Akustik Nörinom (Köşe Tümörü) Nedir?


Akustik nörinom yada akustik nöroma (Vestibüler Schwannoma) kanser belirtisi olmayan (iyi huylu) bir beyin tümörü türüdür. Ülkemizde köşe tümörü olarak da bilinir. İyi huylu beyin tümörü, genellikle beyinde uzun yıllar yavaşça büyüyen ve vücudun diğer bölgelerine yayılmayan tümör çeşididir.

Akustik nörinomlar işitme ve denge için kullanılan sinir üzerinde büyür, bu da işitme kaybı ve kararsızlık gibi sorunlara neden olabilir. Çok büyük hale gelirlerse ciddi sorunlar oluşturabilirler ancak çoğu bu aşamaya gelmeden önce alınır ve tedavi edilir. Akustik nörinomlar 30 ila 60 yaş arasındaki yetişkinleri etkileme eğilimindedir belirgin bir nedeni yoktur. Ancak az sayıda vaka nörofibromatoz tip 2 (NF2) adı verilen genetik bir durumun sonucu oluşur.

Akustik Nörinom Belirtileri

Durumun belirtisi ilk başta belirgin semptomlara neden olmayabilir. Semptom yavaş yavaş gelişir ve sıklıkla şu durumlar gözlemlenir:

 • Genellikle 1 kulağı etkileyen işitme kaybı
 • Vücudun içinden gelen sesler (kulak çınlaması)
 • Hareket ettiğiniz veya döndüğünüz hissi (vertigo)

Büyük bir akustik nörinom durumunda şunlar gözlemlenebilir:

 • Kalıcı baş ağrıları
 • Yüzün 1 tarafında uyuşma, ağrı veya halsizlik
 • Vücudun 1 tarafında uzuv koordinasyonu problemleri (ataksi)
 • Boğuk bir ses veya yutkunma zorluğu

Akustik nörinom belirtilerini hissediyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza görünün. Akustik nörinomları teşhis etmek zor olabilir, çünkü semptomlara Ménière hastalığı gibi diğer durumlar neden olabilir. Doktorunuz akustik nörinom belirtisi olduğunu düşünüyorsa, daha fazla test için bir hastaneye veya kliniğe yönlendirilirsiniz bu durum şu şekilde gelişir:

 • İşitme problemlerini kontrol etmek ve sinirlerinizdeki bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için işitme testlerine tâbi tutulursunuz.
 • Kafatasınızın ayrıntılı bir resmini oluşturmak için güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları kullanan bir MRI taraması yapılır.
 • Ayrıca yine kafatasınızın ayrıntılı resmini oluşturmak için X-ışını kullanan bir CT taraması yapılır.

Akustik Nörinom Tedavisi

Akustik nöroma (Akustik Nörinom), tümörün boyutuna, konumuna, ne kadar hızlı büyüdüğüne ve genel sağlığınıza bağlı olarak birkaç farklı tedavi seçeneği vardır.

Tümörün İzlenmesi
Küçük tümörler genellikle düzenli MRI taramaları ile izlenir. Aşağıdaki tedaviler genellikle sadece taramalar büyüdüğünü gösteriyorsa önerilir

Beyin Ameliyatı
Kafatasını tümör boyutunda keserek kanserli hücrenin çıkarılması durumudur. Gelişmiş tümörler için bu ameliyat anestezi uygulanarak yapılır.

Stereotaktik Radyocerrahi
Küçük tümörler veya ameliyattan sonra kalan tümörün parçaları, daha büyük hale gelmelerini önlemek için hassas bir radyasyon ışını ile tedavi edilir.

Ameliyat ve Radyocerrahi işlemleri bir takım riskler barındırır. İşlem sonrasında yüzünüzde uyuşma veya yüzün bir bölümünü hareket ettirememe (felç) durumuna neden olabilir. Bu nedenle en iyi kararı doktorunuz belirleyecektir.

Beni Türk hekimlerine emanet ediniz…

M. Kemal ATATÜRK

Ameliyattan Sonra Akustik Nörinomlar

Büyük akustik nöromlar ciddi sorunlar oluşturur. Beyindeki hayatı tehdit eden hidrosefali adında bir sıvı birikmesine neden olmaktadır. Ancak bu aşamaya gelmeleri nadirdir. Birçoğu çok yavaş büyür yada hiç büyümez. Hızlı büyüyenler çok büyük hale gelmeden tedavi edilebilir.

Tedavide sürecinde, işitme kaybı ve kulak çınlaması gibi semptomlar devam edebilir. Çalışma, iletişim kurma ve araba kullanma gibi durumlarda sizi etkileyebilir. Akustik nöromaların tedaviden sonra tekrarlayabileceği gözlemlenmiştir. Tedavi edilen her 20 kişiden birinde bu durumun tekrarladığı düşünülmektedir. Muhtemelen tümörün tekrar büyüyüp büyümediğini veya geri dönüp dönmediğini kontrol etmek için herhangi bir tedaviden sonra doktorunuzun isteğine bağlı olacak şekilde düzenli MRI taramaları yapmaya devam edeceksiniz.

Ameliyat Sonrası Neler Yaşanabilir?
Ameliyattan sonra, anesteziden uyanırken hayati belirtilerin izlendiği dinlendirilme odasına götürülürsünüz. Nefes almanıza yardımcı olmak için kullanılan tüpten boğazınız ağrıyabilir. Uyandıktan sonra, yakından izleme için nörobilim yoğun bakım ünitesine (NSICU) taşınacaksınız. Tansiyonunuz, kalp atış hızınız ve solunumunuz izlenecektir. Ameliyattan sonra mide bulantısı, dengesizlik ve baş ağrısı yaşayabilirsiniz. İlaç bu semptomları kontrol edebilir. Durumunuz stabil hale geldiğinde, aktivite seviyenizi artırmaya başlayacağınız normal bir odaya alınırsınız. Hastanede kalış süresi değişmekle birlikte genellikle 2-3 gündür.

Ameliyattan sonra baş ağrısı ve insizyon ağrısı ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu ilaçlar bağımlılık yapıcı olduğundan, 2 ila 4 haftalık sınırlı bir süre boyunca kullanılırlar. Düzenli kullanımları da kabızlığa neden olabilir, bu nedenle çok fazla su içmeli ve yüksek lifli yiyecekler tüketmelisiniz.

Ameliyattan Sonra Yapılmaması Gerekenler

 • Ameliyattan sonra cerrahınız tarafından izin verilene kadar araba kullanmayın ve uzun süre oturmaktan kaçının.
 • 3 kilodan daha ağır yükler kaldırmayın.
 • Ev, bahçe ve yoğun ofis işleri doktorunuzun tavsiye edeceği süre boyunca yasaktır.
 • Ağrı kesici ilaç kullanırken araç kullanmayın.
 • Alkol ve sigara kullanımına uzun bir süre ara verin.

Akustik Nöroma Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Gerekli evrak ve prosedür öncesi çalışmaları tamamlamak için planlanan ameliyat zamanınızdan 2 saat önce hastaneye gelmelisiniz. Anestezi uzmanı, anestezinin etkilerini ve risklerini açıklamak için sizi bilgilendirecektir. Ameliyathaneye nakledilmeden önce kolunuza intravenöz (IV) hat yerleştirilecektir.

 • Hastanın Hazırlanması
 • Cilt insizyonu
 • Kraniotomi (beyine ulaşma süreci)
 • Tümör Bölgesinin Bulunması
 • Tümörü çıkarılması
 • Kraniotominin kapatılması

Toplamda 6 adımdan oluşan akustik nöroma ameliyatı, tümörün büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 4-6 saat sürer. Akustik Nörinom hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu içerik en son 31 Eki 2021 tarihinde güncellenmiştir.