmiş insanı hayata bağlayabilen özel bir taştır. Bu taşı kullananların daha neşeli, pozitif ve enerjik olduğu tespit edilmiştir. Ay taşı olan herkesin için de uyum vardır. Çiftler arasında ve arkadaşlar arasında bağın güçlenmesini sağlar. Kalbedilen güvenin kazanılmasında yardımcıdır.

Sahte Ay Taşı Nasıl Anlaşılır?

Tüm değerli taşlar gibi ay taşının da sahte üretimleri oldukça yaygındır. Gerçek bir ay taşının nasıl anlaşılacağını aşağıdaki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu içerik en son 02 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.