Amazonit Taşının Özellikleri ve Faydaları


Amazonit Taşı adını Güney Amerika’daki en büyük nehir olan Amazon Nehri’nden almıştır. Çok değerli bir taş olmasa da, takı yapımında veya dekoratif amaçlı işçiliklerde yaygın olarak kullanılır. Çok hassas bir taştır. Sıcaktan hızla etkilenir ve dokunulduğunda soluklaşır.

Amazonit, güzelliği ve faydalı özellikleri ile bilinen çok eski bir taştır. Yüzyıllardır varlığını bilinmektedir. Heykel ve mücevher yapmak için yaygın olarak kullanılır.

Bu taşı kaba granitik veya işlenmiş parlak bir taş olarak alabilirsiniz. Bazen üzerinde beyaz çizgiler de bulunabilir. Ancak amazonit taşının her çeşidi aynı faydaları sağlar.

Amazonit taşı dünyanın farklı yerlerinde, özellikle Avustralya, Madagaskar, Rusya, Namibya, Hindistan, Kanada ve Brezilya’da çıkarılmaktadır. ABD’de Virginia ve Colorado’da da bulunur.

Amazonit Taşının Faydaları

İnsan vücudu söz konusu olduğunda Amazonite, sağlıklı yaşam tarzına sahip olmanız için önerilen en etkili taşlardandır.

Amazonit taşı akciğer, göğüs, sinüs ve boğaz problemlerine yardımcı olabilir. Ayrıca kalsiyum eksikliği, diş çürüğü ve osteoporoz gibi durumlarda size yardımcı olduğu bilinmektedir.

Gut, karaciğer ve kalp ile ilgili problemlerden muzdarip olanlar da bu taşın iyileştirici enerjilerinden yararlanabilirler. Aynı şey beyindeki ve sinir sistemindeki sağlık sorunları için de söylenebilir.

Metabolizmanızı düzenlemede faydalı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda uyku problemlerine de faydalıdır. Amazonit ayrıca alkolizm gibi bazı bağımlılıkların tedavisinde yardımcı olabilir.

Bu taş elektromanyetik kirliliği (cep telefonu, wifi sinyaller vs.) ve jeopatik stres radyasyonunu önlemede etkilidir.

Amazonit Taşı Özellikleri

 1. Vücudu güçlendirir.
 2. Özellikle kalp, kaslar ve sinir sistemi faydalıdır.
 3. Sinir sistemini yatıştırır, negatif enerjiyi dağıtır.
 4. Stresi azaltır hatta tamamen ortadan kaldırır.
 5. İnsanlara kendilerini ifade etme gücü verir.
 6. Kişinin hayatına anlam verebilmesine yardımcı olur.
 7. Ölümcül düzeyde hasta olanlar için şifalı olduğu söylenir.
 8. Yaratıcı düşüncelerin ortaya çıkmasına yardımcı olur (ilham sağlar).
 9. Kendinizi doğru ve açık bir şekilde ifade etme yeteneğinizi artırır.
 10. Zihinsel gücü, anlama gücünü ve kavrama gücünü artırır.
 11. Becerilerinizi güçlendirir.
 12. İş ve arkadaşlarınız arsında uyum sağlamanıza yardımcı olur.
 13. Kalsiyum eksikliğini dengeler.
 14. Diş çürümelerini önler.
 15. Sevgiliniz ile ilgili iletişim becerilerini geliştirir.
 16. Doğumu kolaylaştırır, ağrıları hafifletir.

Antik çağlardan beri şifacılar çalışma ortamlarını Amazonit taşıyla süslerlerdi. Bu durum zamanla amazonit taşının takı sektörüne giriş yapmasıyla değişti.

Neyse ki, bu şifalı taşın getirebileceği pozitif enerjileri hissetmek için bir şifacı olmanıza gerek yok. Evde Amazonit taşlarının bulunması, çevrenizi temizleyen iyileştirici enerjiler çekmek için genellikle yeterlidir. Bu taşı iş yerlerinde yada evlerinde kullananlar havanın bile değiştiğinden bahsetmektedirler.about:blank

Ayrıca sık sık baş ağrısı çekiyorsanız veya stresli durumlarda gergin oluyorsanız bu taşı kendinize daha yakın bulundurun.

Amazonit Taşı – Aşk ve İlişkiler

Amazonit, sevdiğiniz birine bir şey ifade etmeniz gerektiğinde size yardımcı olacaktır. Sözlü ifade söz konusu olduğunda bu taş aslında harikalar yaratabilir. O kişiye ne hissettiğini veya düşündüğünü söylemek için mükemmel kelimeleri aramanıza gerek kalmaz.

İhtiyacınız olan tek şey sadece bir bakış, bir jest veya bir gülümseme. Onlara ne anlatmaya çalıştığınızı hemen kestireceklerdir. Bu tür iletişim, sadece gerçek sevgililerin tadını çıkarabileceği bir durumdur. Karşınızdaki kişinin ne düşündüğünü bilmek için belirli bir yakınlık gerekir.Henüz bu aşamaya gelmediyseniz endişelenmeyin bu taş size yardımcı olacaktır.

Partnerinizin sizi kızdırması veya sinirlendirmesinin birçok yoluna odaklanmak yerine, onları sevmenin ve onlarla birlikte olmak için neden bu kadar şanslı olduğunuzun birçok nedenine odaklanabilirsiniz!

Amazonit Taşı Nasıl Kullanılır?

Amazonit taşı genel olarak takılar için özel işçilikle işlenir. Takı sektöründe oldukça popülerdir. Çünkü Amazonit’in yeşil rengi gümüş yada altına göre daha gösterişlidir.

Bu taş takı sektöründe kolye, bilezik ve yüzük için çok idealdir. Ayrıca broşlar, kol düğmeleri veya kravat için de kullanılabiliyor.

Amazonit takılar günlük kullanım için ideal olmayabilir, ancak uygun bakım yapılırsa uzun süre kullanılabilirler. 

Amazonit Taşı Nasıl Temizlenir?

Amozit taşını temizlerken ılık su ve yumuşak sabun kullanmayı unutmayın.

Asla çamaşır suyu veya diğer sert kimyasalları kullanmayın ve asla aşırı sıcaklığa maruz bırakmayın. Bunu yapmak Amazonitinizin solmasına veya renginin değişmesine neden olacaktır.

Çok fazla fiziksel aktivitelede bulunacaksanız takmaktan kaçının. Hassas yapısı nedeniyle çizilme ve kırılmasına karşı özel kutusunda saklayın.

Amazonit, her on günde bir ılık su ile temizlenmesi gereken bir taştır. Ayrıca güneş ışığında birkaç saat bırakılması gerekir.

Amazonit taşınızı evinizin veya ofisinizin kuzey bölgesinde bulundurmanız önerilir. Bu sayede taşın pozitif enerjileri çekeceğine inanılır.

Amazonit Taşının Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarım?

Bir Amazonit parçasının gerçek olup olmadığını bilmek istediğinizde, parlaklığı kontrol edin. Mücevher yüzeyi çok parlak olmalıdır.

Bu taşı diğer tüm yeşil renkli mücevherlerden ayıran jelimsi bir parlaklığa sahip olmalıdır. Amazonit opak ve yarı saydam olduğundan, netliği anlamak zor olabilir, ancak çok fazla önemi yoktur.

Yeşil renk, kurşun safsızlıklarının varlığından kaynaklanmaktadır. En yaygın renk mavimsi yeşildir, saf yeşil çok nadirdir.

Taşın renk tonu yüzeye eşit olarak yayılmayabilir. Amazonitin yüzeyindeki renk lekeleri bazı değerli taşlarda da görülebilir. Bu taş yuvarlak, oval, kare ve kalp gibi farklı şekillerde kesilebilir.

Cabochon en popüler şeklidir (hemen yukarıda örnek gösterilmiştir). Eşsiz özellikleri sayesinde takı tasarım sektöründe sıkça kullanılmaya başlanmıştır.

Değer açısından Amazonit taşı orta miktarda fiyatlandırılmıştır. İşlenmesi durumunda fiyatlar işçiliğe göre değişkenlik gösterebilmektedir. İki Amazonit taşı arasındaki fiyat farkı, boyut, karat ağırlığı, renk, parlaklık ve tasarım farkından etkilenecektir.

Boyut ne kadar büyük olursa, o kadar pahalı olacaktır. Karat ağırlığındaki artış Amazonit’in fiyatını da dolaylı olarak artıracaktır.

Amazonit taşı satın almaya karar verdiyseniz orjinal olmasına dikkat etmelisiniz. Bir çok yerde benzer renkle taşlarla karıştırılan işçiliklere rastlayabilirsiniz. Bu nedenle güvenilir birisinden yada mağazadan almanızda fayda var.

Amazonit Taşının Kimyasal Formülü

Kimyasal formülü KAlSi3O8 olmakla birlikte bünyesine eser miktarda Cu, Na, Pb minerallerini de alır. 

Bu içerik en son 02 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.