Alkali Su: Yeni Kilo Verme Yardımcınız

Alkali Su: Yeni Kilo Verme Yardımcınız

Bugün konumuz Alkali Su. Birisi size bu fazladan kiloları hızlı ve kolay bir şekilde verebileceğinizi söylese inanır mıydınız? Bu durumu yaşayıp görmeden inanmak zor. Modern yaşam tarzının gerçekleri, genellikle sağlıklı kilomuzu koruma konusunun çoğu insanın ortak sorunu olduğunu bizlere gösterir. Günümüzde yaşam ve beslenme oldukça hızlı hareket etmekte gerek çalışma şartlarımız gerekse çevremiz bizleri sağlıksız gıdalarla beslenmeye zorlamakta. Genellikle düzensiz yeriz ve olması gerekenden daha az egzersiz yaparız. Alınan bu kiloları geri verme aşamasında ise oldukça zorlanırız. Yaptığın her şey sabır ve irade gerektiriyor. Ancak, çok fazla acı çekmeden kilo vermenize yardımcı olacak bazı kurallar ve araçlar vardır. Sizlere bu yazımızda Alkali su diyeti sayesinde hızlı ve sağlıklı kilo vermenin yollarını anlatacağız.

Aç Kalmak Değil, Sağlıklı Beslenmek Önemli

Zayıflamanın bazı temel kuralları vardır. Kilo verme süresi boyunca aşırı yemekten kaçınmalı ve diyetinize devam ederken arada ufak kaçamaklardan uzak durmalısınız. Diyetiniz boyunca aşağıdaki kurallara uymaya özen gösterin:

 • Porsiyonlarınızın boyutunu azaltın
 • Gereksiz atıştırmalıklardan kaçının
 • Lokmaları küçük parçalara bölün, en az 20 saniye çiğnedikten sonra yutun
 • Her gün aynı saatte yemek yemeye dikkat edin

Beslenmenizin dengeli olduğunu ve vücudun gerekli tüm besinleri aldığını gözlemlemek önemlidir. Vücudumuzun en çok enerjiye ihtiyaç duyduğu vakit günün sabahından öğle saatine kadardır. O zaman günlük kalorilerin en büyük payı alınmalıdır. Ülkemizde mim haline gelen bir değişle sabah kahvaltıları krallar gibi yapılmalıdır. Sağlıklı bir kahvaltı, dengeli ve besleyici bir öğle yemeği yemek önemlidir. Akşam yemeği diğer öğünlere göre daha hafif olmalıdır. Günde bir veya iki kez küçük bir atıştırmalık midenin büyümesini önlemeye yardımcı olabilir.

Yağ yakmak için temel gıda gruplarını dikkate almak önemlidir. Karbonhidrat bakımından zengin ürünler sabah ile öğle arası, protein bakımından zengin yiyecekler ise öğle ile akşam arası tüketilmelidir. Örneğin, karbonhidrat bakımından zengin meyveler sabah – öğle, sebze ve baklagiller ise akşam tüketilmelidir.

Kilo Vermeye Yardımcı İyonize Alkali Su

İyonize alkali su son zamanlarda keşfedilmiş en büyük velinimettir. Zayıflama sürecini hızlandırmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınıza da oldukça faydalıdır. Daha sağlıklı kurallara göre yaşamaya karar verdikten sonra çok fazla iyonize alkali su içmeye başlarsınız. Yaklaşık bir ay içinde ilk zayıflama belirtilerini kendisini gösterecektir. Ayrıca alkali, ph değeri yüksek su olarak bilindiği için kuru cilt sorununu da ortadan kaldıracaktır.

Eğer midenizde reflü, ihtihaplanma, ekşime gibi problemleriniz varsa alkali su ilk zamanlar uykusuzluk yada midenizde huzursuzluk hissi yapabilir.

Zayıflamanın en önemli koşulunun vücudun detoksifikasyonu olduğunu ve alkali suyun bu amaç için mükemmel bir araç olduğunu artık biliyoruz.

Mesele şu ki, yağ hücrelerimiz doğal metabolik süreçte ve özellikle sağlıksız beslenme sonucu asidik atıkları veya toksinleri vücudumuzda biriktiriyor. Vücutta ne kadar asidik atık depolanırsa, daha kalın yağ tabakası oluşuyor. İyonize alkali su içerek, yağ depolama sürecini yavaşlatırız, düzenli bir diyetle beraber uygularsak tamamen durma noktasına getiririz.

Ayrıca, iyonize alkali su harika bir hidrasyon sağlar. Normalden daha küçük moleküler nedeniyle, hücrelerimiz onu daha verimli bir şekilde emer. Vücut detoksu yapmaya alkalin su ile başlamak oldukça etkili bir seçenek olacaktır.

Alkali Suyunun Faydaları

Su insanoğlu yaşamının temel kaynağıdır. Doğumda vücudumuzun %90’ı sudan oluşur. Bununla birlikte, su miktarı zaman geçtikçe azalır. Örneğin, ortalama bir yetişkin vücudu %60-70 su içerir. Alkali suyun pH değeri yüksek olduğu için vücudumuz tarafından daha kolay emilir ve işlenir.

Alkali su nedir diyecek olursanız, bağışıklık sistemini güçlendirmek için serbest radikallerin zararlı etkisi azaltılmalıdır. Antioksidanlar tam olarak bunu yapar. Antioksidatif etki ORP değeri kullanılarak kolayca ölçülebilir. Negatif ORP (oksidasyon azaltma potansiyeli) değeri ne kadar fazlaysa, antioksidatif etkisi de o kadar yüksek olur. ORP değeri pozitifse, madde okside olur ve bu da yaşlanma sürecini hızlandırır.

Sağlığın temel direklerinden biri asit-alkalin dengesidir. Ne yazık ki, günümüzde bulunan yiyecek ve içecek ürünlerinin çoğu asitleştirici maddeler açısından zengindir. Buna et ve et ürünleri, yumurta, buğday unu ürünleri, kahve, alkol, pastörize meyve suları, balık ve deniz ürünleri, ekmek, tatlılar, alkolsüz içecekler vb. dahildir. Alkali su bu oluşan dengesizliği düzenlemek için kullanılabilir.

Doğal Alkali Ürünler
Taze meyve ve sebzeler, marul, patates, doğal maden suyu ve diğerleri. Asit-alkalin dengesinin sadece beslenme yoluyla korunmasının oldukça zor olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle günlük olarak iyonize alkali su tüketimi, asit-alkalin vücut dengesini korumak için hayati önem taşıyabilir.

Evde Suyu Alkali Yapmak

Sıradan bir suyu alkali yapmak için (yani pH değerini yükseltmek için) önce kendi pH değerini tespit etmek gerekir. Çeşme sularının ortalama standart pH değeri 6 – 7, hazır alanınan suların suların pH değeri 7 – 8’dir. pH değeri ölçümü yapabilmek için önce uygun fiyatlı bir pH test kiti almanız gerekir. Sağlık bir su için ortalama 8 – 9 pH değeri olması gerekir.

Suyu doğal yöntemlerle alkali hale getirmek için aşağıdaki ürünleri kullanabilirsiniz:

 • Kabartma tozu: 200 ml. su için 75gr. (1 çay kaşığı) kabartma tozu kullanabilirsiniz. Kabartma tozu içeriği yüksek sodyum sayesinde su modeküllerini inceltmede yardımcı olacaktır.
 • Limon: Suyu alkali hale çevirmek için limon kullanılabilir. 1 limonu 8 eşit parçaya bölün ve 2 litre suyun içerisine koyun. Ortalama 12 saat kadar bekledikten sonra içmeye hazır hale gelecektir.
 • pH Damlası: Sularınızı daha pratik yolla alkali yapmak istiyorsanız hazır ph Damlası kullanabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Kullanıcı Yorumları: Alkali Su: Yeni Kilo Verme Yardımcınız
 1. Yazar: Anonim

  alkali su böbreklere zararlı mıdır?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Fazla tüketilmesi durumunda sadece böbreklere değil vücudun holistik sağlık dengesini de bozduğu bilinmektedir.
   Holistik: bütünün, kendisini oluşturan parçaların toplamından daha fazla olduğunu savunan felsefe görüşüdür. Ayrıca Sistem Kuramı içerisinde de değerlendirilen bir yaklaşımdır.

 2. Yazar: Firdevs Geyik

  alkali su baş ağrısı yapar mı?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Baş ağrısı yaptığına dair araştırma yoktur ancak fazla tüketilmesi önerilmez.

 3. Yazar: Kumru Candan

  alkali su bebeklere verilir mi?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Alkali suyun bebekler için faydaları henüz kanıtlanmamıştır, genellikle küçük çocukların daha fazla mineral tüketmesine yardımcı olacağı için verilebilir. Musluk suyuyla karşılaştırıldığında, alkali su bebekler için uygundur.

 4. Yazar: Feyza Taya

  alkali su corona virüsten korumaya yardımcı oluyor mu?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Alkali sular ve gıdalar korona virüsü öldürmez. Koronavirüs için şüpheleriniz varsa derhal kontrol yaptırmanız gerekir.

 5. Yazar: Anonim

  alkali su diyeti ile zayıflamak gerçekten mümkün mü?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Uygulanan diyetin yanında makalemizde belirttiğimiz kurallara uyarak içilirse kilo verme ve yağ yakma hızında artış gözlemleyeceksiniz.

 6. Yazar: Anonim

  alkali su emziren anneler kullanabilir mi?

 7. Yazar: Anonim

  alkali su eczanelerde var mı?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Bazı eczanelerde bulunabiliyor, genel olarak sanal marketler üzerinden de temin edebilirsiniz ancak fahiş fiyatlar nedeniyle önermiyoruz. Bu nedenle yukarıda tarifini verdiğimiz şekilde evde kendiniz alkali su hazırlayabilirsiniz.

 8. Yazar: Mekselina Sipayi

  alkali su her gün içilir mi?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Her gün tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Ancak mide sağlığınız için 1 hafta düzenli tüketimden sonra 1 hafta ara vermeniz iyi olacaktır.

 9. Yazar: Anonim

  Evde alkali su yapmaya dair farklı tarifler var mı?

  • Yazar: 5N1B Medya

   Maalesef doğal kaynaklar haricinde bu konuda farklı bilgiler ve tarifler bulunmuyor.

Sizde Yorumunuzu Paylaşın