At Kestanesinin Sağlık Açısından Faydaları

At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum) nemli iklimler altında bahçelerin, parkların ve oto yol kenarlarında sıkça rastlanan bitki çeşitidir.  At Kestanesi, 36 metre yüksekliğe ulaşabilen yaprak döken, hızlı büyüyen bir ağaçtır.

Balkan Yarımadası ülkelerine özgüdür. Büyük, gösterişli ve güzelliği nedeniyle dünya çapında yetiştirilmektedir. Çiçekleri küçük kırmızı noktalı ile beyaz veya pembe olabilir.

Yapraklar beş ya da yedi yapraktan oluşur. Yeşil dikenli kabul içerisinde kahverengi kestane benzeri şekilde tohumu bulunur.

Tarihsel açıdan bu tohum, romatizma, rektal şikayetler, mesane, gastrointestinal bozukluklar, ateş, hemoroidler ve bacak krampları gibi birçok rahatsızlık için bir tedavi olarak kullanılmıştır.

Şu anda, at kestanesi çekirdeği (HCSE) Avrupa’da kronik venöz yetmezlik, hemoroid, postoperatif ödem ve topikal olarak cilt koşullarını temizlemek için kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde HCSE, tanınmış, hakemli dergilerde çok sayıda randomize kontrollü çalışmanın son yirmi yılında yayınlanmasına dayanarak, venöz bozukluklar ve ödem için etkili bir tedavi olarak daha geniş bir kabul görmektedir.

At Kestanesinin Faydaları

Kalsiyum iyonlarına duyarlılığı arttırır, küçük damarların geçirgenliğini azaltır ve venöz kasılma durumunu arttırır. Ödem ve şişliğin azalmasına yardımcı olur. 

Azalan endotelyal ATP seviyeleri, venöz staz ve ödemlere yol açan prostaglandinlerin, trombosit aktive edici faktörün ve nötrofil kemotaksinin salınmasını başlatır. Aescin ayrıca beyaz kan hücrelerinin yapışmasını ve aktivasyonunu azaltır, böylece ödemi engeller ve damarları korur.

  • Ödemleri atmanıza yardımcı olur.
  • Doğal antibiyotik özelliği taşır (antienflamatuar)
  • Damar tonisitesini düzeltmeye yarar.
  • Ameliyat sonrası halsizlik ve ödemleri giderir.
  • Hemoroid (bağsur) ağrılarını hafifletir.
  • İç kulakta bulunan işitme sorunlarını giderir.

Aescin, damarlar ve kılcal damarlar için hizmet veren bir toniktir. Her şeyden önce, damarların ve kılcal damarların duvarlarındaki gücü geliştirmeye yardımcı olur. Bazı araştırmacılar bunu “vasküler sıkılaştırma” etkisi olarak adlandırıyor, muhtemelen yüzümüze krem sürdüğümüzde elde ettiğimiz etkiden çokta farklı değil.

Bu, kanın kalbe geri dönüşünü hızlandırır. Kanın birikmesini ve CVI olan kişilerin ayak bileklerinde ve alt bacaklarında sıklıkla görülen ödemi (vücudun sıvı tutması) giderir.

At Kestanesinin Yan Etkileri

At kestanesi tohumunun yan etkiler nadir görülür. Kaşıntı, bulantı, mide rahatsızlığı ve baldırda oluşan spazmlar görülebilir.

Böbrek hastalığı olan kişilerde böbrek fonksiyonlarının kötüleşmesine neden olan intravenöz aescin raporları nedeniyle, böbrek hastalığı olan kişilerin dahili kullanımından kaçınması muhtemelen en iyisidir. Karaciğer hastalığı olan kişiler de at kestanesi çekirdeği tüketmekten kaçınmalıdır.

Ağrı Kesici At Kestanesi Kremi Nasıl Yapılır?

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.