Absans Nöbet Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Absans Nöbet Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

Absans nöbet durumunda kısa ve ani bilinç kayıpları yaşanmaktadır. Çocuklarda ve yetişkinlerden daha yaygındır.

Absans nöbeti geçiren biri, birkaç saniye boş boş boşluğa bakıyormuş gibi görünebilir. Ardından, normal bir farkındalık seviyesine hızlı bir dönüş sağlar. Bu tür bir nöbet genellikle fiziksel yaralanmaya yol açmaz.

Devamsızlık nöbetleri olarakta adlandırılan bu durum genellikle anti-seizure (anti-nöbet) ilaçları ile kontrol edilebilir. Bu durumun belirtileri gözlemlenen bazı çocuklar başka nöbetler de geçirebilir. Çoğu çocuk, ergenlik dönemini atlattıktan sonra bu durumdan kurtulur.

Absans Nöbet Belirtileri

Absans Nöbeti, belirli bir noktaya ortalama 10 saniye kadar boş boş dalmak ve geçici olarak bilinç kaybı yaşama durumudur. Bazı durumlarda herhangi bir kafa karışıklığı, baş ağrısı veya uyuşukluk olmadan 20 saniye kadar devam edebilir. Devamsızlık nöbetlerinin belirtileri genel olarak aşağıdaki gibidir.

 • Hareket halinde iken aniden durma
 • Dudak şapırdatmak
 • Göz kapağının titremesi
 • Çiğneme hareketleri
 • Parmak ovma
 • Her iki elde gözlemlenen hareketler

Bazı insanlar günlük olarak okul, iş veya aktivitelere engel olabilecek problemler yaşayabilir. Kişi kendine geldiğinde geçen sürede ne olup bittiğini hatırlamayabilir.

Bir çocuğun öğrenme yeteneğindeki düşüş, bu bozukluğun ilk belirtisi olabilir. Öğretmenler, çocuğun dikkatini verememesi veya çocuğun genellikle hayal kurduğu düşünebilirler.

Absans Nöbet Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz nöbetlerin ayrıntılı bir açıklamasını isteyecek ve fizik muayene uygulaması yapacaktır.

 • Elektroensefalografi (EEG): Bu ağrısız prosedür, beyindeki elektriksel aktivite dalgalarını ölçer. Beyin dalgaları saç derisine macun veya elastik bir başlık ile tutturulan küçük elektrotlar aracılığıyla EEG makinesine iletilir. EEG çalışması sırasında hızlı nefes alma (hiperventilasyon) bir absans nöbetini tetikleyebilir.
 • Beyin taramaları: Genel olarak MRI filmi çekilmektedir. Çocuğunuzun uzun süre hareketsiz kalması gerekeceğinden, olası sedasyon kullanımı hakkında doktorunuzla konuşun.

Ne zaman doktora görünmeliyim?

 • İlk kez nöbet fark ettiğinizde
 • Benzer yada daha ileri seviye nöbetler geçiriyorsanız
 • Daha önce doktorunuza göründüğünüz halde, nöbet önleyici ilaç almanıza rağmen nöbetler devam ederse

112 veya bölgenizdeki acil servislerle iletişime geçin. Dakikalar yada saatler süren davranışlar (farkında olmadan yemek yeme veya hareket etme gibi aktiviteler) veya uzun süreli kafa karışıklığı, absans status epileptikus adı verilen bir durumun olası belirtileridir. Eğer beş dakikadan fazla süren herhangi bir nöbet geçirirseniz güvenliğiniz için iletişime geçin.

Absans Nöbetinin Nedenleri

Pek çok çocuğun absans nöbetlerine genetik bir yatkınlığı olduğu görülmektedir.

Genel olarak Absans nöbet beyindeki sinir hücrelerinden (nöronlar) gelen anormal elektriksel uyarılardan kaynaklanır. Beynin sinir hücreleri normalde onları birbirine bağlayan sinapslar boyunca elektriksel ve kimyasal sinyaller gönderir.

Nöbet geçiren insanlarda beynin olağan elektriksel aktivitesi değişir. Bir absans nöbeti sırasında, bu elektrik sinyalleri kendilerini üç saniyelik bir modelde üst üste tekrarlar.

Nöbet geçiren kişiler, sinir hücrelerinin birbirleriyle (nörotransmiterler) iletişim kurmasına yardımcı olan kimyasal habercilerin seviyelerini değiştirmiş olabilir.

Absans Nöbetinin Risk Faktörleri

Devamsızlık nöbeti geçiren çocuklarda aşağıdakiler dahil bazı faktörler ortaktır:

 • Yaş: Devamsızlık nöbetleri 4 ila 14 yaş arasındaki çocuklarda daha yaygındır.
 • Cinsiyet: Devamsızlık nöbetleri kadınlarda ve kız çocuklarında daha yaygındır.
 • Genetik faktörler: Dalma nöbeti geçiren çocukların yaklaşık yarısının nöbet geçiren yakın bir akrabası vardır.

Absans Nöbeti Komplikasyonları

Çoğu çocuk devamsızlık nöbetlerinden kurtulurken, bazıları:

 • Nöbetleri önlemek için hayatı boyunca ilaç kullanması gerekebilir
 • Sonunda genelleştirilmiş tonik / klonik nöbetler gibi tam kasılmalar yaşayabilirler

Diğer komplikasyonlar aşağıdaki gibidir.

 • Zorluklarla baş edememek
 • Davranış sorunları
 • Sosyal izolasyon

Absans Nöbet Tedavisi

Doktorunuz muhtemelen mümkün olan en düşük nöbet önleyici ilaç dozu ile başlayacak ve nöbetleri kontrol etmek için gerektiği kadar dozu artıracaktır. Çocuklar, iki yıl boyunca nöbet geçirmezse, nöbet önleyici ilaçları bir doktor gözetiminde azaltabilirler.

Yaşam Tarzı Değişikliği ve Alternatif Yöntemler

Nöbetlerin sıklığını azaltmak için yaşam tarzınızda bazı değişiklikler uygulayabilirsiniz.

Absans Nöbet İçin Diyet Tedavisi

Ketojenik diyet olarak bilinen yağ oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük bir diyetin ardından nöbet kontrolünü ele almış olursunuz.

Bu diyetin sürdürülmesi kolay değildir, ancak bazı insanlar için nöbetleri azaltmada başarılıdır. Glisemik indeks ve modifiye edilmiş atkins diyetleri gibi yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı diyetteki varyasyonlar, daha az etkili olsalar da, ketojenik diyet kadar kısıtlayıcı değildir ve ayrıca fayda sağlayabilir.

Yinede doktorunuzun tavsiyesi alınmadan bu tip diyetlere başlanılmamalıdır.

Absans Nöbet İçin Alternatif Yöntemler

Nöbet kontrolüne yardımcı olmak için atabileceğiniz diğer adımlar şunlardır:

 • İlaçları doğru kullanın: Doktorunuzun size önerdiği kullanım düzeyinin üstüne çıkmayın yada altına inmeyin. İlacınızın değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, bunu doktorunuza bildirin.
 • Yeterli uyku almak: Uyku eksikliği nöbetleri tetikleyebilir. Her gece yeterince dinlendiğinizden emin olun.

Nöbetlerle Başa Çıkmak

Bir nöbet bozukluğu yaşıyorsanız, geleceğiniz konusunda endişeli veya stresli hissedebilirsiniz. Stres zihinsel sağlığınızı etkileyebilir, bu nedenle doktorunuzla duygularınız hakkında konuşmak ve yardım için kaynaklar aramak önemlidir.

Evde

Aile bireyleriniz size ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayabilir. Onlara nöbet bozukluğu hakkında bildiklerinizi anlatın. Size soru sorabileceklerini bilmelerini sağlayın ve endişeleri hakkında konuşmaya kendinizi hazırlayın. Doktorunuzun size verdiği eğitim materyallerini veya diğer kaynakları paylaşarak durumu anlamalarına yardımcı olun.

Okulda

Çocuğunuzun geçirdiği nöbet bozukluğu durumu hakkında öğretmenleriyle konuşarak bilgi alın. Çocuğunuz okulda nöbet geçirirse öğretmenlerine neye ihtiyacı olabileceği hakkında bilgi alın.

Yalnız değilsin

Absans nöbet hakkında Yardım istemekten korkmayın. Herhangi bir tıbbi durumla yaşamak için güçlü bir destek sistemine sahip olmak önemlidir.

Bu konu hakkında sorularınız varsa yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsin, sağlıklı günler…

Ziyaretçi Yorumları
5N1B Network © 2021. Tüm Hakları Saklıdır.