Afganit Taşı Nedir ve Nerede Kullanılır?


Afganit taşı ilk olarak bundan takriben bugünün tarihiyle bakacak olursak 50 sene önce Afganistan’ın Badehsan kentinde bulunmuştur. Afganit taşı ayrıca Rusya, Tacikistan, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın bazı bölgelerinde bulunmaktadır.

Afganit taşı, gece yarısı mavisi olarak da adlandırılan, siyaha yakın, mavi veya koyu mavi renklerde parlak ton geçişlerine sahip kristal benzeri köşeleri olan bir taştır. Afganit taşının çıkarıldığı yerlerde Kalsit, Sodalit, Lazurit gibi değerli taşlar da bulunur.

Afganit taşı çok güzel görünen, göze hitap eden mavi bir yapıya sahiptir. Dünya üzerinden çıkarılan ilk Afganit taşı, Londra Doğa Tarihi Müzesi‘nde sergilenmektedir. 1967’de ilk kez bulunan bu taş 1969 yılında müzeye konulmuştur. Dünya çapında Afghanite Stone olarak bilinmektedir.

Lazurite’ye çok benzeyen ve aynı taş yataklarında meydana gelen Afganit, eşsiz kristal görünüşü ile ayırt edilir. Afganit taşı, adını Kuzey Afganistan’daki en önemli yerleşim yerinden almıştır.

Bu taşın enerjisi daha keskin düşünmenize yardımcı olur. Problemleri çözmeye ve sorunlarınızla başa çıkma gücünüzü arttırmaya yardımcı olur. Geçmiş yaşamınızda unutamadığınız bir takım sorunların etkisini azaltmaya yardımcı olduğu da söylenmektedir.

Afganit Taşının Faydaları Nelerdir?

Doğada bulunan taşlar çok farklı özelliklere ve faydalara sahiptir. Bu nedenle, insanlar bu taşları genel olarak takıya dönüştürerek kullandılar. Afganit taşı ve benzeri şifalı taşları yüzyıllardır çevrelerinde tuttular çünkü iyileşme, nazar ve daha birçok şey için faydalarına inandılar.

Afganit taşı öncelikle hem fiziksel hem de ruhsal olarak pozitif enerji veren bir taştır. Bilinen en yaygın özellikleri şu şekildedir:

 • Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Zihinsel hasarın düzenlenmesinde etkilidir.
 • Boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği vardır.
 • Kişiyi ruhsal olarak rahatlatır.
 • Uyku kalitesini arttırır.
 • Uykusuzluk sorunlarına iyi gelir.
 • Kendine güveni artırma özelliğine sahiptir.
 • Obsesif bozukluklara karşı iyidir.
 • Daha sakin ve olumlu bir kişiliği destekler.
 • Panik atak, aşırı heyecan ve chrysocolla taşı gibi stres gibi durumlarda yatıştırıcı özelliğe sahiptir.

Afganit taşı beyin ve zihinsel hastalıklar için faydalıdır. Frontal bölgeyi (beynin ön lobu) sağlıklı tutar. Timus bezini ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Boğaz hastalıklarının tedavisinde yardımcı olur.

Kişisel açıdanda bir çok faydası vardır. İletişim yeteneğini geliştirir. Duyguları dengelemede ve kontrol etmede faydalıdır. Aşırı duyarlılığı azaltır, ortama uyum sağlamanızda yardımcı olur.

Bir şifa taşı olarak genel özelliklerinden birisi de, uykuyu arttırmak ve uykusuzluğa yardımcı olmaktır.

Afganit Taşı İçin Hangi Burçlar Uygun?

Burçlar, insanları doğum tarihlerine göre sınıflandıran ve farklı karakterleri temsil eden sembollerdir. Afganit taşı için burç uyumluluğunun önemli olduğu düşünülür. Taşların burçlar ile bağlantısı, doğada farklı özelliklere sahip burçlardaki insanlarla eşleşen taşlar olarak algılanabilir.

Bu nedenle, taşların özelliklerine göre değişkenlik gösteren bu durum insanlar üzerinde farklı etkilere neden olur. Her burç taşlardan olumlu veya olumsuz etkilenir.

Afghanit taşı insanlar üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bazı taşlar bazı burçlar üzerinde olumlu bir etkiye sahipken, aynı taş diğer burçlardaki insanlara zarar verebilir. Afganit taşı ise her burçta güçlendirme, onarıcı, koruyucu, rahatlama ve sakinleştirme gibi birçok olumlu etkiye sahiptir. Özetlemek gerekirse Afganit taşını her burç kullanabilir.

Afganit Taşını Kimler Kullanmalıdır?

Etkisi, baş ağrısını ve migreni olanlara yardımcı olmak için de faydalıdır, çünkü ağrıyı azaltmak ve hatta bazı ağrı türlerini tamamen ortadan kaldırmak içinde sıkça kullanılır.

Kemiklerin ve dişlerin sağlığını desteklediği söylenir ve vücutta genel bir temizleme ve dengeleme etkisine sahip olduğu bilinmektedir.

Afganit Taşının Bakımı

Her doğal ve şifalı taş gibi Afganit taşının da kendine özel koruma ve temizleme yöntemleri bulunur. Afganit taşını kullanırken dikkat edilmesi gereken temel sorulara hep birlikte bakalım.

Sertlik Derecesi ve Diğer Özellikleri

Afghanit yüksek sertliğe sahiptir, sahtesini yapmak kolay bir iş değildir. Ancak tüm değerli taşlarda olduğu gibi, Afganit taşının sahteciliği yapılabilir.

Bu nedenle, bu değerli taşları satın alırken, hem güvenilir yerlerden hem de taşı bilen bir kişiden satın almak gerekir. Taşların temizlenmesi de çok önemlidir. Çünkü taşın etkisini arttırmak için düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Afganit Taşının Kimyasal Özellikleri

Kimyasal Formül: (Na, Ca, K) 8 Al 6 Si 6 O 24 (CI 2 SO, 4 , CO 3 ) 3 · 0.5H 2 O

Kristalize Şekli: Altıgen

Benzer Yapılar: Kalsit, Lazurit, Pirit, Diyopsit, Muskovit, Forsterit

Afganit Taşının Temizliği

Afganit taşı , birçok doğal taş gibi, kullanımı sırasında temizlik ve saflaştırmaya ihtiyaç duyar. Afganit taşının etkisini arttırmak için belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Bu nedenle;

 • Suda 5 dakikaya kadar yıkayın.
 • Yaklaşık 10 dakika sirkeli suda bekletin.
 • Güneşte 1 gün bekletin.

Bu temizleme yöntemleri taşın etkisini daha da arttıracaktır. Afganit yapısı nedeniyle sert bir taş olduğu için darbelere kolayca zarar vermez. Diğer doğal taşlar gibi, afganiti kimyasal maddelerin neden olduğu hasara karşı korumanız gerekir.

Dikkat: Bu taş diğer şifalı taşlar gibi toprak altında bekletilmemelidir. Ayrıca, Afganit taşıyla tasarlanan mücevherler, tuzlu su veya sirkeli suda yıkanmış yumuşak bir bezle silinerek temizlenmeli ve olumlu etkileri arttırılmalıdır.

Bu taşları üzerinizde mücevher şeklinde taşıyabilir veya cebinizde, cüzdanınızda, odanızda veya iş yerinizde bulundurabilirsiniz. Daha da önemlisi, o taştan şifa bulacağınıza ve şansınızın artacağına inanmalısınız.

Bu içerik en son 02 Kas 2021 tarihinde güncellenmiştir.