Aşil Tendonu Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Aşil Tendonu Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Aşil tendonu kopması, alt bacağınızın arkasını etkileyen bir yaralanmadır. Genel olarak eğlence amaçlı spor yapan insanlarda görülür, ancak herkesin başına gelebilir.

Aşil tendonu, baldırınızın arkasındaki kasları topuk kemiğinize bağlayan güçlü, lifli korddur. Aşil tendonunuzu aşırı gererseniz, tamamen veya kısmen yırtılabilir (kopabilir).

Aşil tendonu kopması durumunda ürkütücü (pat) sesi duyabilirsiniz, ardından ayak bileğinizin arkasında ve bacağınızın alt kısmında, düzgün yürüme yeteneğinizi etkileyebilecek ani keskin bir ağrı hissedersiniz.

Aşil Tendonu Kopmasının Belirtileri

aşil tendonu ameliyatı

Aşil tendonu kopmasıyla hiçbir belirtinin görülememesi mümkünde olsa da genel olarak aşağıdaki durumlar hissedilir.

 • Ayak bileği çevresinde acı.
 • Muhtemelen şiddetli ağrı ve topuk çevresinde şişlik.
 • Yürürken ayağı aşağı doğru bükememe veya yaralı bacağı “itememe”.
 • Yaralı bacak üzerinde ve ayak parmaklarının üzerinde duramama.
 • Yaralanma meydana geldiğinde ani patlama veya çatırtı sesi.

Topuğunuzda bir patlama duyarsanız, özellikle de sonrasında düzgün yürüyemiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın, bu urumu geciktirmeyin. Aşil tendonu ağrısı zamanla dayanılmaz ve üstesinden gelinemeyecek durumlara neden olabilir.

Aşil Tendonunun Kopmasına Neden Olan Sebepler

Aşil tendonunuz ayağınızı aşağı doğrultmanıza, ayak parmaklarınız üzerinde yükselmenize ve yürürken ayağınızı itmenize yardımcı olur. Yürüme, koşma ve ayağınızı hareket ettirme eylemleri aşil tendonu sayesinde gerçekleşir.

Yırtık genellikle tendonun topuk kemiğine bağlandığı noktanın yaklaşık 6 santimetre yakınında bulunan bölümünde meydana gelir. Kan akışı zayıf olduğu için bu bölüm kopmaya eğilimli olabilir ve bu da iyileşme sürecini yavaşlatır.

Kopmalara genellikle Aşil tendonuna uygulanan ani bir baskı artışı neden olur. Yaygın örnekler aşağıdaki gibidir.

 • Yüksekten düşmek.
 • Boşluğa adım atmak (merdiven, çukur vb.).
 • Futbol ve ip atlamak başta olmak üzere tempolu sporlar.
 • Bilek burkulması.
 • Bilek ve topuk bölgesini etkileyen kazalar.

Aşil tendonu kopması için en yüksek yaş 30 ila 40’tır. Erkeklerde kadınlardan beş kat daha görülür. Aşil tendonu yaralanmaları, futbol, ​​basketbol, tenis gibi hareketli sporlarda daha sık görülür. Ayrıca fazla kilo (obezite) tendonu daha fazla zorlar.

Aşil Tendonu Kopmasını Nasıl Önleyebilirim?

aşil tendonu örneği

Aşil tendonu problemleri her an herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bu şansınızı azaltmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 • Baldır kaslarını gerin ve güçlendirin: Baldırınızı belirgin şekilde acı hissedene kadar gerin. Bir esneme sırasında zıplamayın. Baldır güçlendirici egzersizler ayrıca kas ve tendonun daha fazla kuvvet emmesine ve yaralanmayı önlemesine yardımcı olabilir.
 • Egzersizlerinizi çeşitlendirin: Yürüme, bisiklete binme veya yüzme gibi etkili sporlarla birlikte koşma gibi alternatif yüksek etkili sporları hayatınıza katın. Tepe koşusu ve atlama aktiviteleri gibi Aşil tendonlarınıza aşırı baskı uygulayan aktivitelerden kaçının.
 • Koşu yüzeylerini dikkatli seçin: Sert veya kaygan yüzeylerde koşmaktan kaçının veya sınırlandırın. Soğuk havada antrenman için uygun şekilde giyinin ve ayağınıza tam oturan ayakkabılar tercih edin.
 • Egzersiz yoğunluğunu yavaşça artırın: Aşil tendonu yaralanmaları genellikle egzersiz yoğunluğunda ani bir artıştan sonra ortaya çıkar. Egzersizinizin mesafesini, süresini ve sıklığını haftada en fazla yüzde 10 artırın.

Aşil Tendonu Kopmasının Teşhisi

Fizik muayene sırasında, doktorunuz alt bacağınızda hassasiyet ve şişlik olup olmadığını inceleyecektir. Tamamen kopmuşsa, doktorunuz tendonunuzda ki boşluğu hissedecektir.

Doktor sizden bir sandalyede diz çökmenizi veya ayaklarınız muayene masasının ucunda sarkacak şekilde karnınızın üzerine yatmanızı isteyebilir. Daha sonra ayağınızın otomatik olarak esneyip esmeyeceğini görmek için baldır kasını sıkabilir.

Bu durumu yaşan birçok kişi aşil tendonu kopması ne kadar sürede iyileşir sorusunu kendine sorabilir. Bu durum sporcular için ortalama 4 ila 8 ayda, sporcu olmayan kişiler için 6 ila 12 ay arasında değişiklik gösterir. Bu durumu en sık aşil tendonu kopan futbolcular haberlerinde görebilmekteyiz.

Aşil Tendonu Kopmasının Tedavisi

Aşil tendonu yırtılmasının tedavisi genellikle yaşınıza, aktivite seviyenize ve yaralanmanızın ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Genel olarak, daha genç ve daha aktif insanlar, özellikle sporcular, tamamen yırtılmış bir Aşil tendonunu onarmak için ameliyatı seçme eğilimindeyken, yaşlıların ameliyatsız tedaviyi tercih etme olasılığı daha yüksektir.

Ameliyatsız Aşil Tendonu Tedavisi

 • Koltuk değneklerini kullanarak tendonu dinlendirmek.
 • Bölgeye düzenli buz uygulamak.
 • Reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilir (doktorunuzun yada eczacınızın onayı ile).
 • Alçı vb. uygulamalarda tendon bölgesini belli süre sabit tutmak.

Ameliyatsız tedavi, enfeksiyon gibi ameliyatla ilişkili riskleri önler. Ancak yeniden kopma şansını artırabilir ve iyileşme daha uzun sürebilir. Son çalışmalar, rehabilitasyona erken başladıkları takdirde, ameliyatsız tedavi gören kişilerde olumlu sonuçlara işaret etmektedir.

Aşil Tendonu Kopması Ameliyatı

Prosedür genellikle alt bacağınızın arkasında bir kesi yapılmasını ve yırtık tendonu birbirine dikmeyi içerir. Yırtık dokunun durumuna göre diğer tendonlarla onarım pekiştirilebilir.

Olumsuz bir yanı bu ameliyat enfeksiyon kapma riskini arttıracaktır. Minimal invaziv prosedürler, açık prosedürlere göre enfeksiyon oranlarını azaltır. [Farklı Kaynak]

Rehabilitasyon Tedavisi

Her iki tedaviden sonra, bacak kaslarınızı ve Aşil tendonunuzu güçlendirmek için fizik tedavi egzersizlerine başlamanız gerekir. Çoğu insan, dört ila altı ay içinde eski faaliyet düzeyine geri döner. Bundan sonra güçlendirme çalışmalarına devam etmek önemlidir çünkü bazı sorunlar bir yıl kadar devam edebilir.

Fonksiyonel rehabilitasyon olarak bilinen bir rehabilitasyon türü, vücut parçalarının koordinasyonuna ve nasıl hareket ettiğinize odaklanır. Amaç, sizi günlük yaşamınızda en yüksek performans seviyenize geri döndürmektir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.