ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Tepki) Nedir?

ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Tepki) Nedir?

Otonom duyusal meridyen tepkisi (Autonomous Sensory Meridian Response) anlamına gelen ASMR, nispeten yeni bir akım türüdür. Kişinin belirli videoları izlediğinde veya belirli sesleri duyduğunda üzerine gelebilecek coşkulu bir karıncalanma ve rahatlama hissini anlamına gelir. Bazı kaynaklarda beyin orgazmı olarak geçmektedir.

Yeni yeni popülerleşen bu akımı genel olarak uyku problemi yaşayanlar, kendini mutsuz yada yorgun hissedenler izleyerek üzerindeki stresi, depresyonu azalmaya çalışmaktadır.

Şimdi gelin hep beraber bu ASMR nedir, neden popülerleşmeye başladı yakından inceleyelim.

ASMR Kelimesi ve Tarihi

İnternette ilk kez 2000’lerin sonlarına doğru ortaya çıkan “Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi”nin bir kısaltması olarak belirlenmiştir. Çoğunlukla, adı oluşturan kelimeler kendi kendini açıklayıcı durumdadır. Ancak meridyeni merak ediyor olabilirsiniz. Meridyen genellikle heyecanda yüksek bir noktayı ifade eder, teknik olarak vücudun hayati enerjisinin akupunkturun arkasındaki teoriye göre gittiği yollardan herhangi birini ifade eder.

Otonom ayrıca özel bir anlama sahiptir, istemsiz fizyolojik tepkilere veya otonom sinir sistemine gönderme olarak düşünülebilir. Bu sistem cinsel uyarılma da dahil olmak üzere bedensel işlevleri özerk olarak düzenler. Ancak ASMR, cinsel olmayan bir tepkidir. Yapılan araştırmalara göre, bu sadece başın üstünden başlayan ve aşağıya doğru akan bir karıncalanma hissidir ve karakteristik olarak bir kişinin kameraya yumuşak bir şekilde fısıldayıp nesneler yada rastgele el hareketleri yapması ile tetiklenir.

Yukarıdaki örnek seste saçını tarayan birisini dinlemektesiniz. Eğer ASMR’dan haz alan biriyseniz sizi yatıştıracak belki de hipnoz edecek noktaya getirecektir.

Popüler ASMR İçerikleri

Her insan farklı seslerden haz almaktadır. Kimileri yağmur sesi, kimileri fısıltı şeklinde anlaşılmayan konuşlar, kimileri de bazı nesnelerin çıkarttığı seslerden mutlu olabilmektedir. Bu içerikler aynı zamanda depresyon ve stres gibi ruhsal bozukluk durumlarında yatıştırıcı özelliği olduğu resmi olmasa da kanıtlanmış bir durumdur.

  • Yemek yerken çıkan sesler
  • Fısıltılı konuşmalar
  • Saç ve vücut masajları
  • Saç tarama ve saç kesimi
  • Mekanik sesler
  • Yağmur, gök gürültüsü, çıtırdayan ateş ve doğa sesleri
  • Role play (gerçek dışı, rol yapılan) konuşmalar

Yukarıdaki liste en popüler ASMR içerikleri ve dinleyicilerin haz aldığı ses tonlarıdır.

Türkçe ASMR Kanalları

Amerika ve Avrupa’da çokça yaygın olan ASMR içerikleri yeni yeni ülkemizde de popüler konuma gelmeye başlamış durumda.

Yukarıdaki listede ülkemizde Türkçe içerik oluşturan popüler içerik üreticilerinin hesaplarına ulaşabilirsiniz. ASMR videolarından ve seslerinden maksimum verimi almak için kaliteli kulak içi kulaklıkla dinlemeniz önerilir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.