Akuamarin Taşının Özellikleri ve Faydaları


Latince, “Deniz Suyu Taşı” alamına gelen Akuamarin taşı (Aquamarine) oldukça rahatlatıcı bir enerjiye sahiptir. Akuamarin taşı Mart ayı ile ilişkilendirilir. Bu nedenle Balık burcunun (1 – 20 Mart), Koç burcunun (20 Mart – 20 Nisan) ve Çin astrolojisinde Öküz burcunun doğum taşı olmuştur.

Bugün piyasadaki akuamar taşının çoğu Brezilya, Madagaskar, Sri Lanka, Pakistan, Kolombiya, Hindistan ve Rusya’dan çıkarılmaktadır.

Akuamarin taşı, suların saflığını, denizin coşkusunu ve rahatlamasını çağrıştırır. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve arındırıcıdır. Gerçekliğe, güvene ve kötü enerjiden arınmak adına ilham verir. Antik çağda, Aquamarine‘in deniz kızlarının hazinesi olduğuna inanılıyordu. Denizciler tarafından iyi şans, korkusuzluk ve korumanın tılsımı olarak kullanılıyordu. Aynı zamanda sonsuz gençlik ve mutluluk taşı olarak kabul edildi. Bugün, su üzerinde veya yakınında seyahat eden herkesi koruyor ve açık ve samimi iletişim kanallarını açtığına inanılmaktadır.

Açık mavi-yeşil tonlarda bulunan akuamarin taşı genel olarak uygun fiyata bulunabilmektedir. Ancak akuamarin taşının rengi koyulaştıkça değerine artmaktadır.

Takılarda kullanılan çoğu akuamarin, mavi rengini koyulaştırmak için ısıl işlemden geçirilir. Ham akuamarin taşı daha güçlü bir enerji avantajına sahiptir.

Tıpkı zümrüt gibi, akuamarin de Mohs ölçeğinde 7,5 ila 8 sertliğe sahiptir. Yani diğer taşlara kıyasla nispeten güçlüdür. Yine de çok fazla çaba sarf etmeden kırılabilmesi mümkündür. Akuamarin, uzun süre güneş ışığına maruz kalırsa rengi solmaktadır.

Akuamarin Taşının Özellikleri

Bilinene göre , enerji açısından akuamarin taşı, Ay tarafından yönetilir. Yin veya dişil enerji ile aşılanır. İyileştirici ve besleyici etkileriyle akuamarin, ay taşıyla karşılaştırılabilir.

Huzurlu enerjisi nedeniyle akuamarin, kendi enerjinizi hareket ettirmeye, korumaya ve kötü enerjiden arındırmaya, böylece duygusal iyileşme sürecinde size yardımcı olmanın yanı sıra meditatif durumları derinleştirmeye yardımcı olmak için güçlü bir özelliğe sahiptir. Akuamarin Taşının özellikleri şu şekildedir:

  • Stres, kaygı ve depresyon durumlarına olumlu etki sağlar.
  • Yüksek öfke ve sinirlilik durumunu yatıştırır.
  • Bastırılmış duygularınızla yüzleşmenizi sağlar.
  • Sakinlik sağlar.
  • Zihni temizler.
  • Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur.
  • Kalbi sakinleştirir.
  • Doğruyu konuşmaya yardımcı olur.
  • Ruhsal yetenekleri güçlendirir.

Meditasyon yapmayı öğreniyorsanız, akuamarin ayrıca daha derin meditasyon durumlarına erişmenize, kendi iç bilgeliğiniz ve güç kaynağınızla temasa geçmenize yardımcı olur. Akuamarinin bilge ve yatıştırıcı enerjisine çekildiğinizi hissediyorsanız, kişisel enerjinizi artırmak için küçük bir taş veya bir tür akuamarin takı satın alabilirsiniz.

Akuamarin Taşı Nasıl Kullanılır?

Akuamarin adı, “denizin suyu” anlamına gelen Latince, aqua marinus‘tan gelir. Parlak okyanus benzeri rengini ifade eder. Soluk mavi renkte ve şeffaf kristal yapıda bulunan bu taş Beryl ailesinin bir üyesidir. Taş üzerinde ki renk değişkenliği kimyasal yapısındaki demir oksitlerden kaynaklanır. 

Uzmanlar, yaklaşmakta olan doğal olayları izlemek için bir Akuamarin taşı kullanır. Bu taş ay ile bağlantılı olduğundan uzmanlara göre özellikle dolunayın bulunduğu zamanlarda etkisi daha da artmaktadır. Ayın içerdiği demir oksitler üzerindeki manyetizması, taşın kabiliyetini güçlendirecektir.

Eski zamanlarda denizciler bu taşı gemilerinde bulundururdu. Eğer dalgalar artacak gibi olursa bu taşı denize atarlardı. O sert ve hırçın dalgaları durdurduğu söylenmektedir.

Akuamarin, Beryl’in mavi çeşididir, ancak Beryl ailesi, yeşil Zümrüt, sarı Heliodor ve Altın Beril, pembe Morganit, Kırmızı Beril veya Bixbite ve renksiz çeşit Goshenite gibi değerli taşlar olarak kullanılan diğer renklerde oluşur.

Akuamarin Şifalı Enerjisi

Akuamarin, solunum yolu ve akciğerler için şifalıdır. Sinüs ve öksürüğe iyi geldiği bilinir. Nezle ve diğer kronik alerjiler içinde etkilidir. Soğuk algınlığı ve bronşiti rahatlatır.

Akuamarin aynı zamanda soğutma taşı olarakta bilinir. Enfeksiyonlara karşı direncinizi arttırır. Larenjit ve boğaz ağrısı için yararlıdır. Hipofiz ve tiroid bezlerini uyumlu hale getirir. Hormonları ve gelişimi düzenler. Diş ve diş eti problemlerine faydalıdır.

Her türlü iltihaplı hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Egzama, kurdeşen, rozasea (gül hastalığı) ve sedef hastalığına fayda sağlar. Ayrıca herpes salgınlarını önlemeye yardımcı olabilir. Alerjilerin neden olduğu bazı cilt hastalıkları akuamarin taşı ile tedavi edilebilir. Zona tedavisi sürecinde kullanımı olumlu sonuçlar verdiği bilinir.

Akuamarin her gece 20 dakika boyunca göz kapaklarına yerleştirilirse yorgun gözler ve bazı görme sorunlarına iyi gelecektir. Göğüs kafesine yerleştirildiğinde, sinir spazmlarını yatıştırır.

Akuamarin Taşının Manevi Enerjisi

Akuamarin, hem erkekler hem de kadınlar için güçlendirme taşıdır. Tüm gücün kuvvetten gelmediğinin farkına varmaya yardımcı olur. Ayrıca, yaşamınızı akılcı ve enerjik tutmanıza yardımcı olur. Kadınlara iç seslerini ifade etme cesaretini verir. Sezgisel yeteneklerini geliştirir ve erkeklerin bazen duygularını iletirken yaşadıkları uyuşukluk ve zorlukların giderilmesine yardımcı olur.

İbadetlerde yada meditasyonlarda konsantre olabilmemize yardımcı olur. Zihninizi yapmanız gereken işe odaklamakta faydalıdır.

Akuamarin Taşı ile Meditasyon

Akuamarin, meditasyon ve paranormal yeteneklerin farkına varmak için mükemmel bir kristaldir. İlhamın ve odaklanmanın artmasına yardımcı olur.

Akuamarin taşının ilahi anlamı, ideal fırsatı veya zamanı beklemek yerine, kaderde olana bizim gitmemizdir. Rüyada akuamarin taşı görmek ise yeni arkadaşlar edineceğinizin işaretidir.

Akuamarin Taşının Renk Enerjisi

Mavi akuamarin taşı, kış ayında gökyüzünün ilkbahara bıraktığı renktir. Güneş her gün doğarken, yaşamın ve duyguların başlangıcını işaret eder. Sahip olduğumuz hayatı kabul etmemizde derinlemesine düşünmemize, sorgulamamıza ve rahatlamamıza yardımcı olur. 

Açık mavi tılsımlar, sabrımızı kontrol etmemizde, farklılıkları görebilmemizde ve yapılan bazı ufak hataları affetmemize yardımcı olur. Bağımlılıklardan kurtulma çabaları için etkilidir. Sinirleri azaltmaya yardımcı olur. Daha güvenilir ve neşeli olmamıza yardımcı olur. Açık mavi kristaller ayrıca kederle başa çıkmada, geçmişi bırakmada ve kendinizi suçlama durumlarında size yardımcı olur.

Soluk turkuaz tonlarındaki akuamarin, bizi dinginliğe taşıyan, hoş bir enerji sağlar. Umut, keşif ve denge getirir. Bizi merkezimize döndürür yani başkası gibi görünmekten kurtarır. Daha açık tonlarda bulunan turkuaz taşlar enerji, manevi anlayış, iç uyumluluk ve barışı teşvik eder.

Akuamarin Taşı Nasıl Temizlenir?

Oldukça sert yapıda olan bu taşın temizleme süreci oldukça basittir. Dilerseniz tuzla, dilerseniz sirkeli suyla temizleyebilirsiniz. Eski inanışlara göre akuamarin taşının dolunaya baktırılması kendi kendini temizleyebilme özelliği olduğunun bilinmektedir.

En faydalı temizleme yöntemi topraklama yapmak olacaktır. Bu sayede taş kaybettiği minarelleri geri kazanacaktır. Topraklama yapabilmek için verimli bir alanı 1-2 metre derinlikte kazın. Taşınızı / takınızı ince bir beze sararak buraya gömün. Bölgeyi kaybetmemek için bir işaret koymayı unutmayın.

Akuamarin Taşının Kimyasal Yapısı

Sertlik7,5
Özgül Ağırlık2,68 – 2,73
KimyasalFormül ve GrubuBe Al² (Si O) + Fe, K, Li, Na ve Oxides , Beril Grubu
RenkAçık gök mavisinden deniz mavisine mavi tonları – saydam, yarı saydam
Çıkarıldığı YerlerRusya, Hindistan, Nijerya, Brezilya ve Pakistan
ÇakralarGırtlak ve Kalp

Akuamarin Taşının Fiyatı

Akuamarin taşının işlenmesi etkilerini belli bir ölçüde azaltmaktadır ancak buna rağmen takı sektöründe sıkça kullanılır. Akuamarinlerin fiyatları büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle fiyatı etkileyen kalite faktörlerini anlamak önemlidir. Tüm değerli taşlar gibi kendi içerisinde kalite sınıfları bulunur (A kalite, B kalite gibi). Ancak akuamarin taşında fiyat belirlenirken renk önemlidir.

Kaliteli küçük akuamarinler (5 karat altı) karat başına yaklaşık 100 ila 250 dolarlık fiyatlarla bulunabilir. 5 karat altında akuamarinlerde daha derin maviler bulmak alışılmadık bir durumdur. Daha büyük taşlar, daha uzun ışık yolu nedeniyle daha koyu renge sahip olma eğilimindedir.

Daha büyük akuamarin taşları, karat başına yaklaşık 300 ila 600 dolar arasında değişmektedir. En yüksek fiyatlar, daha koyu renkler için geçerlidir. Nadir bulunan Santa Maria akuamarinleri, karat başına 1.000$ ‘ın üzerinde yüksek kalitede ki çeşitidir.

Bu içerik en son 03 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.