Akalazya (Yutma Güçlüğü) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Akalazya (Yutma Güçlüğü) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Akalazya, sebebini tam olarak bilinmeyen yemek borusu hastalığıdır. Gıdalar yemek borusundan geçtikten sonra mide içerisinde gönderilebilmesi için kasların belli bir düzen içerisinde çalışması gerekmektedir.

Akalazya hastalığında, yemek borusu kaslarının çalışmasını sağlayan sinirlerde ya da idiopatik bazı mekanizmalarla bozukluklar meydana gelebilir. Yemek borusundan gıdalar geçtiği zaman gıdaların aşağı doğru ilerlemesini sağlayan kasların kasılmasını bozulma meydana geliyor. Kaslar geç kasılmıyor ya da anormalden daha farklı olarak kasılıyor. Sonuç olarak gıdalar yemek borusu içerisine birikmeye başlıyor.

Akalazya Hastalığı Nedir?

Akalazya hastalığı, yemek borusundaki sinirler hasar gördüğünde ortaya çıkar. Sonuç olarak, yemek borusu zamanla işlevini yitirir ve genişler. Sonunda yiyecekleri mideye sıkma yeteneğini kaybeder. Yiyecekler daha sonra yemek borusunda toplanır, bazen fermente olur ve ağız içerisinde acı tat oluşturur. Bazı insanlar bunu gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) ile karıştırırlar.

✔️İnceleyin: Gastroözofageal Reflü Hastalığı Nedir?

Akalazya hastalığının tedavisi yoktur. Yemek borusu felç olduktan sonra kas tekrar düzgün çalışamaz. Ancak semptomlar genellikle endoskopi, minimal invaziv tedavi veya cerrahi yöntem ile azaltılabilir.

örnek akalazya hastalığı

Yutma borusuyla midemizin bileşkesinde normal insanlar da var olan bir büzücü mekanizma vardır. Normalde biz lokmaları ağzımızda çiğneyip yuttuktan sonra o lokmalar aşağı geldiğinde mekanizma açılır. Gıdalar o mekanizmadan geçer daha sonra tekrar kapanır. Bu kapakçığın hep açık kalmasına tıpta reflü hastalığı denir.

Akalazya hastalığı ise bunun tam tersidir. Buradaki büzücü mekanizma tam nedeni bilinmeyen bir şekilde yutma anında bile hep kapalı kalmakta ve kişiler yutma güçlüğü hissetmektedir.[toggle title=”Akalazya ne anlama gelir?” state=”close”]Akalazya, Latince bir kelimedir ve gevşemek anlamına gelir. Akalazya hastalığı, nadir görünse de çok önemli bir hastalıktır.[/toggle]

[toggle title=”Akalazya hastalığına hangi bölüm bakar?” state=”close”]Bir çok kişi Akalazya hastalığı için hangi doktora gidilir sorusuna cevap aramaktadır. Bu hastalıktan muzdarip olan kişiler Gastroenteroloji bölümünden randevu almalıdır.[/toggle][toggle title=”Akalazya hastalığının riskleri nelerdir?” state=”close”]Her insan akalaziye (akalazya) yakalanabilir. Kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak bulunur. Çoğunlukla 30 ila 60 yaş arası insanlarda olur, ancak bazen çocuklarda da görülmektedir. Akalazya bazen down sendromlu kişilerde görülür.[/toggle]

Akalazya Hastalığının Nedenleri

Akalazya hastalığının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Araştırmalar, yemek borusundaki sinir hücrelerinin kaybından kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Dünya üzerinde çok nadir görülen bu hastalık ilerlemesi durumunda tehlikeli sonuçlar yaratabilir.

Akalazya Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Önce katı gıdalarda yaşanan yutkunma zorluklarıyla anlaşılır. İlerleyen akalazya hastalığı daha sonra hem katı hemde sıvı yutamama durumunda anlaşılır. Akalazya hastaları, zaman içinde kilo kaybederler. Aşağıdaki durumlar Akalazya hastalığının başlangıç belirtileridir:

 • Katı veya sıvı tüketiminde oluşan yutkunma zorlukları.
 • Yiyecek veya içecekleri geri kusma.
 • Göğüste ağrılı yanma hissi.
 • Anormal derecede geğirmek.
 • Gelip giden göğüs ağrısı.
 • Geceleri öksürük.
 • Pnömoni.
 • Kilo kaybı.
 • Kusma.
 • Zatürre.

Akalazya belirtileri genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar ve zamanla kötüleşir. Bu durumun önüne geçmek için erken teşhis ve müdahale önemlidir.

Akalazya Nedenleri

Uzmanlar Akalazya’ya neyin neden olduğundan emin değiller. Ancak olası nedenler şunlardır:

 • Ebeveynlerinden aktarıldı (genetik)
 • Otoimmün sorunlar
 • Viral enfeksiyon
 • Sinir fonksiyonu kaybı (nörodejeneratif)

Akalazya Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Akalazya, diğer sindirim bozukluklarına benzer belirtilere sahip olduğu için gözden kaçabilir veya yanlış teşhis edilebilir. Akalazya’yı test etmek için doktorunuz muhtemelen aşağıdaki yöntemleri izleyecektir.

✅ Yemek Borusu Manometrisi

Bu test, tükürükler yutulduğunda yemek borunuzdaki ritmik kas kasılmalarını, yemek borusu kaslarının uyguladığı koordinasyonu ve kuvveti aynı zamanda alt yemek borusu sfinkterinizin bir yutma sırasında ne kadar gevşediğini veya açıldığını ölçer.

✅ Üst Sindirim Sisteminizin Röntgeni (özofagram)

Sindirim sisteminizin iç yüzeyini kaplayan ve dolduran bir sıvı içtikten sonra X ışınları çekilir. Kaplama, doktorunuzun yemek borusu, mide ve üst bağırsağınızın bir siluetini görmesini sağlar. Yemek borusunun tıkandığını göstermeye yardımcı olabilecek bir baryum hapı da yutmanız istenebilir.

✅ Üst Endoskopi

Doktorunuz, yemek borusu ve midenizin içini incelemek için boğazınıza bir ışık ve kamera (endoskop) ile donatılmış ince, esnek tüp yerleştirir. Endoskopi, semptomlarınız veya bir baryum çalışmasının sonuçları bu olasılığı gösteriyorsa, yemek borusunun kısmi bir tıkanmasını tanımlamak için kullanılabilir.

Akalazya Hastalığının Tedavisi

Akalazya tedavisi, yemek ve sıvının sindirim sisteminizde daha kolay hareket edebilmesi için alt yemek borusu sfinkterini gevşetmeye veya germeye yöneliktir. Özel tedavi, yaşınıza, sağlık durumunuza ve hastalığınızın ciddiyetine bağlıdır.

Pnömatik Genişleme (Balon Tedavisi)

Özofagus sfinkterinin merkezine endoskopi ile balon yerleştirilir ve açıklığı genişletmek için şişirilir. Özofagus sfinkterinin açık kalmaması durumunda bu ayakta tedavi prosedürünün tekrarlanması gerekebilir. Balon dilatasyonu ile tedavi edilen kişilerin yaklaşık üçte birinin beş yıl içinde tekrar tedaviye ihtiyacı vardır. Bu prosedür sedasyon gerektirir.

Botoks Tedavisi

Bu yöntem kas gevşetici olarak kullanılır. Endoskopik bir iğne ile doğrudan yemek borusu sfinkterine enjekte edilebilir. Enjeksiyonların tekrarlanması gerekebilir. Tekrarlanan enjeksiyonlar daha sonra cerrahi süreci zorlaştırabilir. Bu tedavi yöntemi sadece yaşı yada sağlık durumu Pnömatik tedaviye el verişli olmayan hastalar için önerilir.

İlaç Tedavisi

Doktorunuz yemekten önce nitrogliserin (Nitrostat) veya nifedipin (Procardia) gibi kas gevşetici ilaçlar önerebilir. Bu ilaçların tedaviye etkisi olduğu kadar ciddi yan etkileride vardır. İlaçlar yalnızca pnömatik dilatasyon veya ameliyat için aday değilseniz ve botoks yardımcı olmadıysa önerilir. İlaç yöntemi hastalar için nadiren uygulanır.

Akalazya Ameliyat Tedavisi

Doktorunuz, yiyeceğin mideye daha kolay geçmesini sağlamak için yemek borusu sfinkterinin alt ucundaki kası keser. İşlem noninvaziv olarak yapılabilir (laparoskopik heller miyotomi). Heller miyotomisi olan bazı kişilerde daha sonra gastroözofageal reflü hastalığı oluşabilir.

Bu ve benzeri problemlerden kaçınmak için, fundoplikasyon olarak bilinen bir prosedür, heller miyotomisi ile aynı anda uygulanabilir. Fundoplikasyonda doktor, midenizin üst kısmını alt yemek borusu etrafına sararak bir anti-reflü oluşturarak asidin yemek borusuna geri dönmesini önler. Fundoplikasyon genellikle minimal invaziv (laparoskopik) bir prosedürle yapılır.

Akalazya Hastalığına Ne İyi Gelir?

Bu durum için özel bir diyet yoktur, ancak hangi yiyeceklerin yemek borunuzdan daha kolay geçtiğini kendi başınıza keşfedebilirsiniz. Yemeklerle birlikte daha fazla su içmek size yardımcı olabilir. Bazen kola gibi gazlı içecekler de yardımcı olur.

Hastalığınız şiddetliyse, sıvı diyet bir süre için en iyi seçim olabilir. Katı yiyecekler yemiyorsanız, doğru besinleri alma konusunda her zaman doktorunuzla konuşun. Çok fazla kilo verirseniz, doktorunuza söyleyin çünkü yetersiz beslendiğiniz anlamına gelebilir. Akalazya hastası bazı insanlar yemek borusu kanseri riski altındadır, dikkat edilmesi gerekir.

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.