Anksiyeteyi Önlemeye Yardımcı Olan 10 Şifalı Bitki

Stres ve kaygıların artması vücudumuzda Anksiyete’ye yol açar. Anksiyeteyi önlemeye yardımcı bir çok doğal yöntem vardır. Evimizde bitkiler olması, soluduğumuz havanın temizlenmesine katkıda bulunur. Buda dolaylı yoldan sağlığımız için faydalıdır. Onlara bakmak, konsantrasyonumuzu arttırmaya yardımcı olur ve stres seviyelerini azaltır. Onları beslemek ve büyümelerini izlemek bizi doğa ile buluşturan zenginleştirici bir aktivitedir.

Kokuları ve barındırdıkları özellikleri kaygı ve strese yol açan nedenleri engellemede büyük ölçüde yardımcı olur. Gelin şimdi hep birlikte bu anksiyeteyi önleyebileceğimiz 10 şifalı bitkiyi yakından inceleyelim.

Anksiyete Durumum Var Mı?

En sık görülen semptomlardan bazıları aşırı sinirlilik, huzursuzluk ve endişedir. Anksiyete ataklarında beklenmedik bir şeyin uyarısı ve korkusu yaygındır. Bizi geçici olarak felç etme ve panik atakları tetikleme noktasına kadar çok yoğun olabilirler. Bu durumlardan herhangi birini hissediyorsanız, sizin için en iyi tedaviyi göstermeleri için bir uzmana danışmanız önemlidir. Anksiyete ilerleyebilen bir psikolojik sorun olduğu için geciktirilmemesi önemlidir.

Anksiyeteye İyi Gelen Bitkiler

Bir çok kronik yada geçici durumlar gibi anksiyete bozukluğuna da iyi gelen tamamen doğal şifalı bitkiler bulunur. Bu bitkilerin bazıları çay olarak tüketilebilirken bazılarının da varlığı size iyi gelecektir. Sizler için hazırladığımız anksiyete (stres ve kaygı) durumuna kesin çözüm olabilecek bitkilere göz atalım. Muhtemelen aşağıdaki gibiler anksiyeteye kesin çözüm sağlayacaktır.

Papatya / Papatya Çayı

İnfüzyonu ile daha iyi bilinen papatya, doğal bir anti-enflamatuar olduğu için çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılır. Rahatlatıcı özellikleri sayesinde daha iyi uyumamıza yardımcı olur. Kurutulmuş çiçekleri ile bir çay hazırlayabilir veya canlı halde bulunduğunuz ortamda bulundurabilirsiniz.

Biberiye

Mutfakta mevcut olmanın, yemeklere hoş bir lezzet katmanın yanı sıra, biberiye bilinen bir anksiyolitiktir. Mükemmel anti-stres özelliği sağladığı için aromaterapide kullanılır. Ayrıca biberiye yılın her mevsimi rahatça bulunabilir.

Lavanta

Benzersiz renk uyumuyla odalarımızı süsleyen lavantaların kokusu stres seviyelerini azaltmada oldukça etkilidir. Lavanta yaprakları ile banyo yapmak zihninizi boşaltmaya ve gevşemenize yardımcı olur.

Yasemin / Yasemin Çayı

Yasemin esansiyel yağı panik atak, anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılır. Yasemin çiçeğinin kokusu rahatlamanıza ve derin bir uykuya dalmanıza yarımcı olur. Hormonları düzenlemek için de kullanılır. Yasemin çiçekleri elektronik cihazların ürettiği statik elektriği azaltır, böylece elektromanyetik kirliliği azaltır.

Sansevieria (Kaplan Dili)

Ülkemizde daha çok Kaplan dili olarak bilinir. Bakımı kolay ve son derece dekoratif bir bitkidir. Havayı arındırır ve baş ağrılarını doğal olarak hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, pozitif enerji seviyelerini artırarak kaygılanma durumunuzu azaltmanıza yardımcı olur.

Nane / Nane Çayı

Nane eski zamanlardan beri kapsamlı tıbbi faydaları nedeniyle kullanılmaktadır. Naneyi saksınızda yetirme ihtimaliniz düşük olduğundan çay olarak tüketilmesi önerilir. Rahatlatıcı bir etki ile cilde uygulamak veya sadece koklamak stresden kurtulmanın etkili bir yoludur.

Barış Çiçeği (Spathiphyllum)

Yelken çiçeği olarakta bilinen bu çiçek, ortamdaki nemi korumak için idealdir. Özellikle oda içinde yararlıdır. Bazı çalışmalar, çevrede toksik gazları emme yeteneğinin olduğunu göstermiştir. Ayrıca dekoratif görüntüsü sayesinde bir çok evde bulunur.

Aloe Vera

Aloe vera cilde yararlı özellikleri ile bilinir. Pek bilinmeyen yanlarından birisi de Aloe Veraların kötü havayı emmesidir bu sayede karbon monoksit emilip iç mekan hava kalitesini iyileştirir.

Kediotu

Bu bitki, sinir sistemini gevşetmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı özelliği sayesinde Kediotu, uyku bozukluklarını ve anksiyeteyi tedavi eden özellikleri için kullanılır. Öğleden sonraya kediotu yaprakları ile yapılmış çay stres seviyenizi azaltmak ve daha iyi hissetmek için iyi bir yoldur.

Melisa

Melisalar, polen bakımından zengin bir bitki türüdür. Birçok sağlıklı etkilere sahip olduğu için infüzyon olarak kullanılır. Oldukça sık kullanılır, çünkü stres, kaygı veya uykusuzluğu azaltmak için faydalıdır. Antispazmodik etkileri olmasına rağmen, genellikle sporcular tarafından fiziksel eforun neden olduğu ağrıyı hafifletmek için tüketilir.

Bitkisel çaylar en fazla günde 2 bardak tüketilmelidir. Fazla tüketilmesi durumunda sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Bonus: Aslan Kuyruğu

Aslan Kuyruğu, Asya ve Kuzey Amerika kökenli bir bitkidir. Japonya’da en sık tüketilen bitki çaylarından birisidir. Japonlar bunu uzun yıllar boyunca yaşamak için kullanıyorlar. Uzun yaşamın en büyük sırrı stresten ve kaygıdan uzak durmaktır. Bu nedenle Aslan Kuyruğu, Anksiyete ve stres semptomlarını hafifletmek için idealdir.

Bonus: Ihlamur

Ihlamur veya ıhlamur çayı, uyku hapları ve anksiyolitik etkileri olan bir infüzyondur. Bu nedenle anksiyete, sinir veya stresle mücadelede etkilidir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.