Apatit Taşının Faydaları ve Özellikleri

Bazı ülkelerde apatit taşı, agustita olarak adlandırılır. Yunanca “apate / apatao” teriminden türemiştir, Türkçe’de “aldatıcı” anlamına gelir. İspanyolca’dan, Türkçe’ye “gece kızı taşı” olarak çevrilmiştir.

Eski zamanlarda, apatit taşına “tanrıların mücevheri” deniyordu. Eski Yunan uygarlıklarında farklı ritüellerde sunuluyordu.

Günümüzde, en büyük apatit taşı yatakları Peru‘da bulunmaktadır. Ancak Brezilya, Meksika ve Madagaskar’da da bulunur. Bazı örnekler Kanada ve Rusya’dan da çıkarılmıştır. Apatit taşı genel olarak birçok ülkede de elde edilebiliyor.

Apatit bir tezahür taşıdır. İnsani yardım arayışları ile ilgilidir. Apatit geleceğe uyumludur, ancak enerjisini geçmiş yaşamlardan alır. Ruhsal yeteneklerimizin ve ruhsal uyumun gelişimini güçlendirir. Konsantreyi arttırır, iletişim ve kendini ifade edebilmeye yardımcı olur. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal bedenleri, çakraları dengeler, aşırı enerji harcama durumunu ortadan kaldırır. Kişinin kendi içinde kurduğu negatif düşünceleri yok eder.

Psikolojik olarak Apatit taşı motivasyonu artırır. Kendisi ve başkaları ile ilgili yanlışları görmenizde yardımcı olur. Çocuklarda hiperaktivite ve otizm için yararlıdır. Apatit, yaratıcılığı ve zekayı geliştirir. Karışıklık ve hayal kırıklığını giderir, sinirliliği azaltır. İç benliğinizi arttırmada size yardımcı olur. Apatit taşı üzüntü, ilgisizlik ve öfkeyi hafifletir.

Fiziksel olarak Apatit, kalsiyumun emilmesine yardım eder, kıkırdak, kemik ve dişleri kuvvetlendirir. Kemikleri iyileştirmek ve yeni hücrelerin oluşumunu teşvik etmek içinde kullanılır. Artrit ve eklem sorunlarına faydalıdır. Apatit, sağlıklı beslenmeyi, açlığı bastırmaya ve metabolik hızı yükseltmede başarılı bir şekilde yardımcı olabilir. Ayrıca kişinin hipertansiyonu dengeler.

Apatit Taşının Sembolizmi ve Anlamı

Bu taşın adı, geniş renk yelpazesi nedeniyle mücevherin diğer değerli taşlarla sahip olduğu tarihsel karışıklığı hatırlatan, “aldatmak” anlamına gelen Yunanca “apatao” kelimesinden türemiştir.

Genellikle Turmalin, Peridot veya Beril ile karıştırılan Apatitin aslında diğer mücevherlerin arkasına saklanmasına gerek yoktur. Harika renkleri ve güzelliği onu her amaç için değerli bir taş yapar.

Apatit, kuyumculuk kalitesinde oldukça nadir görülmesine rağmen, birçok ülkede bulabildiğimiz bir mineraldir.

Apatit Taşının Genel Özellikleri

Sertlik5
Ağırlık3,15 – 3,30
Kimyasal GrupFosfatlar
Yapısal GörünümŞeffaf, yarı saydam.
ParlaklıkCamsı, reçineli, görünür renk değiştiren etki.
Kimyasal FormülCa (PO), (F, Cl, OH)
Tutarlı ÇakraÜçüncü göz, gırtlak
Uyumlu Burçİkizler, Başak, Yay
RenklerYeşil, grimsi yeşil, kahverengi, sarı, beyaz, mavimsi, kırmızımsı
Bulunduğu ÜlkelerRusya, Almanya, Avusturya, Portekiz, Brezilya, Tunus, Mısır, Macaristan, İsrail ve ABD

Apatit, üç grup mineralin birleştiği ortak bir isimdir. En yaygın olanlar floro-apatittir.

Apatit Taşının Bilinen Faydaları

 • Apatit, ilham verici özelliği sayesinde hayal gücünü geliştirir.
 • Öğrenme ve kavrama yeteneğini geliştirir aynı zamanda yaratıcılık kazandırır.
 • Kendine güven duygusu kazandırır.
 • Mevcut duygu ve düşüncelerden kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Kasları güçlendirir.
 • Yüksek tansiyonu düzenler, normal seviyeye düşürür.
 • Çalışma şevkimizi artırarak isteklerimize ulaşmamızı sağlar.
 • Koordinasyon becerilerini artırır.
 • Açlık duygularını bastırır.
 • Stresi gidermede faydalıdır.
 • Yüksek ateşi düşürmek için şifalıdır.
 • Mantık gücünü (zihin işlevi), bedenin gücünü ve üretkenliği artırır.
 • Açık mavi Apatit, dayanıklılığı öncelikli olarak azaltır.
 • Diğer şifalı taşların faydalı etkisini arttırır.
 • Koordinasyon becerilerini artırır.
 • İsteklerimize ulaşmamızda yardımcı olur.
 • Sitrinin çıkarılmasında faydalıdır.
 • Lacivert apatit, sezgiyi ve ilhamı artırır.

Bu taş biraz küçük görünüyor, ancak ne kadar önemli olabileceğini hayal bile edemezsiniz. İrade geliştirmek neredeyse her şeye hizmet eder. İrade sahibi olmadığınız için birçok şeyden vazgeçeriz. Belki bir diyet, spor salonu, sigarayı bırakma vb. Bu tür birçok eylemi gerçekleştirmek her şeyden daha fazlasını gerektirir; irade.

Apatit taşı size ölçülemez bir irade kazandıracaktır. Birçok kötü alışkanlıkları geride bırakabileceğiniz gibi yaşamda önemli bir değişiklik yaratan ancak daha önce yapması zor olan değişikliklere başlayabileceksiniz.

Apatite’in özelliklerinden bir diğeri, finans alanında her şeyi daha iyi hale getirmenize yardımcı olmaktır. Size parayı iyi yönetmeniz için bilgelik verecektir. İşte daha iyi şanslar ve pozisyonlara tırmanmanıza yardımcı olacak ve eğer girişimciyseniz, seminerleriniz de başarılı olabilmeniz için muska görevi görecektir. Birçok faktör sizin lehinize oynayacak ve denediğiniz her projede daha iyi sonuç alacaksınız.

Öfke ve kızgınlık duyguları tehlikelidir. Sadece onları hissedenleri incitirler. Apatit taşı sayesinde içinizdeki tüm o zehirli duyguları aldığınızda özgürleşmiş hissedersiniz.

Apatit ne kadar zor görünse de, öfkenizden, kızgınlığınızdan, geçmişin kötü anılarından kurtulmanıza yardımcı olabilir ve affetme konusunda size daha büyük kolaylık sağlar.

Apatit taşı bazı terapilerde uyku, uykusuzluk ile ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca her türlü kas problemini ortadan kaldırdığı bilinir. Bu durumda taşı ağrıdan etkilenen bölgeye yaklaşık 15 ila 20 dakika yerleştirmeniz yeterlidir.

Bu taşın, fiziksel hiçbir ilgisi olmayan başka kullanım alanları da vardır. Örneğin tarımsal gübre üretiminde verimli bileşen olarak kullanılır. Birçok insan bunu dekorasyon olarak veya iş yerinde kullanmaktadır.

Apatit Taşının Az Bilinen Yararları

Apatit taşı, sağlıklı yaşam için iştahınızı düzenlemede faydalı en iyi enerji taşıdır. İlham kaynağı, memnuniyet ve her şeyden önce motive edici mükemmellikler sağlar. Samimiyet taşı olarak bilinir. Birçok kişi tarafından samimi dostluk bağlarını güçlendirmek için muska olarak kullanılır.

Kimya endüstrisinde gübre üretimi için kullanılan apatit, tüm sorunlarınızla doğrudan yüzleşmek için endişelerin üstesinden gelmenize yardımcı olarak sinirliliği azaltabilir.

Apatit, fosfor, oksijen ve katyonların birleşmesiyle oluşan fosfat grubuna ait bir mineraldir. Kimyasal bileşimi arasında flor, klor ve yabancı anyonlar bulunur. Tam da bu florür bileşimi nedeniyle kemiklerimizde ve dişlerimizde apatit bulunur.

Bu mineral oldukça yaygındır ve genellikle hem metamorfik kayalarda hem de magmatik kayalarda bulunur. Deniz sularında biyokimyasal mekanizmaların çökelmesinden de oluşabilir.

Kişisel yıpranma durumunu azaltan, isteksizlik ve hayal kırıklığı yaşamadan çok daha aktif bir yaşam sürdürebilmeniz için kişisel gelişiminizi kolaylaştıran bu güzel apatit minerali fosfor ve fosfat kaynağı olarak kullanılır.

Mavi Apatit Tasi Ornekleri
Mavi apatit taşı örnekleri.

Mavi apatit, boğaz çakrası ile bağlantılı olduğu bilinir. Sözlü sınav, konferans veya uzun süre konuşmanız gereken toplantı yapmanız gerekiyorsa toplum içinde konuşmak zorunda olan kişiler tılsım olarak kullanır.

Yesil Apatit Tasi Ornekleri
Yeşil apatit taşı örnekleri.

Yeşil apatit ise şeffaflığı ile uzun yıllar tüm dünyayı büyüledi. Bu mücevher iletişim ile ilişkilidir. Ezoterizmde geçmişle iletişim kurmak için kullanılır. Yeşil apatit, zihinsel ve duygusal kutupları dengeler.

Sari Apatit Tasi Ornekleri
Sarı apatit taşı örnekleri.

Beden ve zihin arasındaki dengeyi temsil eder. Bazı sağlık sorunlarının tedavisinde de tılsım olarak kullanılan sarı apatit özellikle dalağa, karaciğere ve safra kesesine fayda sağlama konusunda etkilidir. Bu güzel apatit mineraline atfedilen birçok iyileştirici özellik vardır: Larinks ve kalp çakrası ile yakından ilgilidir. Bu nedenle boğazda ve seste yardımcı olma özelliği vardır.

Solunum sisteminizi ve boğazınızı etkileyen sorunların yanı sıra soğuk algınlığına da etkilidir. Uykusuzlukla mücadele etme konusunda zorlananlar da çok faydalıdır. Başkalarıyla olan iletişimi güçlendirmek ve geliştirmek söz konusu olduğunda size yardımcı olur. Ayrıca herkesle daha iyi anlaşırsınız.

İster aile ister iş ortamı olsun, geliştirmeniz gereken önemli bir projeniz olduğunda, elinize bir apatit taşı alın. Nasıl ilham verdiğini hissedeceksiniz ve ne kadar zor olursa olsun projenizde başarılı olduğunuzu göreceksiniz.

Apatit taşı geçmişten aldığı enerjiyi geleceğe yansıtır. Bu size çok fazla gönül rahatlığı verdiği anlamına gelir. Bu nedenle gelecek kaygısı olan kişilere mutluluk sağlayacaktır. Onun güçlü enerjisi geçmişle bağlantı kurabilir ve diğer yaşamlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Doğada Apatit Taşı

Doğada bulunan en yaygın biçimi mavidir. Ancak sarı, yeşil ve gri de bulunabilir. Şeffaf apatit çok nadirdir çünkü genellikle opaktır. İlk kez 1786 yılında fark edilmiş ve incelenmiştir.

Apatit, kristal yapısından dolayı üçüncü çakraya bağlıdır. Hedefi asla unutmayan ve ona ulaşmaya çalışan, her zorluğun üstesinden gelen tüm insanlar için uygundur.

Apatit, birçok özelliği olan bir taştır. Apatitler renklerine göre farklı özellikler barındırabilir. Mavi apatit beşinci çakraya, yeşil olan dördüncü çakraya, sarı olan üçüncü çakraya ve gri olan birinci çakraya uygundur.

Yapılan bazı araştırmalara göre apatit, hücre yenilenmesini güçlendirerek fiziksel kuvvetinizi arttırır. Kemiklerde, dişlerde ve kıkırdakta çok etkilidir. Eklem ağrılarında da faydalıdır.

Gri Apatit Tasi Ornekleri
Gri apatit taşı örnekleri.

Aslında, manevi bir bakış açısından, apatit başkalarına karşı açıklığı teşvik eder. Sosyalleşmekte zorlanan kişilerseniz, boğaz çakrasına temas eden mavi apatit takılar giyebilirsiniz. Girişken olmayı destekler ve öz güveni yükseltir.

Kararsızlık anlarında, fikir yürütebilmek içinde apatit taşı kullanabilirsiniz. Bize canlılık verir. Ruhen yıpranmış hiperaktivite döneminin neden olduğu depresyon vakalarında yardımcı olur. Ayrıca sabrınızı arttırdığı da söylenir.

Kristal terapi tedavileri sırasında çakralarda ve aurada oluşabilecek herhangi bir enerji tıkanıklığını gidermek için apatit kullanabilirsiniz.

Aksi takdirde, özellikle fiziksel ve zihinsel planlara müdahale etmek istiyorsanız onu bedenle temas halinde tutabilirsiniz. Meditasyon yaparken de kullanabilirsiniz, özellikle de büyük miktarda fiziksel enerjiden sonra yeniden şarj olmanız gerektiğinde apatit taşı size yardımcı olacaktır.

Apatit Taşı Nasıl Temizlenir?

Tüm doğal taşlar gibi apatit taşının da faylarının azalmaması için düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Apatit taşının temizliği su altında 5 dakika yıkanarak veya sirkeli (yada) tuzlu suyun içinde 10 dakika bekletilerek yapılabilmektetir.

Ayrıca apatit taşının temizliği güneşte veya toprakta (saksı toprağı olabilir) 1 gün süreyle bekletilerek yapılabilir. Apatit taşından yapılmış takıları ise sirkeli suyla veya tuzlu suyla ıslanmış bir bezle 5 dakika kadar silip hemen kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.